Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 14       HISTORIA
Grzegorz Kucharczyk

Krew męczenników w PRL

Krew męczenników w PRL

Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki napawa Polaków radością i na nowo umacnia pewność, że nikogo, kto się do Jezusa przyzna przed ludźmi, On sam nie zaprze się przed Ojcem, który jest w Niebie. Nie wolno nam jednak odnieść z gruntu mylnego wrażenia, że ksiądz Jerzy był jedynym polskim kapłanem-męczennikiem, który oddał życie za wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi w okresie komunistycznej okupacji. Przeciwnie – było ich wielu.

W październiku 1947 roku, wkrótce po rozprawieniu się z ucieleśnianymi przez PSL Stanisława Mikołajczyka resztkami opozycji politycznej, szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Stanisław Radkiewicz za najbardziej zorganizowaną reakcyjną siłę występującą przeciwko obozowi demokracji w Polsce uznał Kościół katolicki. Komunistyczny minister stwierdzał wyraźnie: Trzeba bić takiego wroga jak kler. Mamy bowiem do czynienia z przeciwnikiem najbardziej wyrafinowanym, najlepiej umiejącym posługiwać się podstępem i tym wszystkim, co łączy się z pojęciem „jezuici”.

Zachęty, a nawet ponaglenia płynęły również z sowieckiej ambasady w Warszawie. W lipcu 1949 roku ambasador Wiktor Lebiediew donosił swoim zwierzchnikom w Moskwie: Kościół w Polsce w ciągu czterech lat walki o umocnienie demokracji nie doznał żadnego poważnego uszczerbku (…) W dziedzinie walki z Kościołem nasi polscy przyjaciele znajdują się dopiero na samym początku realizacji tego zadania. Rozumieją oni jednak, że zadanie to wysuwa się obecnie na pierwszy plan.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj