Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 05 KWIETNIA
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
Niedziela Palmowa
Imieniny obchodzą:
Irena, Juliana
 

Kościół w Niemczech zainicjował „drogę synodalną”

Data publikacji: 2019-12-02 07:01
Data aktualizacji: 2019-12-02 13:58:00
RELIGIA
fot. Piotr Rybarczyk / FORUM || KAI PFAFFENBACH / REUTER

Kościół w Niemczech rozpoczął tzw. „drogę synodalną”. Podczas Eucharystii w monachijskiej katedrze przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Karin Kortmann zapalili symboliczne świece. Pierwsza robocza sesja zaplanowana jest w styczniu we Frankfurcie nad Menem.

 

Kard. Marx powiedział w homilii, że „droga synodalna“ to kwestia wzajemnego słuchania się i znajdowania jednomyślności nawet w przypadku różnych opinii. „Po straszliwym doświadczeniu, że w Kościele doszło do wykorzystywania seksualnego, należy teraz przyjrzeć się niebezpieczeństwom o charakterze systemowym, takim jak fałszywe wszechwładne organizacje”. Kard. Marx zaznaczył, że zachowana musi być jedność z Kościołem powszechnym i Papieżem.

 

O tę jedność zatroskanych jest wielu krytyków niemieckiej „drogi synodalnej”. Przeciwko jej statutom zagłosowało 12 biskupów, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Rudolf Voderholzer. Ordynariusz Ratyzbony stwierdził, że „pseudonauką jest twierdzenie, że ze względu na przypadki nadużyć seksualnych trzeba się zająć celibatem, nadużyciami władzy, rolą kobiety w Kościele czy katolicką etyką seksualną”. Z kolei kard. Woelki przestrzegał przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny i ubolewał, że „drodze synodalnej” brakuje wymiaru nowej ewangelizacji.

 

Na ten brakujący aspekt zwrócił uwagę sam Papież Franciszek, który w czerwcu w liście do wiernych w Niemczech apelował o jedność z Kościołem powszechnym i zachęcał do podjęcia w „drodze synodalnej” kwestii ewangelizacji i duchowej odnowy. Do tego jednak nie doszło, ponieważ większość biskupów i członków Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich nie zgodziła się na wprowadzenie oddzielnego forum na temat ewangelizacji.

 

Swoje zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Kościele w Niemczech wyraził również kard. Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, dołączając we wrześniu list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Także po tej korespondencji nie zmieniono statutów „drogi synodalnej”.

 

Jej obrady rozpoczną się 30 stycznia 2020 r. a cały proces zaplanowany jest na dwa lata. Zakłada on debatę z udziałem świeckich gremiów i zewnętrznych ekspertów na temat podziału władzy w Kościele, nowego urzędu dla kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej.

 

Źródło: KAI

TK

 

ZOBACZ TAKŻE:

Katolicy protestują przeciwko reformom Drogi Synodalnej: to nie lek na kryzys wiary

Niemiecka konserwatywna organizacja „Maria 1.0” protestuje przeciwko charakterowi Drogi Synodalnej. Kościoła w Niemczech nie da się uratować za sprawą reform; z kryzysu wiary wyprowadzić może wiernych jedynie Matka Boża, przekonuje.

 

 

Udaje synod, ale nim nie jest? Czołowy niemiecki kanonista krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej

Czołowy niemiecki kanonista, prof. Thomas Schüller z Münster, krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej. Proces udaje synod, ale nim nie jest, w związku z czym uczony przewiduje bardzo poważne problemy z wcielaniem w życie postanowień.

 

 

Od Würzburga do Drogi Synodalnej. Niemcy realizują plan sprzed niemal 50 lat

Władze Kościoła katolickiego w Niemczech 1. grudnia rozpoczynają rewolucję. Na Drodze Synodalnej, nieformalnym synodzie organizowanym ze świeckimi, zamierzają odrzucić wiele fundamentalnych elementów nauczania Kościoła i zbliżyć się do protestantów. Plan, który chcą zrealizować, nie jest nowy. Został skrupulatnie opracowany niemal 50 lat temu, na Synodzie Würzburskim. Wtedy zablokował go Rzym i papieże. Co zrobi Franciszek?

 

 

Niemcy: nie wiadomo, co wyniknie z „drogi synodalnej”, ale już 10 wikariusz generalnych prosi o jej wiążący charakter

10 niemieckich wikariuszy generalnych apeluje o wiążący charakter „drogi synodalnej”. Wysłali list do kard. Reinharda Marxa i prof. Thomasa Sternberga. Proszą w nim o wprowadzenie w Niemczech konkretnych reform.

 

 

Synod Amazoński a „droga synodalna”. Niemcy szukają sojuszników w Austrii i Szwajcarii

Synod Amazoński powinien mieć wpływ na niemiecką Drogę Synodalną – uważa o. Jeremias Schröder OSB. W jego ocenie do procesu warto włączyć jeszcze dwa inne kraje.

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
Wystarczy popatrzeć na tego kardynała Marxa.
iskierka
Dlaczego PCh tyle miejsca poświęca heretykom niemieckim? Dlaczego NIE pokażecie POSTEPU ZARAZY MODERNISTYCZNEJ w naszym Kościele Polskim ? Wystarczy dla porównania zobaczyć News na deon. Ostatnio wrzucono filmik z maja z generałem SJ SoSo. Prawdziwy BEŁKOT. Najważniejsza informacja - Kościół zbudowany jest na dwóch kolumnach GRZESZNIKÓW Pawła i Piotra ; 80% nadużyć seksualnych jest w rodzinach ; Trzeba budować Nowe Społeczeństwo -> Nowy kościół. Jeździcie do Rzymu to może udacie się do KEP i poprosicie o NOWE WYTYCZNE i NOWE PROJEKTY papieża Franciszka. Przecież w Kościele NIE MOŻE BYĆ TAJEMNIC i SEKRETÓW. A jednak ostatnio REKOLEKCJE jakie się odbywają się w Kościele na wyjazdach są TAJNE i uczestnikom NIE WOLNO MÓWIĆ CO BYŁO ? Odważni mówią, gdyż NIE ROZUMIEJĄ GŁUPOTY w jakiej uczestniczyli. Pamiętacie film z Luisem de Fine o żandarmach we wspólnocie hipisów palących "trawkę" i wymianę znaku pokoju w słowach " Kocham cię !"....."kocham.."
To jest repryza
...starej germańskiej mrzonki o Europie Universalis zdominowanej władzą cesarza niemieckiego, a nie pasterzowaniem rzymskiego papieża. Ona toczy niemieckie elity od zawsze i zawsze powraca w jakiejś zmutowanej formie - rewolucji protestanckiej, polityce kulturowej wyższości i germanizacji, dywagacji o miejscu przynależnym Niemcom w historii świata, wreszcie pożądaniem niekwestionowanej dominacji nad innymi. Teraz mamy "drogę synodalną" u założeń której legło głębokie przekonanie, że niemieccy katolicy są ulepieni z innej gliny niż reszta Kościoła tu i teraz, ale też i wtedy w przeszłości, kiedy Kościół się rodził. Nie podobał się Jan Paweł z powodów doktrynalnych i rasowych - nie mógł mieć racji będąc Polakiem. Benedykt był tą częścią niemieckiej kultury którą zamordował nazizm, więc w kraju dzieci i wnuków nazizmu nie mógł być wzięty za swojego i słuchany z szacunkiem. Kwestią czasu pozostawało jak szybko nastąpi kolejne rewolucyjne oderwanie. Oderwanie do nikąd.
Krakusik
@Mirek Wejdź na stronę Wydawnictwa Paganini i posłuchaj ostatnich kazań o. Pelanowskidgo. Jest on papierkiem lakmusowym dla określonych duchownych i świeckich w polskim Kościele, choć nie tylko. Tu nie chodzi wyłącznie o jednostkowe działania wspomnianego przez ciebie prymasa, ale o całą linię działań Kościoła hierarchicznego. Zebranie tych elementów w jedną całość pokazuje rzeczywiste intencje tzw. modernistycznego lobby, dużo gorszego od projektu lgbt, bo noszacego znamiona apostszji. Lgbt to tylko klocek w układance. Encyklika Pisa X nie zostawia tutaj złudzeń, co do intencji pewnych ludzi.
Mirek
Na to co dzieje sie w Niemczech jest zgoda Franciszka. Nie ma możliwosci,żeby to działo się bez woli papieża.Rzeczywiscie może póżniej okazać sie , że pomimo neutralności Franciszek będzie wspierał w kosciołach narodowych ludzi poprawiających Pana Jezusa , który nie znał dokonań współczesnej nauki. Nie znam sprawy ojca Pelanowskiego.Bardziej wazna jest kolejna decyzja polskiego episkopatu firmowana przez nieudanego prymasa Polaka o utworzeniu funduszu wspólnie z ludżmi oględnie mówiąc nie lubiacymi katolików. Nie zostały podjete żadne decyzje dyscyplinarne . Poza płotkami i to tez w nielicznych przypadkach , nikt nie poniósł najmniejszych konsekwencji. Warunki tego "porozumienia" z wrogami kościoła i tak będą przez nich łamane. Ofiara na tacę została połaczona z uznaniem współuczestnictwa w przestepstwach grupy księży.Wiernych stara się zmusić do finansowania czegos , z czym sie po prostu mogą nie zgadzać .Gdzie jest ta słynna godność z listów pasterskich?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY