Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
13   SIERPNIA   2020 r.
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Imieniny obchodzą:
Hipolit, Diana, Gertruda
 
Polonia Christiana nr 5       Temat numeru: W obliczu kryzysu
Michał Wojciechowski

Moralne źródła krachu

Moralne źródła krachu
Gdy mówimy „obecny kryzys gospodarczy”, mamy zwykle na myśli niedawny (a właściwie trwający) kryzys bankowy i giełdowy. Nie zapominając o tych objawach, należy powiedzieć, że jest to tylko ułamek kryzysu cywilizacji zachodniej, którego przejawami są głównie: mały wzrost gospodarczy, bezrobocie i biurokracja, jak też załamanie demograficzne.

Istotną moralno-ekonomiczną przyczyną tego kryzysu jest rezygnacja z tego, na czym opiera się każda normalna i uczciwa gospodarka, to znaczy z ochrony własności: majątku i dochodów obywateli. Mówiąc wprost – rezygnacja z wypełniania przykazania „nie kradnij!”. Znacznie częściej mówi się o braku wolności gospodarczej. Wolność ta stanowi jednak aspekt własności, gdyż własność to nic innego, jak prawo do swobodnego dysponowania rzeczami.
 
Obecne zagrożenia gospodarki świata zachodniego wynikły z zaprzeczenia tym zasadom. Własność i wolność gospodarowania są podważane trojako. Po pierwsze, budżety krajów europejskich przekraczają już połowę dochodu narodowego, tyle więc przeciętnie oddajemy państwu. A skoro świadczenia otrzymywane w zamian są warte mniej, znaczy to, że obywatele i gospodarka są okradani przez biurokrację, a to musi mieć zły wpływ na wyniki ekonomiczne.

Następnie, własność jest dotkliwie ograniczana przez przepisy, na przykład budowlane, zmniejszające wartość i użyteczność naszego majątku. To samo dotyczy mnóstwa zbędnych regulacji dotyczących przedsiębiorstw, ich kontrolowania przez czterdzieści różnych instytucji, itd. Idą za tym duże koszty, spowolnienie pracy oraz ogromne bezrobocie. W Polsce składają się na nie także przedwczesne emerytury oraz emigracja, w rezultacie których zawodowo pracuje zaledwie około połowy obywateli w wieku produkcyjnym. Moralna przyczyna tego stanu ­rzeczy to raz jeszcze chciwość i niesprawiedliwość władzy.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 
 
 
 
 
 
drukuj