Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Mołdawia: Prezes Fundacji „Otwarty Dialog” nie zgłosiła się do prokuratury. I nie zamierza

Data publikacji: 2019-02-18 07:00
Data aktualizacji: 2019-02-18 07:39:00
WIADOMOŚCI
fot. YouTube/24 GODZINY online pl

Mołdawska prokuratura wezwała prezes Fundacji „Otwarty Dialog” Ludmiłę Kozłowską w celu złożenia wyjaśnień w sprawie, którą zajmowała się w ubiegłym roku specjalna komisja parlamentarna. W wyznaczonym na 15 lutego terminie Kozłowska nie pojawiła się przed organami ścigania, a mediom wyjaśniła, że nie zamierza przyjeżdżać do Mołdawii, gdzie nie spodziewa się rzetelnego prowadzenia procesu.

 

Szefowa „Otwartego Dialogu” była oczekiwana w piątek 15 lutego w prokuraturze ds. walki z przestępczością zorganizowaną w związku z toczącą się sprawą o mieszanie się fundacji w wewnętrzne sprawy Mołdawii. Był to już drugi termin wyznaczony przez mołdawskich śledczych. W pierwszym terminie – 27 grudnia ubiegłego roku – Kozłowska również nie przybyła do Kiszyniowa.

 

Sprawa prowadzona przez mołdawską prokuraturę dotyczy nielegalnego finansowania partii politycznych, szpiegostwa, prania pieniędzy i podejrzenia o finansowanie działalność fundacji przez rosyjskie służby specjalne. Powołana przez parlament Mołdawii specjalna komisja ustaliła ponadto, że Fundacja „Otwarty Dialog” wspierała dwoje liderów opozycji - Maię Sandu i Andreia Năstase, m.in. opłacając ich zagraniczne podróże, podczas których budowali oni swoje kontakty z politykami europejskimi.

 

W związku z drugą nieobecnością w prokuraturze, jej przedstawiciele oczekują teraz wyjaśnienia przyczyn i zapewniają, że zastosują środki pozwalające na dokończenie śledztwa.

 

Ludmiła Kozłowska w wypowiedzi dla mediów uznała, że nigdy nie była w Mołdawii, nie jest obywatelką tego kraju i nie zamierza swoją obecnością legitymizować działań aparatu, któremu nie zależy na rzetelnym przeprowadzeniu śledztwa. Jako głównego winnego takiego obrotu sprawy wskazała najpotężniejszego biznesmena i polityka mołdawskiego – lidera Demokratycznej Partii Mołdawii, Vladimira Plahotniuca, oligarchę kontrolującego znaczną część gospodarki i życia politycznego w Mołdawii.

 

PK

Źródła: Publika.md, NewsMaker.md, NOI.md

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Stormer
I ma rację, skoro nigdy nie była w Mołdawii i nie prowadziła tam żadnej działalności.
Zbigniew
A czyja to agentka? BND,czy Sorosa i CIA?
Druh Ryszard
Mołdawia mały kraj ( nie mający możnych protektorów na arenie międzynarodowej ) a potrafiący dbać o swoje interesy wewnętrzne. Polska - członek NATO i Unii Europejskiej - pozwalała aby cichy agent Rosji, plótł przez długi okres ( nieniepokojony ) na naszym terytorium interesy obcego i nieprzyjaznego nam kraju. Kto lepiej strzeże interesów swego kraju : Polska czy Mołdawia ? Może dlatego, że Polska ma związane ręce przynależnością do UE ( narzuconym na prawodawstwem ), lepiej czyni to mała i słaba Mołdawia ?
Airam
Wypad z Polski dla Bartosza Kramka, męża Ludmiły Kozłowskiej. To zielone ludziki Putina.