Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

MSZ reaguje na działania tureckich wojsk w Syrii. „Polska jest zaniepokojona”

Data publikacji: 2019-10-10 20:00
Data aktualizacji: 2019-10-10 20:39:00
WIADOMOŚCI
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz Fot: Krystian Maj/FORUM

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami tureckich wojsk na terytorium Syrii. Decyzje prezydenta Turcji spotkały się z reakcją władz w Warszawie. „Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych” – czytamy w komunikacie.

 

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zdecydował o przeprowadzeniu operacji wojskowej na terenie północnej Syrii. Jego decyzja ma związek z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych ze wspierania Kurdów, którzy od lat pozostają w konflikcie z Turcją. Aktywność wojsk Erdogana przeciwko Kurdom wywołała reakcję polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W komunikacie stwierdzono, że działania podjęte przez władze w Ankarze mogą negatywnie wpłynąć na stabilność w regionie.

 

„Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w północno-wschodniej Syrii. Obawiamy się, że może ona wpłynąć negatywnie na stabilność regionu, próby wypracowania rozwiązania pokojowego prowadzone pod egidą ONZ, jak również przyczynić się do dalszego pogorszenia sytuacji humanitarnej” – napisano w komunikacie.  

 

MSZ dodaje z nadzieją, że działania militarne prowadzone przez Turcję zakończą się szybko i będą prowadzone w poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego. „Mając świadomość uzasadnionych interesów Turcji w sferze bezpieczeństwa mamy nadzieję, że trwająca operacja zakończy się jak najszybciej, a działania prowadzone będą przy poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego. Liczymy, że nie zagrożą one również postępowi osiągniętemu przez Globalną Koalicję do Walki z DAESH. Polska niezmiennie stoi na stanowisku, że trwałe rozwiązanie konfliktu w Syrii może zostać osiągnięte wyłącznie w drodze procesu politycznego, zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2254 i Komunikatem Genewskim z 2012 r.” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Przypomnijmy, że drogę ofensywie tureckiej utorował Donald Trump, gdy ogłosił na początku tego tygodnia, że wycofuje siły USA z północnej części Syrii. Niektórzy z najbardziej zaciekłych republikańskich sojuszników Trumpa nie kryli swoich emocji i wskazali, że ten ruch, to zdrada lojalnego sojusznika, jakim byli dotychczas Kurdowie.

 

Donald Trump początkowo nalegał, by Stany Zjednoczone wydały „ogromne kwoty” na pomoc Kurdom w celu zakupu amunicji i broni. – Po tym wszystkim powiedziano nam, że polubiliśmy Kurdów – komentował przywódca USA.  – Kiedy mówi się, że walczą o nas, to nie jest tak. Oni walczą o swoją ziemię – dodał prezydent.

 

Biały Dom ogłosił wycofanie sił amerykańskich w niedzielę wieczorem, po burzliwej rozmowie Trumpa z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

 

Wojsko USA współpracowało z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi, dowodzonymi przez Kurdów, w operacjach przeciwko ISIS. Turcja uważa syryjskich Kurdów za grupę terrorystyczną. SDF uznała decyzję Trumpa za „wbicie noża w plecy”.

 

W środę prezydent Trump ponownie zagroził Ankarze, że jeśli wojsko tureckie posunie się za daleko w Syrii, wówczas „zniszczy ich gospodarkę”. – Mam nadzieję, że będzie działał racjonalnie – komentował prezydent odnosząc się do lidera tureckiego. Prezydent USA nalegał również, by inne kraje zaakceptowały jego decyzję, ponieważ prowadzi kampanię na rzecz wycofania USA z „niekończących się wojen”. W międzyczasie amerykańscy senatorowie z obu partii uzgodnili daleko idące sankcje, które zamierzają nałożyć na sojusznika NATO, jeśli tureckie siły nie wycofają się z sąsiedniej Syrii.

Źródło: msz.gov.pl, thehill.com, PCh24.pl

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
szpulas11
@Ament :D przecież prezydent us jasno powiedział ,,przecież oni walczą tylko o swoją ziemię, a podczas inwazji w Normandii nam nie pomagali,, :D
Ament
Mnie niepokoi zostawienie kurdow samym sobie przez "wiernych" amerykańskich "sojuszników"
robespier
Pacholek amerykanski.
As
III RP jest zaniepokojona. Polska czeka na odzyskanie niepodległości.
alo
Jak zwykle musimy wychodzić przed szereg. Kurdów szkoda, ale o ile potężniejsza jest Turcja? Dlaczego USA ustępuje Turcji?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY