Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.
Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Sabina, Iwona
 
Polonia Christiana nr 35       RODZINA NA CELOWNIKU
Marcin Jendrzejczak

Naród bez przyszłości

Naród bez przyszłości
Dzietność w Polsce jest niższa niż w stosujących politykę jednego dziecka Chinach, za to ubranka dziecięce obłożone są u nas wyższym podatkiem VAT niż… prezerwatywy. Chociaż na tzw. politykę prorodzinną Polska przeznacza 2 procent PKB, większość z tych środków nie trafia bezpośrednio do rodzin, lecz do różnego rodzaju instytucji, jak żłobki, przedszkola czy przedsiębiorstwa dostarczające obiady niedożywionym dzieciom. Jeśli już nawet jakieś wsparcie kierowane jest do rodzin, jego uzyskanie obwarowano masą biurokratycznych utrudnień. Tymczasem katastrofa demograficzna czai się za rogiem.

Marcin Jendrzejczak

Jak zauważa Fundacja Republikańska w raporcie Polityka prorodzinna w Polsce: Rodzina wielkomiejska w stosunku do transferów z budżetu państwa wpłaca 45041,84 złotych więcej niż otrzymuje. Z kolei rodzina w średnim mieście 17644,44 złotych. Klasycznym przykładem nieproporcjonalnie niskiego świadczenia dla rodzin jest becikowe, czyli wprowadzona w roku 2005 jednorazowa zapomoga w kwocie tysiąca złotych z tytułu narodzenia dziecka. Początkowo jej uzyskanie nie wymagało spełnienia w zasadzie żadnych formalności, obecnie zaś należy złożyć wniosek w terminie dwunastu miesięcy oraz przedstawić: dokument tożsamości, skrócony odpis aktu urodzenia, oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał już becikowego za dziecko i zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od dziesiątego tygodnia ciąży. Ten ostatni warunek może uniemożliwić otrzymanie świadczenia matkom, które nie były świadome faktu bycia w ciąży, co w jej wczesnym okresie jest zupełnie możliwe. Ponadto od roku 2013 konieczny warunek stanowi też dochód nieprzekraczający 1922 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie.

Gwoli sprawiedliwości przyznajmy, że rozwiązanie to nie jest żadnym ewenementem. Podobne świadczenia istnieją we Francji i Wielkiej Brytanii. Są też kraje – jak choćby Norwegia – które zamiast na pomoc finansową stawiają na zapewnienie komfortowych warunków i pełnej opieki zdrowotnej kobiecie zarówno podczas ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Z kolei matki fińskie otrzymują od rządu słynne „paczki” z ubraniami, pieluchami, akcesoriami dziecięcymi i kosmetykami dla matki. To swego rodzaju becikowe w naturze, którego tradycja sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku, gdy Finlandia była krajem biednym i zmagającym się z wysoką śmiertelnością niemowląt.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie