Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
30   MARCA   2020 r.
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Imieniny obchodzą:
Amadeusz, Amelia, Kwiryn
 
Polonia Christiana nr 53       CREDO

Liturgia prosto z Nieba

Liturgia prosto z Nieba

Liturgia trydencka przenosi człowieka w inny, Boży świat, w którym chciałoby się nieustannie trwać – mówi ksiądz Krzysztof Wojcieszak MIC w rozmowie z Michałem Murgrabią.

 


W jaki sposób odkrył Ksiądz klasyczną liturgię rzymską?

– Boża Opatrzność sprawiła, że mam od dwóch lat dobry kontakt z młodym człowiekiem w Polsce, który przysyłał mi materiały o Mszy Świętej trydenckiej, którą sam jest bardzo żywo zainteresowany. Zacząłem dużo czytać o zmianach w liturgii, jakie zaszły po Soborze Watykańskim II, i z czasem, im więcej czytałem, tym lepiej rozumiałem, co tak naprawdę stało się na Soborze Watykańskim II; jak pomniejszono kult Najświętszego Sakramentu, szczególnie we Mszy Świętej.

W ramach lektury różnych krytycznych tekstów dowiedziałem się – po trzydziestu pięciu latach kapłaństwa – że Msza Święta w rycie trydenckim wcale nie jest zakazana.

W seminarium nikt nam tego nie powiedział. Po prostu przez całe dekady akceptowaliśmy nowy porządek liturgiczny, kierując się duchem posłuszeństwa Kościołowi. Do dziś zresztą znaczna część duchowieństwa trwa w przekonaniu, że zakazano sprawowania poprzedniej Mszy Świętej, że ona już nigdy nie powróci, a jedyną legalną formą sprawowania Najświętszej Ofiary jest Nowy Ryt wprowadzony w roku 1970. Ten temat w ogóle nie pojawiał się w naszych kapłańskich rozmowach.

 


Odkrywszy piękno i głębię Mszy Świętej trydenckiej, trudno pozostać przy Novus Ordo, prawda?

– O, tak. Właśnie w ramach moich poszukiwań dowiedziałem się, że Msza Święta trydencka przeżywa prawdziwy renesans; że odprawia się ją w coraz większej liczbie świątyń w Polsce; że w co najmniej dwóch seminariach duchownych w Polsce klerycy mają możliwość dowiedzieć się o niej bardzo wiele, a nawet przygotować się do jej odprawiania. Zauważyłem, że interesują się tą liturgią zwłaszcza młodzi księża i klerycy. Ostatnio dotarła do mnie informacja, że w Polsce niekiedy Msze Święte prymicyjne sprawuje się w rycie trydenckim.

Może to jest zbyt śmiała teza, ale wydaje mi się, że naprawdę warto się zastanowić nad rewizją zmian w liturgii Mszy Świętej dokonanych po Soborze Watykańskim II. Jestem przekonany, że trzeba przywrócić Mszy Świętej jej dawny sakralny blask i zewnętrzne piękno, które wywiera ogromny wpływ na pogłębianie wiary w sercach ludzi i pozwala im odkryć piękno samego Boga...

 


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie