Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

Mateusz Morawiecki w USA: Polska dba o kulturę żydowską, a nasze relacje są bardzo dobre

Data publikacji: 2019-04-18 10:00
Data aktualizacji: 2019-04-18 15:47:00
WIADOMOŚCI
źródło: Twitter / Kancelaria Premiera

Nie widzę problemu antysemityzmu w Polsce. Na marginesie każdego społeczeństwa istnieje antysemityzm, ale w Polsce go nie dostrzegam – powiedział podczas dyskusji na Uniwersytecie Nowojorskim premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska dba o kulturę żydowską, a relacje z polsko-żydowskie ocenił jako bardzo dobre.

 

Polski premier powiedział, że celem przyjętej w ubiegłym roku przez parlamentarzystów RP nowelizacji ustawy o IPN była walka o prawdę i dotarcie z prawdą historyczną do społeczności międzynarodowej. – Żaden z ocalałych Żydów nie mógłby ocaleć bez pomocy Polaka – podkreślił. Dodał, że decyzja o nowelizacji ustawy o IPN była słuszna, ponieważ stanowiła jeden z aspektów polskiej walki ze stworzonym przez Niemców w latach 50. i 60. określeniem „polskie obozy śmierci”, które dzisiaj jest bardzo często powtarzane w wielu zagranicznych, ale i polskich mediach.

 

W tym czasie Polska, jak to ujmują niektórzy historycy, znajdowała się w zamrażarce. Nie mieliśmy demokratycznego rządu, który mógłby bronić naszego dobrego imienia. Tamte rządy tym się nie zajmowały, bo byliśmy częścią sowieckiego imperium. To dlatego Niemcy, i także Austriacy, w równym stopniu odpowiedzialni za to, co się stało, rok po roku zaczęli zrzucać z siebie stygmat związany z Holokaustem – mówił Mateusz Morawiecki.

 

Szef polskiego rządu przypomniał, że polskie władze przegłosowały nowelizację nowelizacji ustawy o IPN „dopiero po przyjęciu wspólnej deklaracji z premierem Izraela”. – Chciałbym, aby wyjaśnienia zawarte w deklaracji można było osiągnąć bez tego prawa. Jednak nie byliśmy w stanie przebić się do zewnętrznego świata z prawdą. (…) Doszło do tego, że w tej sprawie walczyliśmy także z Niemcami, których prasa – „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” – pisały w swoich artykułach o „polskich obozach”. Pisano też o „polskim SS”, „polskim gestapo”. Nigdy nie było „polskiego SS”, nigdy nie było „polskiego gestapo” – podkreślił premier.

 

Żyd, który spotkał Niemca w czasie II wojny, stawał się martwym Żydem, był natychmiast zabijany. Dlatego nie słyszycie żydowskich opowieści o Niemcach, dobrych albo złych. Znacie tylko historie Żydów dotyczące Polaków. Także szmalcowników, tych, którzy zdradzili, złych ludzi. Słyszycie je, ponieważ Żyd, który spotkał Polaka, miał szansę na przeżycie. Jeśli spotkał Niemca, takiej szansy nie miał, bywał zawsze mordowany – podsumował Morawiecki.

 

Źródło: Polskie Radio / Polskie Radio 24 / polskieradio24.pl

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sopociak
Panie Premierze, wiem, że miota się Pan z różnymi uczuciami, może nawet ma Pan czasami ochotę powiedzieć jak to żydzi witali napadających 17.09.39r. rosjan na Polskę, zapisywali się do NKWD aby móc mordować Polaków i kraść ich majątki. Wiem, że chciałby Pan powiedzieć jak to żydzi dezerterowali lub uciekali przed poborem do wojska, aby nie bronić Polski w której mieszkali i wiem, że chciałby Pan powiedzieć jak to 37% żydów znajdujących się na wysokich stanowiskach w UB, prokuraturze i sądach w latach 1944 do 1968 skazało na smierć lub bezpośrednio zamordowało około 150 tysięcy prawdziwych Polaków walczących w AK przeciwko niemcom i rosji. Wszystko to wiem, ale chciałbym aby tez Pan wiedział, że my Polacy NIGDY nie odczuliśmy przyjaźni żydów do Polaków, nigdy nie mogliśmy liczyć na ich pomoc i nigdy oni żydzi nie byli dla nas przyjaciółmi !!!
agricola
A tak, tak. Dba z takim zapałem, że już zapomniała o swojej. Od dbania o kulturę żydowską jest Israel, panie Parobek.
darek
Ale to ja dostrzegam w Izraelu antypolonizm i to coraz wiekszy
szpulas11
@ pan, pierwszy sługa, minister znaczy się SŁUGA z łaciny, nie można używać słowa ,,pan pierwszy sługa,, pan to pan a sługa to sługa
szpulas11
buty dla armii nazistowskiej socjalistycznej rzeszy niemieckiej za hitlera robiła żydowska firma adidas:D za wiki :D
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY