Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Mocne wystąpienie prezydenta Dudy. „Mamy prawo sami decydować o sobie”

Data publikacji: 2020-01-17 20:05
Data aktualizacji: 2020-01-17 20:36:00
WIADOMOŚCI
Prezydent Andrzej Duda, fot. printscreen YouTube

Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania w Zwoleniu odniósł się do kontrowersji wokół prób narzucania Polsce z zagranicy kształtu reform sądownictwa i odważnie bronił prawa Polski do samostanowienia o sobie i naszym systemie prawnym.

 

Podczas spotkania z wyborcami w Zwoleniu, prezydent Andrzej Duda mówił o reformie sądownictwa, a także tłumaczył, dlaczego sędziowie w Polsce powinni być pod „szczególną obserwacją”. Prezydent odniósł się również do tego, że unijne lub międzynarodowe organizacje takie jak Komisja Wenecka, próbują narzucić Polsce kształt reform i blokują rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz rząd. – Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy – powiedział.

 

Andrzej Duda w zdecydowanych słowach podkreślał, że reforma sądownictwa jest konieczna do przeprowadzenia, ponieważ środowisko „nie oczyściło się samo”. – Nie będzie sprawiedliwości państwa, jeśli nie będzie odpowiedzialności wśród sędziów. Do dzisiaj są sędziowie, którzy służyli poprzedniej władzy. Dzisiaj próbują wmówić wszystkim, że jedyny dopuszczalny system to taki, gdzie sędziowie powołują sędziów – mówił.

 

Prezydent przypomniał również, że to on z woli narodu pełni najwyższy urząd w kraju i to on w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej przekazuje władzę sędziom. – Choćby nie wiem jak bardzo się to nie podobało sędziowskim elitom, konstytucja nazywa prezydenta najwyższym przedstawicielem, co nie tylko w znaczeniu symbolicznym powoduje, że sędziom prezydent udziela władzy państwowej do wydawania wyroków w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – przypominał Andrzej Duda.

 

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że elity sędziowskie same określają się mianem „kasty” – co wg prezydenta „woła o pomstę do nieba”, a zarazem nie pokazały w ostatnich latach żadnego konstruktywnego programu naprawy wymiaru sprawiedliwości”. – Ci ludzie innych rozliczają z przestrzegania prawa, decydują o przysłowiowym życiu i śmierci. Muszą być kryształowi, a czarne owce muszą być natychmiast eliminowane, zwłaszcza przez sędziów – mówił zdecydowanie prezydent.

 

 

Źródło: onet.pl, wp.pl, TVP Info

WMa

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE KOMISJI WENECKIEJ W POLSCE:

 

„Błyskawiczna wizyta Komisji Weneckiej w Polsce, natychmiastowa jej opinia na temat reformy sądownictwa, debata nad Polską na forum Parlamentu Europejskiego i głosowanie z wynikiem cieszącym „obrońców demokracji” w Polsce. O co chodzi w awanturze o polskie sądownictwo i praworządność?” – pisze Marcin Austyn.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
nn
Teraz też z woli państw Unii Europejskiej oraz przez nie dotowania społeczeństwo Polskie podnosi poziom cywilizacyjny i dobrobyt.Dlatego jesteśmy od nich ozależnieni państwowością,organizacyjnie.Nie ma się co obrażać i dąsać.
nn
Za nas decydowano po I wojnie światowej o po II.Wtedy ustalali pozorną niepodległość Polski i jej granice inni.Państwo Polski powstała na takich samych zasadach jak:Czeskie,Litewskie,Łotewskie i wiele innych podobnych.A powstało dlatego,żeby nie było buntowniczych zrywów narodu Polskiego skłonnego do tych działań.To rozumiały elity polityczne;USA,Francji,Wielkiej Brytanii, no i ZSRR.Podniecanie narodu Polskiego mdłym patriotyzmem wcale nie jest potrzebne.
dębowy
@Michu. Niesprawiedliwi i bezczelni sedziowie zostaną wyrzuceni przez lokalną społeczność i nie znajdą pracy. Wiedza o takiej możliwości czy zagrożeniu, na pewno wpłynie na wydawane wyroki. W tej chwili sędziowie są bezkarni. PiS chce mieć władzę nad własnymi wrogami, co grozi korupcją i niesprawiedliwością wyroków wobec wspólnych wrogów systemu, np. przeciw narodowcom. Np. krytyka polityki Izraela to wydumany "antysemityzm". Czy według Ciebie należy go karać? Są ludzie już skazani za "mowę nienawiści" czyli za mówienie prawdy. Itd.
Fu
Przed wyborami to wiedza jak mowic i tylko na gafani sie konczy a robia co inne.Niech zyje konfederacja !! Oby sie nie zaprzedala .
zasiek
@Michu: To nie była debata ale zaplanowany jazgot targowiczan z wszystkich opcji od PiS po kodziarstwo. Redaktorek pisiorek każde zdanie Brauna blokował oszczerstwami o ruską agenturalność. Widać było ustawkę systemu w wojnie medialno-psychologicznej przeciw Polakom i chorobliwą niechęć do rozwiązania problemu. Nie dziwię się Braunowi ostentacyjnie spogladajacemu na zegarek. Pogarda tej pistv dla widzów jak najbardziej prawdziwa i szczera. Wszystkie programy możesz sobie odtworzyć.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY