Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 16 LIPCA
Św. Marii Magdaleny Postel
Św. Marii Magdaleny Postel
NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Imieniny obchodzą:
Maria, Eustachy, Benita, Marlena
 

Najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Cham: nie będzie wojny z USA

Data publikacji: 2019-05-15 16:00
Data aktualizacji: 2019-05-15 14:56:00
WIADOMOŚCI
Khamenei.ir [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

Najwyższy Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei zapewnił we wtorek, że Teheran nie dąży do wojny ze Stanami Zjednoczonymi, pomimo narastających napięć między dwoma arcy-wrogami odnośnie irańskich zdolności nuklearnych i ich programu rakietowego – donosi Reuters.

 

W słowach skierowanych do wyższych urzędników Chamenei powtórzył także, że Republika Islamska nie będzie negocjować ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie innej umowy nuklearnej. - Nie będzie żadnej wojny. Naród irański wybrał ścieżkę oporu. Nie szukamy wojny, a oni też nie. Wiedzą, że nie leży to w ich interesie – tłumaczył.

 

Prezydent Donald Trump rok temu wycofał Stany Zjednoczone z umowy nuklearnej JCPOA, zawartej między Iranem a światowymi mocarstwami, na mocy której Teheran ograniczył swoją zdolność wzbogacania uranu – potencjalna droga do budowy bomby atomowej - w zamian za zniesienie sankcji.

 

Wkrótce potem amerykański lider przywrócił embargo, a w tym roku wprowadził nowe i zaostrzył stare sankcje. Amerykanie dążą do zredukowania eksportu irańskiej ropy naftowej do zera, by skłonić Teheran do nowych negocjacji w sprawie szerszego porozumienia dot. kontroli zbrojeń, ukierunkowanego częściowo na irański program rakiet balistycznych. „(Takie) negocjacje są trucizną” - powiedział Chamenei.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały w niedzielę, że cztery statki handlowe, w tym dwa saudyjskie tankowce, zostały zaatakowane na morzu tuż za Cieśniną Ormuz. Amerykańskie agencje bezpieczeństwa oskarżają o ten akt bojówki bezpośrednio pracujące dla Iranu lub wspierane przez Teheran.

 

Iran odrzucił oskarżenia. Minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif oznajmił we wtorek, że „ekstremistyczne jednostki” w amerykańskim rządzie prowadzą niebezpieczną politykę, podsycając napięcia między obu krajami.

 

Trump ostrzegł w poniedziałek, że Iran „ucierpiałby bardzo”, gdyby celował w interesy amerykańskie po tym, jak Waszyngton rozmieścił lotniskowiec i bombowce B-52 na Bliskim Wschodzie.

 

Źródło: reuters.com

AS

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
wyniczek
@"wyniczek": Mówię dokładnie językiem PiS, a jednak wielu ludzi nadal ich broni. Dlaczego? Jaka jest różnica między ruskim a żydowskim, niemieckim, amerykańskim agentem?
@"wyniczek"
Bez głupich zdrobnień: różnica to wynik odejmowania. Wynik dodawania to suma. Opanuj lepiej język polski i matematykę na poziomie szkoły podstawowej zanim zaczniesz wskazywać kto twoim zdaniem jest czyimś agentem - drogi intelektualisto.
tafla
Czy Chiny miały jakiś wpływ na te decyzje?
wara od PL
W takim razie bezcenny Izrael jest bezpieczny. Polin Dudy nie ma żadnego uzasadnienia. Żydzi mają swój kraj i niech tam cicho siedzą. Wyciąganie pazernych łapsk po cudzesy pokazało ich prawdziwą naturę. Pozostali jeszcze żydzi z KZE, ale ich przyjmie Putin i zawsze mogą emigrowac do Izraela. Łapy niech trzymają przy sobie.
wyniczek
Różniczka do wyniczek dodawanka. Jest porozumienie Rosja-USA? PiS są ruskimi agentami? A tak się starali krzyczeć łapać złodzieja.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY