Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 10       Dziedzictwo Europy
Paweł Toboła-Pertkiewicz

Malta - katolicka wyspa

Malta - katolicka wyspa

Niewielka Malta to nie tylko wspaniałe miejsce na letni wypoczynek, ale zarazem jeden z ostatnich katolickich krajów w Europie. Warto zwiedzić ów niewielki skrawek ziemi na południowym krańcu kontynentu, aby zachwycić się dziedzictwem cywilizacji chrześcijańskiej oraz zobaczyć, co pozostawił po sobie na wyspie Zakon Maltański.

Niemal w połowie drogi morskiej od wybrzeży Włoch do Afryki (100 km od brzegów Sycylii, niecałe 300 km od wybrzeży Tunezji) leży niewielki Archipelag Maltański. W jego skład wchodzi kilka wysp, z których jedynie trzy – Malta, Gozo i Domino – są zamieszkane: łącznie żyje tam około 400 tysięcy ludzi. Powierzchniowo Malta jest mniejsza niż Warszawa, ale bogactwa historii, zabytków i kultury można jej tylko zazdrościć.

Malta znana jest przede wszystkim jako miejsce katastrofy statku wiozącego św. Pawła w roku 60 po Chrystusie. Symbolami wyspy są również joannici, przybyli na Maltę w roku 1530, otrzymawszy wyspę w lenno z rąk cesarza Karola V Habsburga. Zaledwie 35 lat później, w roku 1565 Zakon Maltański uratował wyspę przed ponownym uzależnieniem od muzułmanów. Od tamtej pory historia Malty to historia stricte katolicka.

Dobry przewodnik jest oczywiście niezbędny dla każdego turysty, ale nim zaczniemy zwiedzać, warto zapamiętać kilka uwag, dzięki którym poznawanie wyspy będzie bardziej wydajne, tańsze i mniej męczące.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj