Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Na prawo od ekranu: Jerzy Wolak o filmie „1917” [VIDEO]

Data publikacji: 2020-02-03 07:00
Data aktualizacji: 2020-03-12 21:22:00

Zapraszamy na nowy cykl na kanale PCh24TV „Na prawo od ekranu”. W pierwszym odcinku, Jerzy Wolak - krytyk sztuki filmowej, publicysta „Polonia Christiana” opowiada o filmie „1917” - brytyjsko-amerykańskim dramacie wojennym w reżyserii Sama Mendesa.

 

Zarys fabuły; dwóch młodych żołnierzy - Schofield i Blake dostają rozkaz przedostania się za linie wroga, aby dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskim żołnierzy uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę...   

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
SirRobin
Świetny film, kolejny po Dunkierce, mający swój daleki pierwowzór w Spacerze w słońcu Silverstone'a, równie perfekcyjny warsztatowo jak Szeregowiec Ryan choć celowo pozbawiony efekciarstwa. I wcale nie "prosty" bo nic co ucieka od powszechnego w kinie stylu zerowego i konwencji powielanej przez setki obrazów starając się bardziej realistycznie i przyjrzeć się jednostce wpisanej w realia wojny nie jest "proste", a wobec gustów których odbiciem są także zamieszczone tutaj wpisy - wręcz bezkompromisowe. Z regleksjami na temat wojny którymi autor materiału okrasił swoja recenzje nie zgadzam się w 100%. Pacyfizm nie powstał jako tchórzowska ucieczka od wojny, pobrzmiewająca w Pana wypowiedzi pochwała "sprawiedliwej wojny" którą okrasił Pan cytatami z Biblii choc znany mi z poglądów przedstawicieli konserwatywno prawicowych nieodmiennie mnie mierzi, gdzieś w tle tych wywodów pobrzmiewa bojowa trąbka wzywająca przedstawicieli "cywilizacji zachodniej" na bój ostatni.
twardy wang
Bardzo słaba produkcja - od początku do końca.. każda jedna scena, każdy jeden dialog.. W sumie nic dziwnego - taki reżyser.. Wszystko podane w słodko cukierkowej oprawie HDR, aktorzy 4 liga, może daliby radę w reklamie gumy do żucia.. Realia pola walki I wojny światowej sprowadzone do scenografii teatralnej, nuuudna praca kamery, scenariusz prowadzący bohaterów po sznurku, banalna śmierć jednego z nich, banalne spotkania, dziury logiczne - niezauważone podejście do stacjonującego obozu żołnierzy.. Czy odbiorca w dzisiejszych czasach na prawdę wszystko łyknie, jak głodny pelikan i zaklekocze ,,jeszcze,, ? ps. Ostatnio widziałem film turecki: DZIKA GRUSZA, tam przynajmniej był realizm życiowy, obejrzałem z zainteresowaniem.. Wygląda na to, że wyspiarze i jankesy wypalili się ,,po sam filtr,,.
Cyraniusz
@Aha Co za brednie. WWI to najlepsze co mogło nas spotkać, na trupach imperiów odzyskaliśmy niepodległość. Uderzające jest to że Polak nie ogarnia tak podstawowej prawdy. Zachodnie filmy o WWI to depresja i żal ale np. Legiony są bardzo optymistyczne, przemoc i zniszczenie przyniosły nam wolniść. Widać Bóg tak chciał.
Aha
Piękny film. Pokazuje jak zagubiony jest człowiek w zawierusze wojny. Film o miłości miedzy braćmi i o prawdziwej przyjaźni. Szkoda tych młodych ludzi zmuszonych przez władców i dowódców do walki między sobą i mordowania się nazwazjem. Nienawiść, nacjonalizm i indoktrynacja prowadzą do tego, że pomagający rannemu przeciwnikowi ginie z jego ręki. Młodzi ludzie zamiast pić razem piwo lub bawić się odbierali sobie życie, często nie widząc sensu walkiw wojnie w której żadna strona nie wygrała. Wojna to najstraszniejsza rzecz na świecie - zapierające dech w piersiach scenerie okpów, ziemi niczyjej i zniszczonych miast z całą mocą oddają piekło wojny przynoszącej tylko śmierć i destrukcję. Film powinien być dla nas wszystkich przestrogą jak żyć i przypomnieniem, żeby demony przeszłości nigdy nie wróciły.