Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 53       CREDO

Liturgia prosto z Nieba

Liturgia prosto z Nieba

Liturgia trydencka przenosi człowieka w inny, Boży świat, w którym chciałoby się nieustannie trwać – mówi ksiądz Krzysztof Wojcieszak MIC w rozmowie z Michałem Murgrabią.

 


W jaki sposób odkrył Ksiądz klasyczną liturgię rzymską?

– Boża Opatrzność sprawiła, że mam od dwóch lat dobry kontakt z młodym człowiekiem w Polsce, który przysyłał mi materiały o Mszy Świętej trydenckiej, którą sam jest bardzo żywo zainteresowany. Zacząłem dużo czytać o zmianach w liturgii, jakie zaszły po Soborze Watykańskim II, i z czasem, im więcej czytałem, tym lepiej rozumiałem, co tak naprawdę stało się na Soborze Watykańskim II; jak pomniejszono kult Najświętszego Sakramentu, szczególnie we Mszy Świętej.

W ramach lektury różnych krytycznych tekstów dowiedziałem się – po trzydziestu pięciu latach kapłaństwa – że Msza Święta w rycie trydenckim wcale nie jest zakazana.

W seminarium nikt nam tego nie powiedział. Po prostu przez całe dekady akceptowaliśmy nowy porządek liturgiczny, kierując się duchem posłuszeństwa Kościołowi. Do dziś zresztą znaczna część duchowieństwa trwa w przekonaniu, że zakazano sprawowania poprzedniej Mszy Świętej, że ona już nigdy nie powróci, a jedyną legalną formą sprawowania Najświętszej Ofiary jest Nowy Ryt wprowadzony w roku 1970. Ten temat w ogóle nie pojawiał się w naszych kapłańskich rozmowach.

 


Odkrywszy piękno i głębię Mszy Świętej trydenckiej, trudno pozostać przy Novus Ordo, prawda?

– O, tak. Właśnie w ramach moich poszukiwań dowiedziałem się, że Msza Święta trydencka przeżywa prawdziwy renesans; że odprawia się ją w coraz większej liczbie świątyń w Polsce; że w co najmniej dwóch seminariach duchownych w Polsce klerycy mają możliwość dowiedzieć się o niej bardzo wiele, a nawet przygotować się do jej odprawiania. Zauważyłem, że interesują się tą liturgią zwłaszcza młodzi księża i klerycy. Ostatnio dotarła do mnie informacja, że w Polsce niekiedy Msze Święte prymicyjne sprawuje się w rycie trydenckim.

Może to jest zbyt śmiała teza, ale wydaje mi się, że naprawdę warto się zastanowić nad rewizją zmian w liturgii Mszy Świętej dokonanych po Soborze Watykańskim II. Jestem przekonany, że trzeba przywrócić Mszy Świętej jej dawny sakralny blask i zewnętrzne piękno, które wywiera ogromny wpływ na pogłębianie wiary w sercach ludzi i pozwala im odkryć piękno samego Boga...

 


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie