Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Maroniccy biskupi apelują o repatriację uchodźców z Syrii. Zagrażają tożsamości Libanu

Data publikacji: 2019-06-19 07:00
Data aktualizacji: 2019-06-19 07:49:00
WIADOMOŚCI
fot. DFID - UK Department for International Development [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Maroniccy biskupi katoliccy z całego świata, którzy spotkali się na synodzie  w Libanie, wezwali polityków i społeczność międzynarodową by ułatwili powrót syryjskich uchodźców do kraju.

 

Odesłanie uchodźców do ich ojczyzny - stwierdzili duchowni w swoim oświadczeniu - zdjęłoby z Libanu „ciężkie brzemię”, jakie ten kraj musi znosić goszcząc u siebie miliony uchodźców, co „przekracza potencjał Libanu”. Repatriacja Syryjczyków jest także ważna dla zachowania historii, dziedzictwa i kultury Libanu – podkreślili duchowni.

 

Cztery miliony Libańczyków udzieliło gościny aż 1,5 miliona uchodźcom z sąsiedniej Syrii. Wywołało to napięcia humanitarne i społeczno-ekonomiczne w całym kraju. Obecnie na jednego Libańczyka przypada największa liczba uchodźców na świecie.

 

Maroniccy duchowni wskazali na kryzys mieszkaniowy w Libanie, wzywając urzędników do pobudzenia akcji kredytowej, która została zawieszona z powodu osłabienia zdolności banku centralnego. Stagnacja, jak twierdzą biskupi, zmusza młode pary do rezygnacji z małżeństwa i planów dotyczących rodziny oraz przyszłości. Biskupi podkreślili, że sektor mieszkaniowy ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego, handlu i produkcji w kraju.

 

Biskup Antoine-Charbel Tarabay z Australii powiedział Katolickiemu Serwisowi Informacyjnemu, że jego parafie zostały bezpośrednio dotknięte, przyjmując około 18 tys. uchodźców z Syrii i Iraku, którzy osiedlili się w Australii.

 

Kryzys uchodźczy w Libanie budzi wielkie zaniepokojenie diaspory libańskiej w Australii. Maronicka diecezja Australii liczy 15 parafii i 6 misji, posługujących dla ponad 200 tys. Maronitów.

- Ilekroć rozmawiamy z wiernymi, mówią nam o cierpieniu swoich krewnych z Libanu z powodu kryzysu gospodarczego w kraju, pogłębionego kryzysem uchodźczym – tłumaczył. Coraz częściej nie ma pracy do Libańczyków, którzy nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb i popadają w ubóstwo. Wielu straciło zatrudnienie na rzecz syryjskich uchodźców.

 

W oświadczeniu końcowym maroniccy biskupi wyrazili nadzieję, że Maryja „pomoże zachęcić światowych przywódców do pracy na rzecz powstrzymania wojen na Bliskim Wschodzie i na świecie oraz doprowadzi do sprawiedliwego, wszechstronnego i trwałego pokoju, powrotu wszystkich wysiedlonych i porwanych ludzi na swoje ziemie, powrotu do swoich ojczyzn.”

 

Synod biskupów, który odbywał się w dniach od 10 do 15 czerwca w patriarchalnej siedzibie Bkerke, na północ od Bejrutu, był poprzedzony rekolekcjami.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
banita
Świat jest głuchy i nie usłyszy Jest zbyt zajęty zniszczeniem narodowości na świecie nazwanym multiculti, próbą zniszczenia prawicowych rządów w tym Trumpa który stał się wrogiem nie tylko islamu nie tylko Rosji ale przede wszystkim lewactwa. Dopóki świat nie przegoni lewactwa będzie działo się źle i wody rzek będą rozlane zalewając wszystko. Tylko pokonanie lewactwa sprawi że rzeki wrócą do swych wytyczonych nurtów przez wieki.
Martek
Halo Halo dzwoncie do Dubaju, kataru itp. itd. niech wam bracia pomogą. Ale jak powedział jede z szejkó? nikt tego dziadostwa nie potrzebuje.