Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 25 LUTY
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Imieniny obchodzą:
Donat, Wiktor
 

Krwawe starcia na granicy Pakistanu i Indii. Kościół prosi o modlitwę

Data publikacji: 2019-08-17 16:05
Data aktualizacji: 2019-08-17 17:56:00
WIADOMOŚCI
Fot.: domena publiczna

Biskupi Indii wezwali chrześcijan na całym świecie do modlitwy za Kaszmir. Przypominają, że wybuch konfliktu w tym regionie będzie miał poważne konsekwencje dla całego świata. Wskazali zarazem, że wycofanie przez Indie specjalnego statusu dla Kaszmiru negatywnie odbije się na losie mieszkających tam mniejszości religijnych.

 

Między Indiami i Pakistanem od kilku dni utrzymuje się napięcie związane ze spornym terytorium, jakie stanowi region Kaszmiru. Doszło do starć pomiędzy oddziałami zbrojnymi, które spowodowały ofiary śmiertelne. Walki trwają wzdłuż linii, która dzieli Kaszmir na dwie części: pakistańską oraz indyjską. To pierwszy raz, kiedy armie tych dwóch krajów weszły w otwarty konflikt po cofnięciu autonomii Kaszmiru przez rząd Narendry Modiego.

 

Problem Kaszmiru istnieje od połowy lat 50. ubiegłego stulecia, czyli końca epoki kolonializmu brytyjskiego. Indie i Pakistan podzieliły się wtedy tym terytorium.

 

Faktycznie ten region administrowany jest przez trzy kraje. Indie sprawują władzę w Dżammu i zachodniej części Kaszmiru, Pakistan w Azad Kaszmirze oraz w Gilgit-Baltistanie, natomiast Chiny rządzą terytorium Aksai Chin i Shaksgam. Teren obejmujący lodowiec Siachen, który znajduje się pomiędzy tymi trzema krajami nie ma granicy ostatecznej, ale jest praktycznie kontrolowany przez Indie.

 

Są dwie racje, dla których nie dojdzie do pogłębienia konfliktu. Jedna to dotychczasowy sposób współistnienia między obydwoma krajami. Każdy z nich ma swoje bogactwa, ogromną liczbę ludności, oraz swoje problemy. Sytuacja rządowa w Pakistanie jest aktualnie bardzo zła – powiedział Radiu Watykańskiemu Luigi Bonanate, wykładowca stosunków międzynarodowych na uniwersytecie w Brescii. – Z kolei Indie to olbrzymi kraj, potencjalnie ogromnie bogaty i ważny. Gdyby doszło między nimi do poważnego konfliktu, to miałyby przeciwko sobie cały świat. Zwykle tego typu spory w sposób powolny i stopniowy ulegają wygaszeniu. Przewiduję, że nastąpi powrót do względnej normalizacji, oczywiście, aż do czasu kolejnego sporu, który pewnie nastąpi w przyszłości. W tym momencie sprawa nie zostanie ostatecznie rozwiązana – dodał.

 

KAI

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Druh Ryszard
Uważam, że Pakistanowi nic do tego, jakie autonomie nadaje albo istniejące cofa, rząd federalny w Delhi dla swojego stanu związkowego Dżamma i Kaszmir.Bo o to tutaj w swej istocie poszło na co - niestety - nie zwrócił uwagi autor artykułu. Problem jest stary jak państwowość Pakistanu i Indii - jego narodziny datują się od roku 1947 - czyli od kiedy z kolonii Indie Brytyjskie powstały te dwa państwa. Stoczyły ze sobą 3 wojny o Kaszmir które niczego w przedmiocie jego przynależności nie z mieniły.Wojna z roku 1947 i ta z roku 1965 niczego nie zmieniły.Wojna z roku 1971 była o tyle inna od tych dwóch wcześniejszych,że jej źródłem było poparcie Indii dla wybijającego się na niepodległość Pakistanu Wschodniego, w wyniku którego powstało nowe państwo Bangladesz.Ta "ruchawka" niczego nie zmieni ani nie przerodzi się w wojnę między Pakistanem i Indiami,Pakistan jest za słaby aby "zawojować" Kaszmir,Indie nie chcą ryzykować konfliktu nuklearnego oraz z mniejszością islamską