Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 26 PAŹDZIERNIKA
Św. Dymitra z Tesaloniki 
Bł. Celiny Borzęckiej
Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
Imieniny obchodzą:
Ewaryst, Lucjan
 

Mariusz Dzierżawski pyta rzecznika archidiecezji warszawskiej o pochówek proaborcyjnego lekarza

Data publikacji: 2018-12-31 09:40
Data aktualizacji: 2018-12-31 12:02:00
WIADOMOŚCI
Mariusz Dzierżawski. FOT.Grazyna Myslinska/FORUM

Prezes Fundacji Pro – Prawo do Życia Mariusz Dzierżawski skierował do rzecznika archidiecezji warszawskiej list otwarty w sprawie pochówku zmarłego niedawno ginekologa Romualda Dębskiego. Poniżej publikujemy treść listu:

 

 

Szanowny Księże Rzeczniku!

 

Przeczytałem w mediach zapowiedź publicznego nabożeństwa żałobnego za zmarłego Romualda Dębskiego, wieloletniego ordynatora oddziału ginekologii Szpitala Bielańskiego, które ma mieć miejsce w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie, 4 stycznia 2019 roku, o godzinie 12.00.

 

W latach 2011-2018, według informacji podanych przez szpital, na oddziale kierowanym przez doktora Dębskiego, zabito poprzez aborcję 783 dzieci. W jednym tylko roku 2017 zabito tam 131 dzieci.

 

Romuald Dębski wielokrotnie zabierał głos w debacie publicznej, opowiadając się za dopuszczalnością aborcji eugenicznej, w tym również za aborcją dzieci podejrzanych o Zespół Downa.

 

Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza: Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa. W tej sytuacji informacja o nabożeństwie żałobnym w kościele katolickim może budzić wśród wiernych rozliczne wątpliwości.

 

Byłoby rzeczą budującą, gdyby Romuald Dębski nawrócił się pod koniec życia i powrócił na łono Kościoła. Warto, a nawet trzeba by podać taki fakt do publicznej wiadomości. Gdyby jednak zmarły nie wyraził żalu, za swoje wcześniejsze działania związane z popieraniem i praktykowaniem aborcji, katolicki pogrzeb może spowodować  zgorszenie wiernych,  jako lekceważenie prawa kościelnego i relatywizacja moralnej nauki Kościoła.

 

Ponieważ sprawa jest publicznie znana i komentowana, również ten list udostępniam publicznie. Myślę, że nie tylko ja będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Z wyrazami szacunku

 

Mariusz Dzierżawski

 

 

Źródło: materiały prasowe Fundacji Pro – Prawo do Życia

MWł

 

  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Matyjasz
Czytałem wyjaśnienia z kurii. Tak się da naciągnąć wszystko. Katolicki pogrzeb nienawróconego aborcjonisty to błąd, a nie wypełnienie prawa kanonicznego. Profesor mógłby mieć uroczysty pogrzeb świecki, zaspokoiłoby to pamięć wdzięcznych pacjentek, nie ujęłoby świeckiej chwały człowiekowi. Miał jednak profesor braki,a właściwie to miał postawę sprzeczną z katolicką, ktoś z kurii zamiata to pod dywan i przyczynia się do siania zamętu i bylejakości.I jeszcze pytanie: sakrament udzielony, ale nieprzyjęty z powodu nieprzytomności, czy jest ważny?
Maria
Czytając komentarze muszę zadać niektórym komentatorom następujące pytania i proszę ich o odpowiedź. Mianowicie: do PM -pogrzeb nie jest sakramentem.Radzę sprawdzić swoją wiedzę do bezbożnik -uratowanie życia jest chwalebne, ale zamordowanie jest grzechem ciężkim i nic tu na ten temat do leaf427 -Te "tabuny" jak piszesz świętokradczo przyjmujące Komunię św. zostaną rozliczone,ale na to nie ma wpływu kapłan. Nie może odmówić. To zły przykład porównania z pogrzebem! do dok.-Za zmarłego można odprawiać niezliczone ilości mszy św.ale pogrzeb ze wszystkimi relikwiami osoby publicznie znanej z ciężkich grzechów ma inny ciężar gatunkowy. do wwm-pan naprawdę chyba nie rozumie, o czym mowa do nest-nikt tutaj nie osądza,mowa tylko o przepisach prawa kanonicznego,które musza być równe dla wszystkich do Hanka-Pani tu chyba wpadła przez przypadek? do Babcia i Tadek-a nie żal Państwu tych dzieci i wnuków, którzy nie ujrzeli świata i których nie poznali ich rodzice o dziadkowie?
Maria
I ja także pytam, po co sa przepisy kanoniczne, jak ich się nie przestrzega? A jeżeli robi się wyjątki, to dlaczego? w naszym regionie sa księża, którzy za nic na świecie nie pochowają także pogrzebem ze mszą św. z urną powołując się także na przepisy. Więc jak to jest, są równi i równiejsi? Przy okazji wytykam małostkowość rodziny zmarłego poprzez umieszczenie na tabliczce urny tytułu profesorskiego. To śmieszne, może jednak zaczniemy pisać wszystkim zmarłym ich przynależność zawodową? To dziwna segregacja ludzi nawet po smierci. przecież tam nie idą profesorowie, inżynierowie, magistrzy tylko po prostu dusze ludzi niezależnie od ich statusu tutaj na ziemi. Sprzątaczki i salowe są gorsze?
Mieczysław
Popieram pytanie Pana Mariusza Dzierżawskiego, gdyż jako katolik chciałbym wiedzieć jakie należy mieć stanowisko w tej sprawie. Czy aby odbył się katolicki pogrzeb wystarczy być ochrzczonym katolikiem i przed śmiercią zostać opatrzonym Świętymi Sakramentami. Z wypowiedzi rzecznika domyślam się, iż pogrzeb nawet z udziałem biskupa może odbyć się, gdy nie będę wierzącym. Czy Archidiecezja jest pewna, że pogrzeb nie odbył się wbrew woli zmarłego? Ponadto odpowiedź powinna być drogowskazem dla wiernych i zwykłych księży, którzy na co dzień mają do podjęcia trudne decyzje.
Jerzy
Brawo p. Mariuszu, popieram i proszę o publikację odpowiedzi lub jej braku.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY