Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Mocne słowa bp. Balcerka: susze i powodzie są jak biblijne napomnienia

Data publikacji: 2019-08-24 17:00
Data aktualizacji: 2019-08-24 17:35:00
WIADOMOŚCI
fot.Piotr Combik / FORUM

Klęski żywiołowe w postaci suszy lub powodzi są jak biblijne napomnienia: człowieku nie jesteś bogiem, nie jesteś panem tego świata, nie ty ustalasz prawa przyrody, jesteś częścią stworzonego świata – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas dożynek powiatu poznańskiego w Buku. Na tegorocznym święcie plonów nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej.

 

W homilii poznański biskup pomocniczy nawiązał do chleba powszedniego, który jest symbolem darów pochodzących od Boga. – W nasze dziękczynienie chcemy dziś włączyć to wszystko, co z łaski Boga stanowi naszą codzienność i jest przejawem Bożego Miłosierdzia – mówił bp Balcerek.

 

Biskup podkreślił, że „człowiek jest współpracownikiem Boga w dziele stworzenia, dlatego jego wysiłki muszą uwzględniać Boży porządek rzeczy”. Kaznodzieja zauważył, że wytwory kultury rolnej muszą liczyć się z Bożą naturą rzeczy, a „praca na polach, w ogrodach i sadach, uczy nas tej prawdy”.

 

- Przyrody nie da się oszukać, a człowiek jest integralną częścią tego świata. Nie można w głosowaniu zmienić praw przyrody. Można je zgłębiać, poznawać i czyniąc sobie ziemię poddaną korzystać z jej owoców – mówił bp Balcerek.

 

Hierarcha zaapelował też do rolników, by pamiętali o benedyktyńskiej zasadzie „Ora et labora”. – Najpierw pomódl się, czyli stań przed Stwórcą, zastanów się, co i jak należy czynić, by twoje wysiłki wpisywały się w odwieczny plan Boga. To właśnie ta prawda kazała naszym ojcom modlitwą rozpoczynać dzień pracy, modlitwą rozpoczynać czas żniwowania, wreszcie samo dziękczynienie za obfity plon ziemi było modlitwą – mówił poznański biskup pomocniczy.

 

Bp Balcerek przestrzegł też przed kwestionowaniem prawa naturalnego i publiczną promocją zachowań sprzecznych z tym prawem, takich jak rozwiązłość.

 

 

Źródło: KAI

ged

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Qwerty
Tak się zastanawiam. Jeżeli pojawiają się kary, to tak naprawdę cierpi zwykły człowiek. Czym ma być ta kara dla niego? Obrazem boga specjalnie z małej litery bezdusznego , okrutnego? Czy Bóg nie moze sam ukarać tych grzeszników, tych co profanuja jego znaki? Czy może jako że jesteśmy grzesznikami, to pokazać nam drogę do niego w ten sposób. Ale Pan Jezus był wśród ludzi i zna nas na wskroś. Cały czas posługujemy za grzech Adama i Ewy.
vvvvv
polacy to plemie zmijowe a do tego głupie
Second
Proszę poczytać też Stary Testament, bo Bóg jest niezmienny. Ile razy Bóg gniewal się na Izraela? Czy nie karal ich śmiercią? Bóg nakazał by przebaczać, bo nam też przebacza. Ale kara i przekleństwo często występuje w Piśmie. A wrzucenie ludzi do jeziora ognia jest karą?
Airam
Płoną lasy Amazonii. Sądzę, że to znak Boga na mający się odbyć w październiku masońsko-lewacki Synod Amazoński. Boże, ratuj Twój Święty Kościół.
Siła Wyższa
Dokładnie tak, nie ma dat za to są znaki .
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY