Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Ks. Isakowicz-Zaleski: przykro, że ofiar Wołynia nie upamiętniają duchowni greckokatoliccy

Data publikacji: 2019-07-12 14:00
Data aktualizacji: 2019-07-12 17:51:00
WIADOMOŚCI
fot. Michał Dyjuk / FORUM

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski stwierdził, że z przykrością odnotowuje brak duchownych obrządku greckokatolickiego na uroczystościach i w czasie nabożeństw sprawowanych w intencji pomordowanych w 1943 roku na Wołyniu. - Dlaczego organizujemy i mówimy o przebaczeniu i pojednaniu, a duchowni ukraińscy nie chcą tego pojednania i przebaczenia (…)? – pytał w przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę „krwawej niedzieli na Kresach Wschodnich”.

 

- Dlaczego organizujemy i mówimy o przebaczeniu i pojednaniu, a duchowni ukraińscy nie chcą tego pojednania i przebaczenia, co więcej, chcą wyniesienia na ołtarze kolaboranta hitlerowskiego abp. Andrzeja Szeptyckiego, który błogosławił sztandary SS Galizien? – pytał ks. Isakowicz-Zaleski podczas przemówienia z okazji upamiętnienia 76. rocznicy „Krwawej Niedzieli” wygłoszonego na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski upomniał się także o pomnik prof. Andrzeja Pityńskiego, ufundowany przez Polonię i upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej, który jego zdaniem, powinien stanąć w centrum stolicy. Podkreślił, że środowiska kresowe oczekują od Sejmu powstania ustawy, która wymieni z nazwy organizacje, biorące udział w mordach. – Rodzinom pozostaje upominać się o prawdę. Ich siłą jest to, że nie muszą kierować się poprawnością polityczną – powiedział. Dodał, że do czasu pochowania ofiar pojednanie z Ukraińcami będzie fikcją.

 

Zaangażowany w przywrócenie pamięci o ofiarach ukraińskich nacjonalistów kapłan negatywnie odniósł się do działań polskich rządów na przestrzeni ostatnich lat. Jego zdaniem, pamięć o pomordowanych kresowiakach ustępuje miejsca bieżącym stosunkom polsko-ukraińskim.

 

- Dzisiaj wsparcie dla Ukrainy jest bezkrytyczne. Nic praktycznie od tego państwa się nie wymaga. Ani pochowania ofiar, ani przerwania kultu ludobójców. Czyli wszystko dajemy i nic w zamian za to nie otrzymujemy – ocenił.

 

- W ciągu ostatnich lat słyszeliśmy bardzo wiele obietnic. Ustawicznie odmienia się przez wszystkie przypadki słowo pojednanie, przebaczenie i dialog. Natomiast ze smutkiem trzeba stwierdzić, że pomimo ewidentnych sukcesów, (…) czyli uchwale sejmu i senatu z 2016 r., ciągle zasadnicza sprawa, czyli pochówek ofiar, nie jest w żaden sposób zrealizowany – powiedział ksiądz. Jedocześnie przypomniał, że ostatnie pochówki odbyły się 8 lat temu.

 

Modlitwę w intencji ofiar rzezi wołyńskiej odmówili ks. por. Mateusz Korpak z Ordynariatu Polowego, ks. płk Michał Dudicz z prawosławnego Ordynariatu Polowego, ks. por. Dawid Banach z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz Oriel Zaretsky, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski.

 

Źródło: tvp.info / KAI

PR

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Polak83
Niestety dziś wszyscy politycy zapomnieli o upamiętnieniu Polaków zamordowanych na Wołyniu . Pan Schetyna i Pan Kaczyński dziś w głowie mieli jedynie promowanie swojego wizerunku jako dobrych polityków troszczących się o naród . Zapominają nie tylko o Wołyniu ale też i o Bieszczadach tam po wojnie UPA długo mordowała Polaków a najbardziej brutalnym przykładem jest wymordowanie kilku tysięcy żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza , szkoda że dziś nie mówi się o Akcji Wisła jako o tym że dzięki niej wypędzono UPA z Polski zapobiegając dalszym mordom tylko próbuje się to tuszować i robić z Ukraińców ofiary komunistów . Komuniści nie byli święci to fakt ale dzięki Akcji Wisła zrobili dla Polaków więcej dobrego niż PiS przez 4 lata swoich rządów . Dziś piętnuje się Niemców czy Rosjan za zbrodnie przeciwko Polakom a z drugiej strony władza zapomina o zbrodniach UPA w latach 1943-1947 i robi z Ukraińców wielce pokrzywdzonych a ich polityków nasze władze przyjmują jak królów.
pol
Czekam na przeprosiny p.Kaczyńskiego za jego słowa wypowiedziane na kijowskim majdanie cyt."sława ukrainie gierojom sława" to były nierzadko ostatnie słowa słyszane przez bestialsko mordowanych Polaków. Wieczne odpoczywanie racz im dać panie niech odpoczywają w pokoju amen.
sp
Naiwne jest myślenie polityków, że oto oko Mordoru skupia się teraz całkowicie na Ukrainie. Ono tam już prawie wcale nie zagląda. Praktycznie nie musi.
Jot
t - wiec wyciagajmy wreszcie wnioski - kupujmy broń, nie bądźmy bezbronni!
t
Niektórzy Ukraińcy, fałszywie twierdzą,iż istnieje symetria w wojnie polsko-ukraińskiej - tak to określają. Otóż nie było żadnej wojny czy są to w stanie uznac?,lecz był bandycki napad na niewinną,bezbronną społecznośc polską,okrutnie wymordowaną; niestety mentalnośc turańska - jak ukazał Feliks Koneczny - jest grożna, gdyż popiera kult dla przemoc,okrucieństwa i pogardy dla słabych.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY