Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Kreml znowu prowokuje. Powstał projekt ustawy anulujący potępienie paktu Ribbentrop-Mołotow

Data publikacji: 2020-05-29 08:00
Data aktualizacji: 2020-05-29 10:06:00
WIADOMOŚCI

Aleksiej Żurawliew złożył w Dumie projekt ustawy, która, jeśli zostanie przyjęta, unieważni rezolucję Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR, potępiającą pakt Ribbentrop-Mołotow – informuje Onet.

 

Żurawliew to rosyjski deputowany, lider partii Rodina. Projekt ustawy został już przekazany przewodniczącemu Dumy Państwowej FR, który skierował go do komisji ds. międzynarodowych.

 

Rezolucja potępiająca układ Ribbentrop-Mołotow – „W sprawie politycznej i prawnej oceny sowiecko-niemieckiego traktatu o nieagresji z 1939 r.” – została przyjęta 24 grudnia 1989 r. Tymczasem Aleksiej Żurawliew w swoim projekcie ustawy proponuje anulowanie tego dokumentu. W uzasadnieniu czytamy, że „nie jest zgodny z zasadami sprawiedliwości historycznej i został przyjęty w warunkach rosnącej niestabilności politycznej tych lat, której towarzyszyły naciski sił zewnętrznych”.

 

Według rosyjskiego polityka autorzy rezolucji potępiającej pakt Ribbentrop-Mołotow nie kierowali się zasadami obiektywizmu i bezstronności, ale skupili się na potępieniu dodatkowego tajnego protokołu w sprawie. Co skandaliczne, deputowany określa tajny protokół, na bazie którego dokonano de facto kolejnego rozbioru Polski, jako kwestię "transformacji geopolitycznej w Europie w przededniu II wojny światowej".

 

„Praktyka zawierania tajnych protokołów była charakterystyczną cechą ówczesnej dyplomacji, a interesy gospodarcze i polityczne państw, w tym czy innym regionie, są zawsze obecne w stosunkach międzynarodowych” pisze Żurawliew. Dalej stwierdza, że pakt Ribbentrop Mołotow „nie przewidywał zmiany granic innych państw”, „w przeciwieństwie do dzisiejszych metod eksportowania demokracji poprzez pomarańczowe rewolucje poprzez obalenie prawowitych rządów” – opisuje Onet.

 

Portal zaznacza, że Rosja od wielu miesięcy dąży do rehabilitacji paktu Ribbentrop-Mołotow, a co za tym idzie - zrzucenia z siebie współodpowiedzialności za II wojnę światową. Jednym z elementów tej narracji jest obarczenie winą za wybuch wojny Polski i wskazywanie na układ monachijski jako jej bezpośrednią przyczynę.

 

Źródło: Onet, DoRzeczy.pl

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Janko
@ Michael Wolf & @t - wybaczcie ale jestescie naiwniakami, Wasze podejscie do sprawy jest kompletnie idealistyczne, a w polityce, zwlaszcza w tej wielkiej, w ktorej nam Polakom nie jeste dane uczestniczyc z roznych powodow z naszej winy glownie nie ma miejsca na "pitolenie" a liczy sie tylko i wylacznie pragmatyzm i wlasny interes oraz efektywnosc podejmowanych krokow. Rosja, jako jeden z glownych graczy zawsze sie kierowala tymi przeslankami a nam pozostalo tylko lizanie wlasnych ran, wieczny kompleks i brak jakiejkolwiek jasnej wizji na nasze miejsce w polityce globalnej.....
Michael Wolf
Rosja to jednak stan umysłu - czczą do dzisiaj batiuszkę Stalina jak bożka i biada tym, którzy myślą inaczej. A wszystko to w oparach brudu, biedy i korupcji...
t
Idą konsekwentnie w "zaparte",żadne argumenty prócz ideologiczno-imperialnych się nie liczą ; jeśli coś się nie zgadza z rzeczywistą prawdą,to - jak mawiał filozof - tym gorzej dla rzeczywistości. Mentalność bizantyjsko-turańska taką ma nie reformowalną tożsamość.
Ryś
Kiedy Sejm polski odniesie się do układu amabasadorów William Bullit - Jerzy Potocki z 1938 roku, i traktatu sojuszniczego z Anglikami z 25 sierpnia 1939 roku. W jawnej części tego ostatniego traktatu znalazł się zapis, że strony porozumienia udzielą sobie wzajemnego wsparcia w przypadku agresji ze strony jednego z państw europejskich. Jednak w protokole tajnym dołączonym do układu, w art.1 sprecyzowano, iż przez pojęcie "jedno z państw europejskich" rozumiane będą tylko i wyłącznie Niemcy. Z zobowiązań sojuszniczych wykluczono zatem ZSRS, o którym już wiedziano, że zaatakuje od tyłu.
oj
brawo!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY