Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 STYCZNIA
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Imieniny obchodzą:
Ildefons, Rajmund
 

Kościół w myśl „płynnej nowoczesności” Baumana? Włoski filozof krytykuje generała jezuitów!

Data publikacji: 2017-11-10 05:00
Data aktualizacji: 2017-11-11 10:36:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Włoski filozof Vittorio Messori krytykuje dążenia niektórych prominentnych duchownych do upodobnienia Kościoła do postnowoczesnego świata. W świecie tym wszystko podlega zmianie. Stabilne zaś jest tylko jedno: brak stabilności.  Jak przekonuje Messori, Kościół powinien stanowić ostoję stabilności i trwałości – niczym symbolizujący Go rozłożysty dąb.

 

Vittorio Messori, cytowany przez Edwarda Pentina, odniósł się do słów ojca Arturo Sosy, przełożonego generalnego jezuitów. Jego zdaniem kierujący zakonem upodabnia Kościół do koncepcji świata płynnej nowoczesności. Co gorsza, „upłynnia” samą Ewangelię, dostosowując ją do współczesnego, zmiennego świata.

 

Określenia „płynna nowoczesność” jako pierwszy użył Zygmunt Bauman. Zdaniem polsko-żydowskiego socjologa postnowoczesny człowiek zmienia wszystko: od miejsc zamieszkania i zawodów przez małżonków aż po tożsamość płciową.

 

Generał jezuitów Arturo Sosa w opublikowanym w lutym 2017 roku wywiadzie z Giuseppe Rusconim stwierdził, że „słowa Jezusa nie zostały nagrane na taśmie” i dlatego „nie możemy wiedzieć dokładnie, co on powiedział”. Dlatego też możliwe jest jego zdaniem „zaadoptowanie” Ewangelii do czasów, potrzeb i ludzi.

 

Twierdzenie to padło w kontekście rozmowy o ewentualnej reinterpretacji nauczania o małżeństwie i rozwodzie. Zdaniem Sosy słowa Chrystusa są prawdziwe, ale ponieważ nie znamy rzekomo ich dokładnej treści, to możliwe staje się dokładniejsze ich poznanie. Potrzebne jest rozeznanie. To zaś wymaga wyboru, choć dokonywanego pod kierownictwem Ducha Świętego.

 

Zdaniem Messoriego, samo użycie terminu „rozeznanie”, często spotykane także u papieża, opiera się na tradycji jezuickiej. Jednak, jak twierdzi, do tej pory jego znaczenie nie zawierało między innymi „wolnej interpretacji dogmatów, w zależności od sytuacji, tak jak to ma miejsce w niektórych oficjalnych dokumentach zawierających jego podpis i wzbudzających zaniepokojenie kardynałów”.

 

Zdaniem Vittorio Messoriego podatny na próby dostosowania Kościoła do płynnej nowoczesności pozostaje sam papież. Wszak w jednym ze swoich wywiadów krytykował on katolicką pokusę jednolitych lub sztywnych zasad, zamiast działania i sądzenia każdego z przypadków osobno.

 

Tymczasem, jak powiedział Vittorio Messori zapewniając o swojej pokorze, tego typu podejście jawi się jako złe i szkodliwe dla katolickiej wiary. Wszak do tej pory w płynnym świecie przynajmniej Kościół katolicki pozostawał niezachwiany i stabilny.

 

Jak podkreślił filozof, to właśnie owa „skała dogmatu” może i powinna pozostać solidną podstawą dla społeczeństwa staczającego się w chaos. Wszak nie bez powodu rozłożysty dąb z korzeniami silnie utkwionymi w ziemi to jeden z symboli Kościoła. Nie ma sensu zastępować go trzciną uginającą się pod każdym podmuchem ludzkiej opinii. Lepiej natomiast przypomnieć o starym motto kartuzów: „krzyż jest stały, gdy świat się kręci”.

 

Trudno nie zgodzić się z troską autora wywiadu-rzeki z kardynałem Ratzingerem o zachowanie stałości w Kościele. Wszak Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa. Sam Chrystus natomiast nie podlega zmianie. Jak bowiem pisał święty Paweł „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (Hbr 13,8).

 

W tym kontekście warto przywołać także słowa wybitnego brytyjskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936). Jak kiedyś powiedział „nie chcemy Kościoła zmieniającego się wraz ze światem, lecz Kościoła zmieniającego świat”. Do czego prowadzi odmienne podejście pokazuje smutny los większości wspólnot protestanckich.

 

 

Źródło: ncregister.com / dorzeczy.pl 

mjend

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
eMGa
@Obcy Astronom: bardzo trafna uwaga! @vlad: Zygmunt Bauman był a Asyżu, ale proszę przeczytać mój wpis, albowiem wszystkie "płynności" są ideami Baumana, a teraz pretendują do kategorii opisowych - klasyka powstawania ideologii. Teraz ten sam Bauman, twórca ideologii, jest przywoływany jako ten, który zjawisko opisał, naprawdę w tym momencie słyszę już tylko piekielny chiochot.
vlad
Zygmunt Bauman był zaproszony do Asyżu nie przez generała jezuitów i nie obok generała jezuitów siedział na uroczystym obiedzie po owych "modlitwach". Artykuł Messoriego nie ma za cel generała jezuitów, ale Franciszka i jego "upłynnianie" i rozpuszczanie Koscioła w "płynnym" świecie.
Obcy Astronom
I tak Zygmunt Bauman został Tomaszem z Akwinu nowego kościoła.
Slawomir Tomasz Roch
To jest szokujace ze wloski filozof Vittorio Messori musi pisac w takim duchu wobec Generala Jezuitow o. Sosy. Jeszcze 12 lat temu gdy umieral sw. Jan Pawel II bylo to calkowicie nie do pomyslenia.
maciek
"Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. 25 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. 26 Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?" i tyle w temacie. A nie rozeznawanie, prawa człowieka narodzonego, prawa zwierząt, rozeznawanie itd. A gdzie tu mowa o życiu wiecznym i zbawieniu ???
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY