Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
25   LUTY   2020 r.
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Imieniny obchodzą:
Donat, Wiktor
 
Polonia Christiana nr 51       NASZE DZIEDZICTWO
Krzysztof Warecki

Miasto kościołów i ugruntowanego katolicyzmu

Miasto kościołów i ugruntowanego katolicyzmu

Niewiele jest miast w Europie, które rozwinąwszy się poza granicami dawnego Imperium Rzymskiego, mogą się poszczycić tak znakomitą historią jak niemieckie Paderborn. Niewiele jest też miast o znakomitej historii tak słabo znanych polskiemu turyście.

 

Paderborn weszło do historii w roku 777, kiedy to młody władca Królestwa Frankijskiego Karol, nazwany przez potomnych Wielkim, zwołał tu zgromadzenie feudałów. Wydarzenie to zapoczątkowało bogate dzieje miasta, o których zaświadczają liczne wiekowe zabytki. Wiele z nich ogromnym ludzkim wysiłkiem odtworzono z morza ruin, którym uczyniło Paderborn anglo‑amerykańskie lotnictwo pod koniec drugiej wojny światowej.

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od niedrogiego parkingu Maspernplatz położonego w północnej części historycznego centrum. Stamtąd – ulicą Hathumarstrasse – już całkiem blisko do będącej wizytówką miasta romańsko‑gotyckiej katedry. Jednakże krótka droga do katedry może zabrać całkiem sporo czasu.

Bo oto niespełna sto metrów od parkingu – w miejscu, gdzie z ulicą Hathumarstrasse łączy się prostopadła ulica Krämerstrasse – stoi grupa domów z muru pruskiego z XVI i XVII wieku, wśród których ukrywa się jedna z największych atrakcji miasta – dom Adama i Ewy. Ten wyróżniający się urodą na tle reszty kamienic budynek jest jednym z najpiękniejszych zachowanych domów przysłupowych w Paderborn.

Wzniesiony około roku 1560 posiada piękną fasadę z trzema bogato rzeźbionymi fryzami, z których najładniejszy jest najniższy. Od niego wywodzi się nazwa domu, ponieważ ukazuje on historię grzechu pierworodnego i wygnania Adama i Ewy z raju.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie