Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Ks. prof. Bednar w L’Osservatore Romano: powtórne małżeństwo nie zawsze grzeszne

Data publikacji: 2017-12-11 05:00
Data aktualizacji: 2017-12-15 07:50:00
RELIGIA
Fot. Michael Illuchine / freeimages.com

Papież Franciszek chciał w adhortacji Amoris laetitia pokazać miłosierny sposób stosowania prawa. Może to oznaczać, że „powtórne małżeństwo” nie musi być zawsze  uznawane za cudzołóstwo, przekonuje na łamach „L’Osservatore Romano” ks. prof. Gerald Bednar.

 

Zdaniem ks. Bednara, wicerektora i profesora teologii systematycznej w Seminarium św. Marii w amerykańskiej diecezji Cleveland, papież Franciszek położył w Amoris laetitia większy nacisk na miłosierdzie, niż na prawo. Stąd ma jednoznacznie wynikać, że „powtórne małżeństwo” nie zawsze musi być w nieodwracalny sposób grzeszne. Krytycy Amoris laetitia „nie zrozumieli tej subtelnej, ale ważnej różnicy między prawem a miłosierdziem”, twierdzi autor.

 

Teolog pisze, że rozwód, tak samo jak wcześniej, naturalnie nie jest dozwolony; należy raczej zapytać, czy każde „powtórne małżeństwo” trzeba uznawać za cudzołożne. Tej kwestii według Bednara dotąd nie roztrząsano, nie ma jej w jego ocenie także w Familiaris consortio św. Jana Pawła II. Przypomnijmy, że tekst papieża Polaka całkowicie jednoznacznie wyklucza możliwość przyjmowania Komunii świętej przez rozwodników żyjących z nowym partnerem more uxorio.

 

Według Bednara wszakże papież Franciszek otwiera teraz nową możliwość. Otóż w niektórych szczególnych przypadkach katolik w „powtórnym małżeństwie” miałby przejść wespół z doświadczonym księdzem przez fazę rozeznawania, w której będzie wyjaśniać różne pytania dotyczące swojego życia. Po pewnym czasie jest możliwe, twierdzi teolog, że otrzyma sakramentalne rozgrzeszenie – i będzie mógł przystąpić także do Eucharystii, co ma wynikać według Bednara z 305 rozdziału Amoris laetitia.

 

,,Jezus nie znosi prawa, ale nie stosuje go też w prosty sposób, by potępić tych, którzy nie podołali jego wymaganiom. To samo robi papież w Amoris laetitia’’ - pisze kapłan.

 

Autor przekonuje, że papieska adhortacja umożliwia okazanie „miłosierdzia” nawet tym, którzy ponoszą moralną winę za rozpad sakramentalnego związku.

 

„Miłosierdzie okazane winnym nie czyni rozwodu słusznym, ale pozwala stronom ponownie wziąć oddech” - pisze dosłownie i dodaje: „miłosierdzie może przemawiać za tym, by pogodzić się z drugim małżeństwem”.

 

Źródło: osservatoreromano.va

Pach

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora