Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 11 GRUDNIA
Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
Imieniny obchodzą:
Daniel, Stefan, Waldemar
 

Münster: prawica odrzuca genderowy język, ale ustanawia niebezpieczny kompromis

Data publikacji: 2019-09-11 07:00
Data aktualizacji: 2019-09-10 14:39:00
WIADOMOŚCI

Miasto Münster w Nadrenii Północnej-Westfalii odrzuciło lewacką propozycję wprowadzenia w urzędach języka genderowego. Jak argumentują władze, byłaby to bezzasadna ingerencja w gramatykę. Drobne ustępstwo wobec żądań ideologów jednak będzie.

 

W niemieckim Münster w zachodnim landzie Nadrenia Północna-Westfalia rządzi od 2009 roku chadecki burmistrz, Markus Lewe (CDU). W tym roku musiał zmierzyć się z naciskiem lewackiego lobby w sprawie forsowania języka „sprawiedliwego płciowo”. Ze stosownym postulatem wystąpili socjaliści z SPD, chcąc, by Münster, wzorem Hanoweru i Gießen, zmieniło zasady gramatyki.

 

Władze miasta odrzuciły jednak ten postulat, przekonując, że rzecz byłaby niepotrzebną ingerencją w zasady gramatyczne rządzące niemczyzną. Burmistrz powołał się na opinię Fundacji Język Niemiecki oraz na ocenę przedstawioną przez Uniwersytet w Vechcie. Zdaniem włodarza Münster narzucane odgórnie zmiany doprowadziłyby też do powstania nowych problemów, utrudniając wielu mieszkańcom komunikację z administracją miasta.

 

Wcześniej „sprawiedliwy płciowo” język wprowadzono już w dwóch dużych niemieckich miastach, Hanowerze i Gießen. Lewicowe władze zaleciły tam urzędnikom wykorzystywanie we wszystkich wypowiedziach, tak ustnych, jak i pisemnych, takich form rzeczowników, by nie wskazywały na płeć. Zamiast „nauczyciele” czy „nauczycielki” mówi się zatem „grono nauczycielskie” i tak dalej. Problem w tym, że niekiedy nie da się tego „problemu” tak łatwo obejść i trzeba posłużyć się płciowo nacechowaną formą rzeczownika.

 

Wówczas zasady „sprawiedliwego płciowo” języka zakładają wykorzystanie tak zwanej „gwiazdki genderowej”. Sposób zapisu słowa „nauczyciele*”(tak wygląda to w pisowni)  ma wskazać odbiorcy, że męska forma rzeczownika jest umowna i rzecz opisuje zarówno kobiety, mężczyzn, kobiety uważające się za mężczyzn, mężczyzn uważających się za kobiety czy też osoby o jeszcze innej „tożsamości płciowej”. W mowie „gwiazdkę genderową” sygnalizuje się krótką, nienaturalną przerwą po rzeczowniku.

 

W styczniu tego roku w życie weszła w Bundesrepublice ustawa, która uznaje, że istnieją więcej niż dwie płcie. Niemcy mogą urzędowo określić się jako przedstawiciele płci „divers”, czyli „innej”. Zmiany językowe są wprowadzane formalnie jako odpowiedź na nowe niemieckie prawodawstwo o trzeciej płci. W istocie już znacznie wcześniej radykalne środowiska lewackie, z partią Zielonych na czele, posługiwały się w swoich wewnętrznych pismach „sprawiedliwym płciowo” językiem. Choć rzecz budzi opór zwykłych obywateli i w sondażach deklarują oni zdecydowany sprzeciw, lewicowe władze, zgodnie z praktyką inżynierii społecznej, w ogóle się tym nie przejmują. Prawica, nawet jeżeli odrzuca skrajności, częściowo ulega naciskowi. W Münster burmistrz zapowiedział, że zwróci urzędnikom uwagę na problem bardziej „wrażliwego” języka. Poleci im, by w miarę możliwości używali ogólnych sformułowań, wykluczających odniesieni do płci. „Gwiazdki” więc nie będzie, ale unikanie zwracania się do gremium nauczycielskiego jako „nauczyciele” - już tak.

 

Źródło: kath.de / własne PCh24.pl

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Vicky
Lewica cofa się w rozwoju. Ja tam bez gwiazdki wiem, że "nauczyciele" opisuje wszystkich nauczycieli, niezależnie od płci. Ale im trzeba to oznaczyć gwiazdką.
marcin
Większe bzdury aż ciężko sobie wyobrazić.