Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 30 MAJA
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
NMP Królowej Apostołów
Imieniny obchodzą:
Ferdynand, Joanna
 

Najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Cham: nie będzie wojny z USA

Data publikacji: 2019-05-15 16:00
Data aktualizacji: 2019-05-15 14:56:00
WIADOMOŚCI
Khamenei.ir [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

Najwyższy Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei zapewnił we wtorek, że Teheran nie dąży do wojny ze Stanami Zjednoczonymi, pomimo narastających napięć między dwoma arcy-wrogami odnośnie irańskich zdolności nuklearnych i ich programu rakietowego – donosi Reuters.

 

W słowach skierowanych do wyższych urzędników Chamenei powtórzył także, że Republika Islamska nie będzie negocjować ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie innej umowy nuklearnej. - Nie będzie żadnej wojny. Naród irański wybrał ścieżkę oporu. Nie szukamy wojny, a oni też nie. Wiedzą, że nie leży to w ich interesie – tłumaczył.

 

Prezydent Donald Trump rok temu wycofał Stany Zjednoczone z umowy nuklearnej JCPOA, zawartej między Iranem a światowymi mocarstwami, na mocy której Teheran ograniczył swoją zdolność wzbogacania uranu – potencjalna droga do budowy bomby atomowej - w zamian za zniesienie sankcji.

 

Wkrótce potem amerykański lider przywrócił embargo, a w tym roku wprowadził nowe i zaostrzył stare sankcje. Amerykanie dążą do zredukowania eksportu irańskiej ropy naftowej do zera, by skłonić Teheran do nowych negocjacji w sprawie szerszego porozumienia dot. kontroli zbrojeń, ukierunkowanego częściowo na irański program rakiet balistycznych. „(Takie) negocjacje są trucizną” - powiedział Chamenei.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały w niedzielę, że cztery statki handlowe, w tym dwa saudyjskie tankowce, zostały zaatakowane na morzu tuż za Cieśniną Ormuz. Amerykańskie agencje bezpieczeństwa oskarżają o ten akt bojówki bezpośrednio pracujące dla Iranu lub wspierane przez Teheran.

 

Iran odrzucił oskarżenia. Minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif oznajmił we wtorek, że „ekstremistyczne jednostki” w amerykańskim rządzie prowadzą niebezpieczną politykę, podsycając napięcia między obu krajami.

 

Trump ostrzegł w poniedziałek, że Iran „ucierpiałby bardzo”, gdyby celował w interesy amerykańskie po tym, jak Waszyngton rozmieścił lotniskowiec i bombowce B-52 na Bliskim Wschodzie.

 

Źródło: reuters.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
wyniczek
@"wyniczek": Mówię dokładnie językiem PiS, a jednak wielu ludzi nadal ich broni. Dlaczego? Jaka jest różnica między ruskim a żydowskim, niemieckim, amerykańskim agentem?
@"wyniczek"
Bez głupich zdrobnień: różnica to wynik odejmowania. Wynik dodawania to suma. Opanuj lepiej język polski i matematykę na poziomie szkoły podstawowej zanim zaczniesz wskazywać kto twoim zdaniem jest czyimś agentem - drogi intelektualisto.
tafla
Czy Chiny miały jakiś wpływ na te decyzje?
wara od PL
W takim razie bezcenny Izrael jest bezpieczny. Polin Dudy nie ma żadnego uzasadnienia. Żydzi mają swój kraj i niech tam cicho siedzą. Wyciąganie pazernych łapsk po cudzesy pokazało ich prawdziwą naturę. Pozostali jeszcze żydzi z KZE, ale ich przyjmie Putin i zawsze mogą emigrowac do Izraela. Łapy niech trzymają przy sobie.
wyniczek
Różniczka do wyniczek dodawanka. Jest porozumienie Rosja-USA? PiS są ruskimi agentami? A tak się starali krzyczeć łapać złodzieja.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY