Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 27 STYCZNIA
Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
Imieniny obchodzą:
Aniela, Przybysław
 

Ks. prof. Bortkiewicz: słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa

Data publikacji: 2020-01-14 08:01
Data aktualizacji: 2020-01-14 08:03:00
WIADOMOŚCI
źródło: telewizja wPolsce.pl

Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność – mówił w poniedziałek na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz skomentował książkę papieża seniora Benedykta XVI oraz ks. kard. Roberta Saraha, na łamach której zabrali głos w obronie celibatu i tradycyjnych wartości.

 

Rozmówca Radia Maryja zwrócił uwagę, że sytuacja, z którą mamy do czynienia jest „absolutnie wyjątkowa”, ponieważ po raz pierwszy o momentu abdykacji Papież senior zabrał głos w kwestii bieżących problemów Kościoła.

 

O tym pisał papież Benedykt XVI – kryzys pedofilski w Kościele, kryzys rozumienia seksualności wiąże się z jednej strony z rewolucją seksualną 1968 roku, a z drugiej strony wiąże się z tymi zawirowaniami antropocentrycznymi w teologii, z tą tzw. nową teologią moralną, która odrzuciła prawo naturalne, odrzuciła pewien porządek i ład moralny. Właśnie infekcja tych poglądów zmieniających prawdę o płciowości dotyczy oczywiście całej sfery seksualności. Dotyczy też deprecjonowania celibatu – podkreślił ks. prof. Bortkiewicz. – W tym przypadku nie mówimy o jakieś funkcjonalności kapłańskiej i o funkcjach posługiwania kapłańskiego – dodał.

 

Słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa na przestrzeni ostatnich miesięcy. (…) To mocny, tak wyrazisty głos, który jest głosem polemicznym z tymi trendami, które zarówno na synodzie amazońskim, jak i w drodze synodalnej niemieckiej się pojawiają i które – jak niestety widać – nie spotykają się od razu z natychmiastową i bezwzględną reakcją papieża [Franciszka- red.] – ocenił wykładowca UAM i WSKSiM.

 

Źródło: Radio Maryja

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Urszula
Ojciec Święty Benedykt XVI zawsze bronił celibatu. jest wiele bardzo pięknych Jego tekstów na ten temat.
t
Trzeba było nie abdykowac ale walczyc o Prawdę po męsku do końca - te spóżnione apele to "syreni śpiew"!
Ryś
" Słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa na przestrzeni ostatnich miesięcy." ABSOLUTNIE WYJĄTKOWA? Co to znaczy?
@katopol
A kiedy rzekomo papiez Benedykt popieral zniesienie celibatu czy w ogole dopuszczal taka mozliwosc ?
pies ogrodnika
Celibat jest warunkiem koniecznym i niezbędnym do przetrwania Kościoła katolickiego.Bez celibatu Kościół Chrystusowy po prostu nie istnieje.Kapłani na ziemi są po to , aby głosić Ewangelię i budować Królestwo Boże na ziemi.Są mówiąc kolokwialnie bojownikami Chrystusa.Czy żołnierze,używajac terminologii wojskowej , idą na wojnę z żonami, dziećmi i wiozą dobytek w wozach bojowych? Przeraża tylko stopień oderwania kapłanów od istoty kapłaństwa i ich posłannictwa.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY