Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
13   SIERPNIA   2020 r.
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Imieniny obchodzą:
Hipolit, Diana, Gertruda
 
Polonia Christiana nr 6       Świat z innej strony
Rozmowa z księdzem Iwem Ounpuu

Nadzieja w Maryi

Nadzieja w Maryi
Z księdzem Iwem Ounpuu, proboszczem parafii w Valga (Estonia), rozmawia Piotr Doerre
 
Choć Estonia leży niedaleko od granic Polski, niewiele o niej wiemy. Jak wygląda sytuacja katolików w tym najdalej na północ wysuniętym kraju bałtyckim?
– Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest daleko posunięta sekularyzacja i indyferentyzm religijny. Według ostatnich badań opinii publicznej, podczas których zadawano pytania dotyczące religii i wiary, Estonia jest najbardziej ateistycznym krajem w Europie, nawet bardziej niż Czechy. Jedynie ludność dawnej NRD, gdyby traktować ją jako osobny naród, posiada większy odsetek ateistów. Oficjalnie aż 75 procent mieszkańców kraju to bezwyznaniowcy, ale według wspomnianych badań jest jeszcze gorzej – tylko 16 proc. deklaruje wiarę w jakiegokolwiek Boga, niezależnie od wyznania. W takim środowisku jest trudniej pracować niż pośród wojujących ateistów, bo powszechna obojętność na sprawy religii idzie w parze z niemal absolutną ignorancją co do doktryn religijnych i prawd wiary.

Kolejnym problemem jest atomizacja społeczeństwa, spadek po komunizmie. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że społeczeństwo jako takie w Estonii właściwie nie istnieje. Jest tylko masa indywidualistów, którzy mówią w jednym języku, mają wiele wspólnych interesów, ale nic ponadto.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj