Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 50       NASZE DZIEDZICTWO
Jan Gać

Kości męczenników

Kości męczenników

Wybrali śmierć, odrzucając pokusę przetrwania za cenę apostazji przez przyjęcie islamu. Wybrali wierność do końca pomni na obietnicę Jezusową. Ich szczątki rozdziobały kruki i wrony. Pogrzebani z honorami, jakie się oddaje świętym, dziś w chwale ołtarzy orędują za ogłupiałą Europą. Oby Pan wysłuchał ich wołania i oddalił dopust nieuchronnie dziś wiszący nad Zachodem.

 

Niewielka, cicha mieścina na samym obcasie włoskiego buta, malowniczo położona na niewysokim klifie wapiennym z widokiem na lazur morza. Jest tu kilka zabytkowych kościołów, wśród nich katedra początkami sięgająca czasów normańskich. Upały lata łagodzi plątanina uliczek tak wąskich, iż sąsiedzi z przeciwległych kamienic mogą sobie podać ręce na dzień dobry. Zwykle tego nie robią, za to zgodnie rozwieszają nad głowami przechodniów suszącą się na sznurach bieliznę. Jak wszystkie miasteczka w Apulii, tak i to pobielono wapnem, bo tak czyniono tu od wieków i tak wychodzi najtaniej.

Jest w tym mieście zamek – potężny, wprawdzie niewysoki, ale z solidnymi bastionami w narożnikach. Gdybyż ów zamek stał tu już w połowie XV wieku, a nie został wzniesiony dopiero po roku 1485, może nie doszłoby do tragedii, jaka rozegrała się w tym spokojnym miasteczku w roku 1480.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie