Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Kult emocji jest destrukcyjny! Czas wrócić do rozumu - radzi katolicki myśliciel

Data publikacji: 2019-01-07 03:00
Data aktualizacji: 2019-01-09 13:04:00
OPINIE
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Emocje rządzą Stanami Zjednoczonymi – zauważa John Horvat II. Wynika to z impulsywności społeczeństwa. Ludzie nie są skłonni do zmierzenia się z rzeczywistością świata i jej trudnościami i cierpieniem. W efekcie ulegają emocjom.

 

To one właśnie decydują o kształcie „debaty” publicznej. Dowodzi tego choćby debata imigracyjna. Media głównego nurtu roją się od wizerunków rozdzielonych rodzin, płaczących dzieci czy brutali z rządu. Nie ma w tym jednak miejsca na debatę o problemach suwerenności czy bezpieczeństwa narodowego.

 

Jak zauważa John Horvat II, emocje nie są złe jako takie. Bez nich życie staje się zimne i bezduszne. Jednak powinny być kontrolowane przez rozum. Gdy emocje stają się jedynym moralnym kryterium, nie zostaje miejsca na decyzje etyczne. Te bowiem wymagają kierowania się rozsądkiem. Nowoczesne społeczeństwo opiera się na emocjach. Jego przedstawiciele nie mogą wniknąć głębiej w rzeczywistość, nie umieją jej analizować.    

 

Symbolem współczesnego społeczeństwa jest emotikon, niewyrażający głębi osoby. Społeczeństwo emotikonu tworzy ludzi przeciętnych i pozbawionych osobowości.

 

John Horvat II wzywa do odrzucenia dyktatury emocji i postawieniu na rozum i logikę. Niezbędne są także silne zasady moralne. Niestety tych właśnie zasad oraz mądrości brakuje współczesnemu społeczeństwu. 

 

Na marginesie tekstu Johna Horvata należy zauważyć, że Katechizm Kościoła Katolickiego, opierając się między innymi na nauce świętego Tomasza, podkreśla konieczność kierowania uczuciami przez rozum. Jak czytamy w Katechizmie „Uczucia same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Nabierają one wartości moralnej w takiej mierze, w jakiej faktycznie zależą od rozumu i od woli. Uczucia nazywane są dobrowolnymi albo dlatego, że nakazuje je wola, albo dlatego, że ich nie zabrania. […] Doskonałość dobra moralnego lub ludzkiego wymaga, by rozum kierował uczuciami”.

 

Zgodnie z Katechizmem wzniosłe uczucia nie są decydujące w sprawach moralnych. Jest to sprzeczne z mentalnością romantyczną, skutkującą rozpadem rodzin i brakiem rozsądnych decyzji politycznych. Kult emocji prowadzi także do plagi depresji, samobójstw, a także nałogów. W uniknięciu go niezbędny jest powrót do prymatu rozumu nad emocjami.

 

Źródła: tfp.org / teologia.pl / komentarz własny pch24.pl

mjend  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Gy do Cogito
Proszę wybaczyć, ale bzdura. Miłość to nie uczucie. W takim rozumieniu wszystko splycamy.
Lemur
"Emocje rządzą Stanami Zjednoczonymi ? zauważa John Horvat II. Wynika to z impulsywności społeczeństwa. Ludzie nie są skłonni do zmierzenia się z rzeczywistością świata i jej trudnościami i cierpieniem. W efekcie ulegają emocjom." A na czym miałoby polegać to "zmierzenie się"?Sprawa chyba nie jest taka prosta. Każda sytuacja jest inna i czym innym uwarunkowana.Jeden człowiek nie "zmierza się", bo po prostu nie na tym polega jego powołanie życiowe, aktywność a ktoś inny nie "zmierza się", bo jest na przykład zbyt leniwy.Prawdę napisał autor o impulsywności społeczeństwa, ale trzeba byłoby zapytać, skąd się ona wzięła?Można tylko podejrzewać, że wpływ na to miała kultura afro-amerykańska,która przeniosła rytmy Afryki na kontynent amerykański, tworząc silną energetyczną glebę do rozwoju impulsywności. Swoje na pewno robi masowa konsumpcyjna kultura, kult pieniądza.Działanie rozumu ma tu charakter utylitarytstyczny.Rozum jest po to, aby osiągać konkretne korzyści.
kid
Święta prawda. W Kościele też zapanowała nowa moda, aby wszyscy czuli się w nim dobrze. To właśnie prowadzi do okazywania fałszywego miłosierdzia, Komunii dla rozwodników, etc. etc. Nikogo się już nie napomina, ponieważ napomnienie pogarsza samopoczucie grzesznika! Nikogo się nie sądzi - teraz już tylko się towarzyszy i rozeznaje! Ale rozeznaje wyrozumiale, gdyż konfrontacja z Prawdą mogłaby spowodować dyskomfort!
sp
Pojawianiu się uczuć nie możemy zazwyczaj przeciwdziałać. Nawet Jezus zapłakał nad grobem Łazarza, a lękał się w Ogrójcu - nie dlatego, że tak nakazywał rozum. Możemy je natomiast rozumem odczytywać i badać, jaka jest głębsza przyczyna ich pojawienia się. Może to być jakaś prawda o nas samych (również ta "niewygodna"), czy o naszej sytuacji, może to być pokusa, a może też zachęta do rzeczy dobrych, szlachetnych. Nieco odrębną sprawą są natomiast emocje wywoływane sztucznie - "nakręcane". Podłożem dla ich pojawienia się jest zawsze fałsz, a ich celem bezrozumna histeria (wewnętrzna propagacja), i przeciwko nim jesteśmy zazwyczaj zdolni bardzo skutecznie walczyć wolą, jeśli już je raz zdemaskujemy.
cogito
Proszę rozróżniać uczucia od emocji. Uczucia są głębokie i trwałe, np: miłość (nienawiść też); emocje są płytkie i chwilowe, np: wściekłość.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY