Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Manifest wiary kard. Müllera. „To odpowiedź na zamieszanie w nauczaniu”

Data publikacji: 2019-02-09 19:00
Data aktualizacji: 2019-02-09 20:15:00
RELIGIA
FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

„Wobec coraz bardziej rozszerzającego się zamieszania w nauczaniu wiary, wielu biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich Kościoła Katolickiego poprosiło mnie o złożenie publicznego świadectwa Prawdzie Objawienia” – napisał w „Manifeście Wiary” były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Mueller.

 

Tekst został opublikowany w przededniu rocznicy abdykacji Benedykta XVI. Kard. Müller pisze w nim o skutkach zamieszania w nauczaniu wiary. „Dziś wielu chrześcijan nie zna już podstaw wiary, przy rosnącym wciąż niebezpieczeństwie, że nie znajdą już drogi, która prowadzi do życia wiecznego” – czytamy w dokumencie.

 

Były prefekt zwraca uwagę, że „sedno wiary wszystkich chrześcijan leży w wyznaniu Najświętszej Trójcy”. „Rozróżnienie trzech Osób w Boskiej jedności wyznacza fundamentalną różnicę w wierze w Boga oraz w obrazie człowieka w porównaniu z innymi religiami” – czytamy.

 

Hierarcha podkreśla w „Manifeście wiary” rolę Kościoła Katolickiego, stanowiącego narzędzie zbawienia. „Kościół władzą Chrystusa przekazuje Boskie Objawienie (…)” – zaznacza kard. Müller. Ważnym elementem posługi Kościoła – przypomina kardynał – są sakramenty. To jeden z mocniejszych fragmentów dokumentu, który porządkuje wiele kwestii. Kard. Müller zauważa, że Kościół „nie jest utworzonym przez człowieka stowarzyszeniem, którego struktura mogłaby być modyfikowana przez jego członków według własnego upodobania: Kościół jest pochodzenia Bożego”. I dalej czytamy: „zadaniem Magisterium Kościoła względem ludu Bożego jest: >chronić go przed wypaczeniami i słabościami<, aby miał >możliwość wyzwania bez błędu autentycznej wiary<”.

 

Kard. Müller zdecydowanie przypomina, że zgodnie z nauczaniem Kościoła, nie można w grzechu ciężkim przystąpić do Komunii Świętej. Przy tym zauważa, że dotyczy to także osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach, co jest kwestionowane współcześnie przez niektóre Episkopaty. „Z wewnętrznej logiki sakramentu wynika, że rozwiedzeni żyjący w związkach cywilnych, których sakramentalne małżeństwo przed Bogiem jest wciąż ważne, podobnie jak i wszyscy ci chrześcijanie, którzy nie są w pełnej komunii z wiarą katolicką, wreszcie wszyscy ci, którzy nie są odpowiednio usposobieni, nie mogą owocnie przyjąć Najświętszej Eucharystii”.

 

Hierarcha podkreślił również w „Manifeście wiary” znaczenie prawa moralnego, które „nie jest ciężarem, ale jest częścią tej prawdy, która wyzwala i poprzez którą chrześcijanin przemierza drogę do zbawienia, prawdy, która nie może być relatywizowana”.

 

 

Przeczytaj cały „Manifest Wiary” kard. Muellera w języku polskim.

 

 

ged

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
do oj
No właśnie nauczanie wiary to między innymi opowiadanie w co się wierzy. Inaczej: nauczanie jak efektywnie korzystać z łaski wiary, by ta łaska wydawała owocny plon, a nie była martwym ugorem.
oj
cyt"w nauczaniu wiary" ?? wiara jest łaską i nie można jej nauczyć ,można opowiadać w co się wierzy
mn
Oto puenta na XXI-wiekowy okres naszej Wiary zapoczątkowany Wyznaniem Piotra (Mt16,16-19):"Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego".I na ten "Manifest Wiary" Pan Jezus na pewno odpowiedział:"Błogosławiony jesteś, Gerhardzie, synu Muellera.Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew (zamieszanych biskupów i kardynałów), lecz Ojciec mój, który jest w niebie".Pozwolę sobie dalej parafrazować: "Otóż Ja i tobie powiadam, [jak Piotrowi(czyli Skale)]:Ty jesteś Gerhard (czyli Manifest),i na tym Manifeście odbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.[W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiarę ustrzegłeś-2Tm4,7].I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek ...".To wtedy przy Piotrze Pan Jezus zwrócił uwagę uczniom(i nam wszystkim)na Objawienie Prawdy pochodzące od Boga Ojca.To Kościoła trzymającego się Objawienia Prawdy,bramy piekielne nie przemogą.To co się dzieje dziś w Kościele to wierność ciału i krwi człowieka;nie Cześć Niewidzialnemu lecz widzia
do Andrzej BR
Absurdysto: wzajemnie!
Andrzej BR
Krematorysto: współczucie!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY