Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 08 KWIETNIA
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 

Mike Bruszewski: Zakazali Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia w cieniu prześladowań

Data publikacji: 2019-12-26 07:10
Data aktualizacji: 2019-12-26 08:56:00
OPINIE
źródło: pixabay.com

Bliski Wschód, Afryka, daleka Azja – w tych rejonach świata bożonarodzeniowe uroczystości to także czas rozpaczliwego apelu o pomoc. Prześladowania wyznawców Chrystusa nasilają się. Są państwa, gdzie Boże Narodzenie jest oficjalnie zakazane, w innych krajach chrześcijanie zostali wzięci na celownik. W Nigerii od początku roku z rąk terrorystów Boko Haram i muzułmańskiego plemienia Fulani zginęło już 1000 chrześcijan.

 

W północno-wschodniej Kenii islamiści z Asz-Szabab zabili porwanych 11 przypadkowych pasażerów autobusu, którzy nie wyrzekli się Chrystusa. Wcześniej terroryści zamordowali kenijskiego księdza. Nie przez przypadek iracki arcybiskup Bashar Warda apelował na forum ONZ by świat nie odwracał się od chrześcijan.

 

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Jak wynika z raportu papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie codziennie za wiarę ginie 11 wyznawców Chrystusa. Na jednej z konferencji poświęconych tej tragicznej kwestii węgierski minister Tristan Azbej stwierdził, że dziennie prześladowanych jest nawet 245 milionów chrześcijan. Czy te liczby mogą być jeszcze większe? Gdy zagłębić się w analizy dotyczące prześladowań sytuacja jest dramatyczna.

 

W krajach skatalogowanych przez organizację Open Doors jako takie, gdzie dochodzi do szykan wobec wyznawców Chrystusa żyje tam 700 mln chrześcijan. W podobnym duchu był raport Jeremy-ego Hunta, ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który postawił pytanie czy ze względu na skalę dzisiejsze prześladowania chrześcijan nie powinny zostać uznane za ludobójstwo. Raport Hunta był zaskakujący bo w końcu „wyszedł” z polit-poprawnego, trawionego islamizacją, Londynu. Zwrócił na to uwagę sam minister, który stwierdził, że „w atmosferze politycznej poprawności zapomnieliśmy o losie chrześcijan”- paradoksalnie brytyjski raport przypomniał fakt, że prześladowania mogą przybierać także formę dyskryminowania w edukacji, zatrudnieniu, polityce socjalnej. Wszelako oczywiście są w użyciu drastyczniejsze formy represji wobec chrześcijan.

 

Kulminacyjnym momentem ludobójstwa wobec wyznawców Chrystusa była ekspansja tzw. Państwa Islamskiego i grup powiązanych z Al-Kaidą na tereny zamieszkiwane przez chrześcijan (głównie w Syrii oraz Iraku).

 

Chociaż ciężko w to uwierzyć to nadal istnieją rządy i państwa, gdzie świętowanie Bożego Narodzenia jest oficjalnie zakazane. Wspominana przeze mnie amerykańska organizacja Open Doors nawet przygotowała ranking państw „gdzie Boże Narodzenie to zbrodnia”.

 

Na liście znalazła się Korea Północna - będąc także niesławnym liderem ogólnego zestawiania prześladujących chrześcijan państw. Kim Dzong Un, dyktator KRLD zakazał świąt Bożego Narodzenia wprowadzając w to miejsce „dzień Świętej Matki Rewolucji”, północnokoreańscy chrześcijanie są zmuszeni by czcić tego dnia pamięć babki obecnego dyktatora, Kim Jong-suk. Gułagi w KRLD są pełne chrześcijan, którzy są traktowani przez reżim jako podwójni wrogowie – jako wyznawcy „zachodniej religii” są brani za szpiegów ale także są dla Pjongjangu zagrożeniem wobec utrwalanego kultu jednostki i traktowania neokomunistycznego przywódcy jako bożka.

 

Drugim państwem gdzie nie uświadczymy Wigilii jest Arabia Saudyjska, teoretycznie by nie wystraszyć zachodnich korporacji i pracowników-ekspatów siłą rzeczy o samym zakazie jest cicho. Tymczasem zwłaszcza lokalni konwertyci z islamu na chrześcijaństwo są w śmiertelnym zagrożeniu. W 2015 roku arabska telewizja potwierdziła, że plotki o zakazie Wigilii są prawdą i zasugerowała by nie organizować Bożego Narodzenia. Już kilka lat wcześniej w dużych nalotach policji na prywatne uroczystości bożonarodzeniowe aresztowano ok. 40 osób.

 

W Somalii oficjalny zakaz obowiązuje od 2015 roku gdy lokalne władze wprowadziły prawo szariatu. Oznacza to, że paradoksalnie jeden z „postulatów” wziętych na sztandary przez somalijskich terrorystów z Asz-Szabab został wprowadzony przez lokalne władze. Oficjalne restrykcje wobec Bożonarodzeniowych Świąt znajdziemy także w Tadżykistanie i Brunei.

 

Ten ostatni, bogaty w ropę naftową daleko-azjatycki sułtanat zezwala chrześcijanom na celebrację świąt w domowym zaciszu pod warunkiem poinformowania władz. Restrykcje, szykany, zakazy a nawet masowe morderstwa – chrześcijanie zmagają się z prześladowaniami i starają się przetrwać. XXI wiekiem jest wiekiem męczenników.

 

Mike Bruszewski

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
@marmar
Czy nie widzisz, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień na gorsze?
marmar
To co opisuje artykuł, to jest faktycznie prawdziwe prześladowanie chrześcijan. I teraz zestawmy to z naszą polską sytuacją, gdzie niektórzy uważają że są "prześladowani", bo nie zakazano parady równości. Może po przeczytaniu tego artykułu zrozumieją, co to jest prześladowanie.
M.K.
W obliczu nasilającego się prześladowania chrześcijan, a przez napływ "imigrantów' będzie jeszcze okrutniej, nasuwa się pytanie : co na to Watykan, a szczególnie Franciszek. Czy synod amazoński pomoże chrześcijanom, czy wprost przeciwnie ?