Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Ksiądz prof. Tadeusz Guz: Jak zrozumieć Niemców?

Data publikacji: 2016-07-29 07:00
Data aktualizacji: 2016-08-04 10:17:00

Współpraca z narodem niemieckim jest możliwa i może być owocna, ale przedtem trzeba poznać i zrozumieć wielkość oraz tragedie tego narodu. Największe szanse na zbliżenie Polaków i Niemców tkwią w fundamentach nauki katolickiej. Trzeba też pamiętać, że w mentalności niemieckiej ceniony jest partner, podmiot, który jest mocny, światły, prawy, który jasno artykułuje swoje stanowisko i konsekwentnie zmierza do celu - wskazuje ks. prof. Tadeusz Guz. 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
agricola
Pobożne życzenia. To naród nakręcanych bezdusznych robotów. Befehl ist Befehl. I nie ma u nich miejsca na indywidualne przemyślenia, opinie i decyzje. Ordnung muss sein! Jawohl! Oni mają z innymi nacjami "dobre" relacje tylko wtedy, kiedy czyjś "glan" dociska ich pyski do bruku. ????????? O nie. Nieładnie stręczyć nam takich "kumpli". Z Turkami i Arabami niech sobie radzą sami. Kiedy się już dostatecznie wytłuką między sobą to chętnie ich "wyzwolimy" spod islamskiej okupacji na naszych warunkach. Ale wtedy Berlin znowu będzie Kopanicą lub Braliniem a Hamburg Bogborem. A w ogóle...nie mam ochoty rozumieć Niemców.
panda
Taką mam ochotę na przyjażn z Niemcami, jak z muzułmanami.
Leo
Konkretnie. Dlaczego to było możliwe? Bardzo prozaiczna do dziś odpowiedź. Ilu uczniów i studentów w Polsce ma styczność z nauką łaciny i greki a ilu w Niemczech. Zimna statystyka. Istnieją w Polsce ośrodki katolickie mające na ustach cywilizację łacińską a nie nauczyły Polaków słowa po łacinie. Ot i konkretne wskazanie jednej z odpowiedzi. Nikt tego "tabu" nie poruszy?
RAncor
Podstawa państwa niemieckiego to silna świadomość hierarchii społecznej i automatyczny szacunek wobec autorytetu. To stąd nie ma w Niemczech odwagi cywilnej. Przeciętny Niemiec nie rozumie co napisał Hegel albo Heidegger, ale to nie ma większego znaczenia. Co powie autorytet, ma być zrobione. Dlatego też Niemiec żyje w tej niepewności czy sprzeczności o której mówił ksiądz Guz, bo czeka na reakcję autorytetu, a ta jest zupełnie arbitralna, bo jak filozofia jest kłamliwa, to nie można być pewnym prawdy. Nie dziwmy się więc, że Niemcy popierają dzisiaj Merkel, nawet jeśli robi głupie rzeczy