Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

Msza św. trydencka z udziałem bp. Milewskiego. Padły ważne słowa na temat liturgii

Data publikacji: 2019-11-22 18:00
Data aktualizacji: 2019-11-24 16:12:00
WIADOMOŚCI
Bp Mirosław Milewski, fot. Rafał Siderski/FORUM

Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być jej wiernymi uczestnikami – powiedział bp Mirosław Milewski w płockiej katedrze. Hierarcha uczestniczył we Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, potocznie określanej mianem „Mszy św. trydenckiej”.

 

Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko z Płocka. Msza była sprawowana „coram episcopo” tj. zgodnie z ceremonialnymi zasadami obecności biskupa. Liturgię sprawowano na rozpoczęcie 42. Sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku pt. „Światła Pontyfikału – święte płockie średniowiecze”. Pontyfikał Płocki I, to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna w Polsce, zrabowana przez Niemców w 1940 roku i odzyskana w 2015 roku.

 

„Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być wiernymi uczestnikami i wykonawcami wielkiego śpiewu nieba, który rozbrzmiewa przed Bogiem Wszechmogącym i Wiecznym. Płocka bazylika katedralna, jak wszystkie katedry świata, jest świadectwem takiej synergii, współdziałania łaski Bożej z aktywnością ludzi, jego wiernych sług” – zaakcentował bp Milewski. 

 

Odwołując się do przypowieści z Ewangelii o pannach mądrych i głupich powiedział, że udział w liturgii ziemskiej jest „czasem napełniania lampy na spotkanie z Panem”. Liturgia będzie piękna, serca wypełnią się olejem Bożym, jeśli „zniknie z nich grzech, zazdrość, niezdrowa rywalizacja a zamieszka wybaczenie, pokój i szacunek dla drugiego, niezależnie od wieku i sprawowanej funkcji”. Podczas Mszy św. śpiewy wykonywała Schola Gregoriana Silesiensis, pod dyrekcją Roberta Pożarskiego.

 

Bp Mirosław Milewski nawiązując do tematu Sympozjum mówił również, że w czasie II wojny światowej niemieccy naziści podjęli tzw. „porządkowanie bibliotek w Południowych Prusach”, a Płock uznali za „miejsce odkrycia starych dokumentów kultury niemieckiej”. Wielka grabież dotknęła bezcennych zbiorów biblioteki seminaryjnej, kapituły katedralnej i archiwum diecezjalnego. Niemcy palili i kradli to, co przez wieki przechowywano jako dziedzictwo wiary i ducha. 

 

Hierarcha zaznaczył, że Pontyfikał Płocki I, skradziony z biblioteki seminaryjnej w pierwszych miesiącach wojny, wystawiony na licytacji w 1973 r., przechowywany w Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium, dzięki staraniom władz polskich i kolejnych biskupów płockich wrócił w 2015 r. do diecezji.

 

Podkreślił, że Pontyfikał Płocki prowadzi do początku dziejów chrześcijaństwa na Mazowszu, które stało się faktem między innymi dzięki działalności pobożnych mnichów benedyktyńskich. Liturgia sprawowana w katedrze według księgi Pontyfikału Płockiego, była wyrazem troski, aby wszystko, co ważne dla sprawy Bożej, przebiegało w sposób godziwy, piękny i podniosły.

 

Pontyfikał Płocki I, to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna, jaka zachowała się na terytorium Polski. Zawiera teksty liturgiczne, przeznaczone wyłącznie dla biskupa. Pontyfikał pochodzi z XII wieku, był księgą liturgiczną na potrzeby miejscowej katedry. Cenny średniowieczny manuskrypt został zrabowany przez Niemców w 1940 roku. Strona polska przez wiele lat starała się o odzyskanie dzieła, które znajdowało się w Bawarskiej Bibliotece Publicznej w Monachium. Jej przekazanie Polakom odbyło się to 15 kwietnia 2015 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Pontyfikał Płocki przekazał bp. Piotrowi Liberze minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii Ludwig Spaenle. Jego powrót do Płocka uzupełnia lukę w najstarszych diecezjalnych księgach rękopiśmiennych z XII w.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sacerdos
przecież rozumienie terminu nadzwyczajna w tym przypadku jest proste... extraordinaria, czyli "poza porządkiem". obecnie mamy w Kościele katolickim obrządku rzymskiego "nowy porządek" - novus ordo. Msza trydencka jest poza tym porządkiem - extra ordinem - extraordinaria. Tlumaczenie "nadzwyczajna" faktycznie sugerowałoby jakby to było wzięte z kosmosu, ale tak jak powiedziałem, to jest po prostu liturgia która jest "extra ordinem" powszechnie używanym dziś. Usus antiquor
Leaf427
"Nieumiarkowana multiplikacja terminologiczna. Czy uczciwa? W nurcie normalności katolickiej słów kilka. Można , choć z wielkim trudem , zrozumieć motywacje zastosowania w motu proprio Summorum Pontificum terminologii typu "nadzwyczajna forma". Natomiast szafowanie na lewo i na prawo, przy każdej możliwej okazji, określeniem "nadzwyczajny", "nadzwyczajna" w odniesieniu do katolickiej Mszy Świętej, przez którą Kościół Katolicki przez wieki oddawał doskonały kult Panu Bogu, może objawiać smutną prawdę, że naprawdę nie wiemy, o czym mówimy. Jest jakiś stopień uczciwości w stosunku do dwudziestu wieków istnienia Kościoła Katolickiego i katolickiego kultu. Jest jakiś stopień uszanowania wiary całych pokoleń rzymskich katolików." Za verbumcatholicum
Jurek
Należy jednak okazać wdzięczność Chrystusowi Panu i Jego Mastce za te słowa i gesty JE Milewskiego. I trzeba, aby zaczął odprawiać Najświętszą Ofiarę Mszy Św. w tradycyjnej formie rytu rzymskiego.
Sal
Kościół rzymski łaciński ma tylko jedną formę liturgii - Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim, kanonizowaną przez świętego papieża Piusa V w roku 1570.
M.
Abp Salvatore Cordileone i skomponowana współcześnie "Msza Ameryk": https://youtu.be/GFoj3viHXnk
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY