Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

Nadchodzi czas wyboru między ortodoksją a herezją [OPINIA]

Data publikacji: 2019-06-02 08:00
Data aktualizacji: 2019-05-31 13:09:00
RELIGIA

Nadchodzi czas, w którym wierni, księża i całe diecezje będą musiały wybierać – czy stać po stronie ortodoksji, czy przyłączyć się do schizmy. Rewolucja, którą ogłosili niemieccy biskupi, zakłada zwykłe głosowanie nad prawdami wiary, wskazuje Peter Winnemöller.

 

Bp Franz-Josef Overbeck z niemieckiego Essen zapowiedział kilka dni temu wielką rewolucję w Kościele katolickim. Stwierdził, że na Kościół pędzi tsunami i katolicy stoją dziś w obliczu zmian o znaczeniu głębszym niż reformacja.

 

W jego ocenie biskupi niemieccy muszą szybko pójść naprzód i zreformować nauczanie i praktykę Kościoła - i to w sposób zobowiązujący w całym kraju. Bp Overbeck chciałby włączyć do Kościoła najnowsze ustalenia nauk społecznych i humanistycznych. To między innymi zupełnie nowa ocena ludzkiej seksualności, w tym homoseksualizmu. - Dawne czasy już minęły - powiedział hierarcha.

 

Jego słowa zostały bardzo krytycznie skomentowane na ortodoksyjnym katolickim portalu niemieckojęzycznym z Austrii, Kath.net. Autor komentarza, Peter Winnemöller, wskazuje, że niemieccy biskupi „z zachwytem” przyjęli postawę papieża Franciszka w kwestii nowego układu stosunków władzy w Kościele.

 

Ojciec Święty deklaruje bowiem chęć przyznania większych kompetencji poszczególnym Konferencjom Episkopatu, także w sprawach nauczania. Stąd ogłoszono w Niemczech projekt progresywnych zmian, przeciwko którym – pisze Winnemöller – opór jest „niewielki i cichy”. Reformy, wskazuje, mają zostać dokonane na poziomie krajowym, bez włączania we wszystko Rzymu; od strony formalnej nie zaatakuje się nauczania, ale wprowadzi szereg „wyjątków”, które pozwolą chętnym na jego obchodzenie.

 

Jak przypomina autor, tę samą metodę biskupi zastosowali już w przypadku rozwodników w nowych związkach oraz Komunii świętej dla protestantów. Teraz to samo ma dotyczyć innych kwestii.

 

Autor przekonuje, że z wystąpienia bp. Overbecka wynika wprost, iż biskupi niemieccy chcą praktycznie wykluczyć z Kościoła każdego, kto nie idzie z nimi „drogą synodalną”. Droga ta tymczasem, wskazuje Winnemöller, jest wprost schizmatycka. Autor odnosi się do słów ordynariusza z Essen, który wzywał do jak najszerszego uczestnictwa w debacie nad reformami. W ocenie krytyka to po prostu czysty absurd: oto w Kościele katolickim ma się niejako głosować nad moralnością, nauczaniem i samą wiarą. „Urząd biskupa polega na nauczaniu prawdy, którą on sam otrzymał. Biskup nie może pozwalać przegłosować jakiejś innej Ewangelii i natychmiast jej nauczać. Tymczasem tak właśnie ma być” - przypomina tymczasem Winnemöller.

 

„Nadchodzi czas, w którym pojedynczy wierni, księża, wiele wspólnot a może nawet całe diecezje będą musiały zdecydować, którą chcą iść drogą” - wskazuje dalej autor. W jego ocenie wszystko to przypomina nieco okres zamieszania po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 roku, gdy różne regiony Niemiec wybierały, czy chcą być katolickie – czy heretyckie.

 

Źródło: Kath.net

Pach

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Nick
Cyt."Rewolucja, którą ogłosili niemieccy biskupi" To ja sie poprostu zapytam kim sa niemieccy biskupi zeby mowili calemu Kosciolowi jak ma wierzyc jakims filtrem zalamujacym swiatlo Boze ze tylko przez ten filtr moze i musi docierac to swiatlo do kosciola w dodatku zalamujac sie tak ze nie wiadomo czy to promyki czy cienie? smierdzi chyba raczej najzwyklejszym antropocentryzmem ,pycha,zaborczoscia i czym tam jeszcze z tym zwiazanym juz sie wymieniac i odmieniac nie chce.Oglosili ? komu co beda wsadzac do paki ? od kiedy to istnieje posluszenstwo nieposluszenstwu, modernizmowi ,progresizmowi oglaszanym rewolucjom herezjom itd itp.
kwiatek77
Z całego serca i ogromne dzięki Ci Boże za O. Augustyna Pelanowskiego, który przytacza w tych kazaniach fakty i daje do nich interpretację katolika. Z faktami nie można się nie zgodzić. Z ich interpretacją katolicką też nie - jeśli się chce zachować wiarę katolicką. Mamy jasne słowo i naukę. Według kryteriów rozeznania - fakty dostępne zmysłami, umysł logiczny, który ocenia według jasno ukształtowanego sumienia - rozumnie i wiarę Objawioną - do rozsądzania spraw dotyczących wiary. Ja bym nie umiała lepiej i jaśniej przekazać Kościołowi prawdy w tych czasach ostatecznych. Wybierajmy więc Życie...Papież jest konieczny dla Kościoła - bo ustanowił ten urząd Pan Jezus. Nikt nie odrzuca Urzędu Papieża = tronu Piotra. Ale od błędów należy się kategorycznie odciąć - tak jak to zrobił o. Augustyn w tych kazaniach...MARYJO JESTEŚ WIELKA! CHROŃ TWOICH SYNÓW KAPŁANÓW! Za chwilę zesłanie Ducha Świętego, który wewnętrznie nas nauczy tego, co poruszył o. Augustyn. Alleluja!
kwiatek77
@Noe, posłuchałam, są jeszcze inne na stronie - wydawnictwopaganini.pl/posluchaj-o-pelanowskiego/ również polecam te bezcenne dla Kościoła treści...
Noe
Posłuchajcie kwietniowego kazania o. Pelanowskiego pod tytułem "Wyklepywacz monet" 3 części/
@Katarzyna
Z Polskiego podwórka...Nie da się nie zauważyć, że Kościół zostaje zawłaszczany przez poszczególnych hierarchów. Dobitnie można tego było doświadczyć w Święto Miłosierdzia, gdzie za nic miano Wolę Jezusa by tej niedzieli mówić o Jego Miłosierdziu. Episkopat sam zdecydował,że lepiej odczytać list o wolontariacie i ekologi. W niedzielę w Warszawie tydzień przed Uroczystością Wniebowstąpienia były ogłoszenie zapraszające NIE na świętowanie Wniebowstąpienia Pańskiego a na świętowanie Święta Dziękczynienia, które zostało ustanowione przez Arcybiskupa Nycza.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY