Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 20 LUTY
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludmiła, Ludomir
 

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: nazywanie Bożego Narodzenia „zimową imprezą” urąga katolikom

Data publikacji: 2019-12-25 20:30
Data aktualizacji: 2019-12-25 20:09:00
WIADOMOŚCI
Gerard van Honthorst [Public domain] + Polonia Christiana (YouTube)

Jeżeli ktoś święta Bożego Narodzenia nazywa „zimową imprezą”, to jest to kpina z rzeczywistości, a zarazem coś bardzo urągającego nam, katolikom, którzy powinniśmy wiedzieć, jakie wydarzenie świętujemy. Jeżeli ktoś jest ateistą i nie wierzy w Boże Narodzenie, to przynajmniej powinien zachować jakąś wstrzemięźliwość i kulturalnie uszanować czyjeś przekonania – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz TChr odpowiadając na pytanie o postawę sieci IKEA, która w katalogu zamiast o Bożym Narodzeniu pisała o „zimowej imprezie”.

 

Dewastacja wspomnianych pojęć jest nie tylko czymś obrazoburczym, ale czymś po prostu chamskim. Wobec chamstwa pozostaje reakcja człowieka kulturalnego, jaką jest całkowite zdystansowanie się od tych chamskich zachowań i nie kontaktowanie się z tym, który prezentuje takie postawy. Dla mnie Ikea przestaje istnieć jako miejsce, do którego chciałbym wejść – mówi duchowny zauważając, że rewolucje w znaczeniach słów wpływają na naszą świadomość.

 

Z kolei odchodzenie od chrześcijańskiego wymiaru Świąt ks. prof. Bortkiewicz uznał za zjawisko przerażające, gdyż stanowi krok w stronę zniszczenia tożsamości. Takie trendy docierają niestety także do Polski. Przykładem może być protestowanie przez warszawskich radnych KO wobec obecności księży na wigilijnym spotkaniu samorządowców. Z kolei lewicowa radna Agata Diduszko-Zyglewska wyraziła akceptację dla tych elementów Świąt, które uległy komercjalizacji i zatraciły religijny charakter. Zdaniem księdza profesor Pawła Bortkiewicza wspomnienie kolędy „Bóg się rodzi” wyjaśnia, o co naprawdę chodzi w Świętach. Wszak narodziny Pana Jezusa zmieniły historię całej ludzkości – w tym radnej Diduszko-Zyglewskiej „niezależnie od tego, czy chce to uznać, czy też nie”.

 

Zdaniem kapłana Ewangelia wzywa nas do obrony prawdziwego charakteru Świąt. Duchowny tłumaczy także jak to czynić. – Przede wszystkim podtrzymując zdrowe tradycje, autentyczne przekazy w naszych rodzinach, wspólnotach parafialnych. Z drugiej strony unikać kontaktu z tym, co jest wyrazem po prostu tego pomieszania i poplątania, które tylko świadczy o braku zrozumienia i możliwości percepcyjnych tych treści, które zawiera w sobie Boże Narodzenie – dodaje ksiądz profesor Bortkiewicz rozmowie z wPolityce.pl.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

MWł

 

 

Polecamy również nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

  

   

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
do yu
zimowa impreza to ferie
do yu
dlaczego? może nie był pewny w co wierzysz i nie chcąc cie urazić napisał coś neutralnego a co do artykułu - nie jest pycha branie wszystkiego do siebie? jak dla kogoś jest to tylko "zimowa impreza" to trudno ,może to w właśnie ktoś kto używa uogólnienia szanuje innych
Ania
od momentu zwolnienia z Ikei p. Tomasza za cytowanie Biblii i jego sprzeciw wobec promocji lgbt omijam Ikeę szerokim łukiem, postanowiłam, ze nic tam nie kupię, bo nie będę wspierać swoimi pieniędzmi sieci otwarcie atakujących Boży porządek świata.
Kpt. Żbik
Księże Profesorze, to jest właśnie ów słynny lewacki przejaw tolerancji. Wyuzdanie i zboczenia, uraganie symbolom religijnym w tym kpiny z Najświętszego Sakramentu, na ulicy, dewastacja Kościołów, kaplic i cmentarzy, to ich norma. Jakikolwiek logiczny, naturalny, ludzki sprzeciw to wg lewactwa całkowity brak tolerancji. Klasyczna logika "kalego". Dlatego lewackie media tak zaciekle atakują np. Arcybiskupa Metropolitę krakowskiego Marka Jedraszewskiego bo On stosuje najgroźniejszą broń w walce z lewactwem PRAWDĘ, tylko w duchu prawdy możemy pokonać wroga Kościoła.
Damian
To są znaki końca czasów, jesteśmy u progu wydarzeń z Apokalipsy. Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY