Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Ksiądz ostro o sprzeczności socjalizmu z Ewangelią

Data publikacji: 2020-08-13 07:00
Data aktualizacji: 2020-08-12 14:23:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (NikolayFrolochkin)

Ksiądz Michael P. Orsi z diecezji Camden w amerykańskim stanie New Jersey skrytykował tezę o bliskości chrześcijaństwa do socjalizmu. Podkreślił, że o ile chrześcijańskie współczucie wynika z dobrej woli, o tyle socjalizm opiera się na przymusie i grabieży.

 

„Chrześcijańskie miłosierdzie to antyteza socjalizmu” – stwierdził ksiądz Orsi. „Zdobywamy zasługę, jeśli nasze dobra ofiarujemy potrzebującym, kierując się współczuciem. Nie istnieje absolutnie żadna zasługa moralna we wspieraniu rządowej redystrybucji za pomocą podatków, konfiskaty czy kolektywizacji, stanowiących jedyną drogę umożliwiającą rządowi zdobycie bogactwa” – dodał.

 

Jak zauważa ks. Orsi, Bóg nakazał pracę w pocie czoła [Rdz 3]. Święty Paweł przestrzegł zaś przed lenistwem słowami „Kto nie chce pracować, niech też nie je!” [2 Tes 10]. Duchowny podkreśla, że „Bóg chce, byśmy pracowali. Wzywa nas do produktywności, do czynienia świata lepszym przez nasze ręce i umysły. Pragnie również, byśmy zrozumieli, że jesteśmy najbardziej szczęśliwi z tego, czego dokonaliśmy sami, gdyż to właśnie nadaje życiu sens”. Kapłan zwrócił także uwagę, że kraje socjalistyczne staczają się w biedę i nudę, a niekiedy również głód – czego współczesnym przykładem jest Wenezuela.

 

Wypowiedź księdza zasługuje na uwagę, gdyż dziś podobne twierdzenia z ust duchownych słyszymy stosunkowo rzadko. Tymczasem poglądy pozostają w znacznej mierze zbieżne z twierdzeniami Jana Pawła II z wydanej w 1991 roku encykliki „Centesimus annus”. Jak pisał pochodzący z Polski papież „interweniując bezpośrednio i pozbawiając społeczeństwo odpowiedzialności, Państwo opiekuńcze powoduje utratę ludzkich energii i przesadny wzrost publicznych struktur, w których — przy ogromnych kosztach — raczej dominuje logika biurokratyczna, aniżeli troska o to, by służyć korzystającym z nich ludziom. Istotnie, wydaje się, że lepiej zna i może zaspokoić potrzeby ten, kto styka się z nimi z bliska i kto czuje się bliźnim człowieka potrzebującego”.

 

Źródła: lifesitenews.com / vatican.va

mjend

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Logika
@Ewa- zgłoś się na ochotnika do udowodnienia ,że to oszustwo- jak przeżyjesz będziesz koronnym dowodem ,że to manipulacja . W innym przypadku twoje wątpliwości bez dowodów są tyle warte co rządowe nakazy
aukorygik
Trzeba zrobić tak, aby ten, co ma mało czy wręcz ma najmniej, nie miał za mało a najlepiej, aby miał naprawdę dużo i nie żył w warunkach "bydlęcych", a ten, co ma dużo, nie miał za dużo. Alkoholizm, nikotynizm, intoksykowanie się narkotykami rekreacyjne używanie czegoś, co po angielsku jest nazywane illicit drugs w ogóle nie powinno mieć miejsca! Polecam całkowitą abstynencję, rezygnację z konsumpcji etanolu. I jeszcze jedno - nieczystość seksualną też trzeba całkowicie odrzucić! Niestety, można powiedzieć, że jako całość bogaci ludzie na Ziemi nie zdają egzaminu z moralności, bo tyle biedy jest na świecie. Powinni z pomocą łaski bożej bogatsi, majętni doprowadzić do takiej sytuacji, że socjalizm "nie wyglądałby na coś potrzebnego", bo każdy człowiek żyłby w godziwych warunkach. Pracownicy nie mogą być traktowani jak "bydło robocze" czy istoty pozbawione zdolności do czucia, którym można płacić, mówiąc dosadnie, "psi grosz" i pozbawiać ich godziwego życia.
aukorygik
Kapitalizm i liberalizm są jeszcze gorsze od socjalizmu. W socjalizmie może być grabienie bogatszych, a w kapitalizmie grabienie lub wyzyskiwanie biednych, słabszych. Jest pewna granica, poniżej której dochód czy warunki życia nie powinny spadać w żadnym wypadku. Nieuznawanie tego jawi się jako coś jeszcze gorszego od socjalizmu zachodnich krajów.
Republikanin
Patrz: Socjalizm i komunizm potępione przez Papieży, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu 2009.
Ewa
Istnieje jeszcze gorsze niebezpieczeństwo - ludzie są utwierdzani w przekonaniu, że wykonuj?c ślpo nakazy państwa socjalistycznego czynią dobre uczyknki i są zwolnieni z zauważania prawdziwej krzywdy ludzkiej, także tej duchowej, i rozróżniania dobra od zła. Przykład: maseczki żeby chronić innych - mimo braku dowodów czy chronią i braku dowodów, że bezobjawowi zarażają. Ale mając inne zdanie od razu krzywdzisz niewinnych. A ci "niewinni" czasami sami zapracowali na swój stan zdrowia i nie przejmują się, że ktoś musi się nimi opiekować itd.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY