Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   LIPCA   2020 r.
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 
Polonia Christiana nr 53       ŚWIAT
Wywiad z ks. Guy‘em Pagès‘em

Mała trzódka w kraju Galów

Mała trzódka w kraju Galów

Istnieją jeszcze święte rodziny wychowujące dobrą, katolicką młodzież, dochodzi również do nawróceń. Są jeszcze Francuzi świadomi swego powołania, by być światłem świata – mówi ksiądz Guy Pagès, francuski misjonarz i apologeta, w rozmowie z Mateuszem Ziomberem.


 

Wielu Polaków zaskoczyła liczba młodych francuskich katolików, którzy przyjechali, by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. Francuskie społeczeństwo postrzega się wszak jako silnie zlaicyzowane.

– Tak, to przekonanie jest uzasadnione ze względu na politykę, którą Francja prowadzi od czasów rewolucji. Jej celem – zupełnie jawnym – jest wyeliminowanie Kościoła katolickiego i zastąpienie go „kościołem” republikańskim, czyli masońskim. Mówił o tym niedawno minister Vincent Peillon.

Istnieją jednak jeszcze „wioski prawdziwych Galów” stawiających opór. Istnieją jeszcze katolicy silni jak Asterix i Obelix, a ich siłą jest wiara przekazywana z ojca na syna od czasów przybycia do Galii pierwszych chrześcijan.

 

Czy pośród młodych Francuzów dochodzi obecnie do nawróceń?

– Niestety, nie można mówić o szerszym powrocie do wiary. Szkoła, media i kultura, w której żyją, kształcą młodych Francuzów do niechęci – wręcz do nienawiści – wobec katolicyzmu. Przyczynia się do tego także zły przykład dawany przez wielu ludzi Kościoła.

Znam za to licznych muzułmanów, którzy prosili o chrzest. I co usłyszeli w odpowiedzi? Że wystarczy, iż będą dobrymi muzułmanami.

A jednak istnieją jeszcze święte rodziny wychowujące dobrą, katolicką młodzież, dochodzi również do nawróceń. Są jeszcze Francuzi świadomi swego powołania, by być światłem świata (Mt 5, 14). Tak właśnie żyją, jako mała trzódka należąca do Chrystusa (Łk 12, 32).Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie