Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Ks. Jacek Grzybowski: zostaliśmy księżmi, by budować Kościół, a nie dbać o sanitarną czystość

Data publikacji: 2020-10-05 10:01
Data aktualizacji: 2020-10-05 11:02:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Queven)

„Może warto przypomnieć sobie, że zostaliśmy księżmi, by głosząc z zapałem Słowo Boże budować wspólnotę Kościoła, a nie dbać o sanitarną czystość świata. Zostawmy urzędnikom inspektoratów sanitarnych i Ministerstwu Zdrowia ich pracę i skupmy się na powierzonych nam sakramentalnych i formacyjnych zadaniach” – pisze w tygodniku „Idziemy” ks. dr hab. Jacek Grzybowski.

 

Kapłan w tekście pt. „Jak koronawirus nas zmienił” analizuje przeobrażenia na świecie związane z SARS-CoV-2. Przygląda się tak sprawom społecznym jak i życiu Kościoła. Zwraca m.in. uwagę, że choć nie znamy jeszcze pełnych psychologicznych i socjologicznych skutków lockdownu, gdyż badania trwają, to o rozmaitych patologiach w rodzinach i wspólnotach sąsiedzkich słyszało się powszechnie. „Na to nakłada się trochę już opisany, cyfrowy syndrom młodych, którzy przez nauczanie on-line i wymuszoną samotność, jeszcze mocniej doświadczyli wciągającej mocy internetu” – pisze ks. Grzybowski ostrzegając także przed „tabloidyzacją” polskiej młodzieży za sprawą sprowadzenia zajęć akademickich do „telewizyjnej pogadanki” oraz „obrazków z kamerki”. „Obawiam się, że powszechność zaburzeń tożsamości jak i uzależnienie się od internatowych bodźców doprowadzi ostatecznie do cyfrowej demencji z następstwami, której zmagać się będą kolejne pokolenia” – stwierdza.

 

Autor tekstu zauważa ponadto, że po początkowym zamknięciu niemalże całego życia społecznego na wiosnę roku 2020, późniejsze otwarcie nie dotknęło służby zdrowia. „Reżim sanitarny sprawił, że niemożliwa jest zwykła wizyta u lekarza rodzinnego, bądź jego przyjazd do osoby chorej. Sprowadzono leczenie do telekonsultacji, co w przypadku osób starszych, z demencją i zaburzeniami, zakrawa na kpinę”. Fatalny jest także – zdaniem ks. Jacka Grzybowskiego – brak możliwości odwiedzania pacjentów w szpitalach, co niejednokrotnie uniemożliwia pożegnanie się z najbliższymi i umieranie w samotności. Taka sytuacja osobiście dotknęła kapłana, któremu niedawno zmarła mama. „Gdzie nie ma sumienia, przepisy mogą stać się usankcjonowaniem barbarzyństwa” – uważa.

 

Podobnie zamknięte są urzędy. „Budynki publiczne, utrzymywane z podatków obywateli, stały się – można by rzec dość złośliwe – sterylnymi królestwami urzędników, gdzie nikt już nie zakłóca rytmu pracy. Oczywiście ktoś przytomnie powie: dzięki pandemii okazało się jak bardzo wiele spraw można załatwić telefonicznie lub on-line, bez fatygowania się do urzędu. To prawda, z zastrzeżeniem jednak, że daną sprawę można obsłużyć bez obecności w urzędzie, jak również, że ktoś odbierze telefon, bądź kompetentnie odpisze na maila” – zauważa ks. Grzybowski odnosząc się również do zmian w życiu Kościoła.

 

„Po głosach, że chodzenie na niedzielną eucharystię może być grzechem przeciwko 5. przykazaniu, po smutnych przypadkach dobrowolnego zamknięcia niektórych świątyń (szczególnie zakonnych), a także fali wysypu nabożeństw i Mszy świętych on-line, gdzie każda parafia musiała mieć swoją transmisję, przyszło drobne otrzeźwienie. Sami entuzjaści (także biskupi) specyficznej religijności on-line dostrzegli jak nacisk na społeczną separację stał się destrukcyjny dla wspólnoty. Zachęty do powrotu niewiele potem pomogły – wygoda i egoizm wygrywają z pobożnością i realnością doświadczenia Kościoła. Jeśli łatwo dyspensuje się wszystkich od obowiązywalności trzeciego przykazania Dekalogu i pierwszego kościelnego, nie powinno dziwić, że w zsekularyzowanych czasach szczególnie młodzież wybierze wygodę kanapy, a nie twardą ławkę parafii” – czytamy w tygodniku „Idziemy”.

 

„Może warto przypomnieć sobie, że zostaliśmy księżmi, by głosząc z zapałem Słowo Boże budować wspólnotę Kościoła, a nie dbać o sanitarną czystość świata. Zostawmy urzędnikom inspektoratów sanitarnych i Ministerstwu Zdrowia ich pracę i skupmy się na powierzonych nam sakramentalnych i formacyjnych zadaniach” – zauważa autor tekstu.

 

„Smutkiem napawa również to, jak przez covidową propagandę, łatwo zdołano nas skłócić, szczególnie w odniesieniu do sposobu przyjmowania Komunii świętej. Zrobiło się w tej materii ogromne zamieszanie, bo nie słuchając dokumentów Kościoła i nie formując wiernych. zatraciliśmy własny rozsądek, ulegając jakiejś przedziwnej presji różnych środowisk – zarówno kościelnych tradycjonalistów jak i świeckich aktywistów sanitarnych. Nagle najważniejszą społecznie sprawą okazał się dystans, forma znaku pokoju i przyjmowania Komunii świętej i nieodzowność maseczek w kościele, a nie ścisk w sklepach, tłok w komunikacji miejskiej, w barach i na plażach” – pisze ks. Jacek Grzybowski

 

„Cel tych antyreligijnych działań dobrze ukazał Xi Jinping, totalitarny przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, kiedy na partyjnym zebraniu mówił: Dobrze, że ich [Europejczyków] kościoły są zamknięte, a sklepy otwarte. Mogą kupować nasze towary, ale nie mogą modlić się w swoich świątyniach. Osiągnęliśmy z wielką szybkością coś, co wcześniej wymagało od nas wiele trudu: wyrzucenie religii, tego opium dla mas, z codziennego życia ludzi. Ludność jest teraz w pełni pod władzą państwa, zamknięci w domach nie mogą gromadzić się w dużych grupach (źródło: Jakub Gryciel, A Coronavirus Stratety Memo to Chairman Xi)” – cytuje chińskiego komunistę autor.

 

 

Źródło: „Idziemy”

MWł

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Stefan
"Sami entuzjaści także biskupi specyficznej religijności on-line dostrzegli jak nacisk na społeczną separację stał się destrukcyjny dla wspólnoty". Ha, ha. destrukcyjny to stał się głównie dla kasy z coniedzielnej "tacy" i w tym bym upatrywał, być może złośliwie, "nawrócenia" biskupów i kapłanów wystraszonych "pandemią". Z Panem Bogiem.
Mz
A czy dbanie o zdrowie wiernych nie jest częścią składową budowania królestwa Bożego na ziemi? Zgadzam się z tekstem, ale oprócz tej ironii w odniesieniu do przestrzegania zasad sanitarnych. Osoby z mojego grona chorowały na covid, jedna zmarła w samotności, nie można było jej odwiedzić ani być na pogrzebie..., nie róbcie sobie żartów z ludzkiego cierpienia. A księża, którzy nie stosują się do zasad sanitarnych, udzielają Komunii św bez oddzielenia komu do ust i komu na rękę, tylko wszystko pomieszane, moim zdaniem NIE SZANUJĄ LUDZI, ich starych rodziców, którzy covida nie przeżyją raczej.
Lolek
Najbardziej przykre, że Kościół się zatracił w tym wszystkim a zawsze miał swoje zdanie. Stąd ludzie coraz powszechniej odsuwają się od kościoła.
sp
@Mex, co nazywasz profanacją? Jezus bowiem nie miał pateny podczas łamania i rozdawania Chleba, i nie wypuryfikował Wieczernika. On też dokonał profanacji? Czy raczej profanacją jest coś zupełnie innego, niż sądzisz?
@eska
Wiesz co,może cię to śmieszy,ale jak ksiądz nie zdezynfekuje rąk,a nie daj Boże,potem ktoś z uczestników Mszy zachoruje,to jak myślisz kogo obwinią?Nie ważne będzie,że taki jeden z drugim mogli zarazić się w robocie od majstra czy od sąsiadki,z którą pociska ploty,winny będzie ksiądz.Tak jak winny dezynfekcji mojego kościoła jest nasz ksiądz,bo przyszedł chory do kościoła.Nie ważne,że wcześniej jakiś prychający palant usiadł w pierwszej ławce.On sobie potem poszedł,ale ksiądz przez okres inkubacji,nawet nie wiedząc,że jest zarażony,musiał działać w kościele.I tym sposobem został się za winnego.Winnego dezynfekcji i zamknięcia kościoła,odwołania Mszy,kwarantanny wiernych i nadzoru sanepidu.A to,że biedny choruje mało kogo obchodzi.Bo to przecież tylko ksiądz.A on powinien robić tak jak se ludziska wymyślą i jak im się podoba.Inaczej ksiądz jest śmieszny,zacofany,nieżyciowy...Epitety można mnożyć bo przecież Kościół można wyśmiewać.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY