Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 CZERWCA
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
NMP Matki Kościoła
Imieniny obchodzą:
Jakub, Justyna, Konrad
 

Nauczyciele bez prawa do strajku? Po wyborach mogą stać się urzędnikami

Data publikacji: 2019-05-15 11:00
Data aktualizacji: 2019-05-15 09:59:00
WIADOMOŚCI
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Nauczyciele mogą zostać włączeni do korpusu służby cywilnej, tym samym stając się urzędnikami. Oznacza to zwiększenie prestiżu samego zawodu, ale jednocześnie odbierze całej grupie zawodowej prawo do strajku. Reforma ma zostać przeprowadzona przez nowego szefa MEN po jesiennych wyborach parlamentarnych.

 

Takie rozwiązanie forsuje minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Z kolei przeciwna mu jest szefowa MEN Anna Zalewska. Ostateczna decyzja należeć będzie do premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas okrągłego stołu nazwał propozycję „ciekawą i wartą rozważenia” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Pomysł powstał podczas tzw. okrągłego stołu oświatowego zainicjowanego 26 kwietnia 2019 r. Jeżeli w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra PiS, bardzo prawdopodobne, że zmieni się status prawny nauczycieli.

 

Zgodnie z informacjami „Gazety Prawnej”, po zdaniu egzaminu państwowego i zostaniu urzędnikiem mianowanym, nauczyciele mogliby liczyć na dodatek wynoszący nawet do 4 tys. zł miesięcznie. "Zachowaliby trzynastki, dodatek stażowy, nagrody i zyskaliby jeszcze dodatek zadaniowy" - czytamy.

 

Po przejściu do służby cywilnej zostanie otwarta możliwość zlikwidowania wielu zapisów karty nauczyciela. Inicjatorzy reformy przekonują, że decyzja o przyjęciu do zwodu zapadałaby na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru, co podniosłoby jakość nauczania. Ponadto, do pracy w szkołach trafiałyby tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą.  

 

Źródło: rfm24.pl / dgp.pl

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Mnemoniuk
@Lidko, pomyliłaś chyba przyczynę i skutek.
BP
Jestem przeciwko takiemu pomysłowi. Przede wszystkim powinno się zmienić system awansu nauczycieli. Czy robienie przez nich dodatkowe studia mają jakikolwiek wpływ na jakość nauczania? Chyba taki, że zostaje im mniej czasu na sprawdzanie prac i przygotowanie lekcji. A potem część z nich uczy w taki sposób, aby dzieci zdobyly kolejny papierek, a nie żeby były samodzielne. Prawie 10 lat temu usłyszałam od osób zajmujących się edukacją, że nasze dzieci są najgorsze w Europie jeśli chodzi o współpracę w grupie; widzę 2 wyjścia: albo zmieniamy to, zakładamy, że winny jest system edukacji nastawiony na klepanie tego co chce nauczyciel, albo szukamy zalet: może Polacy to indywidualiści i wzmacniamy tę cechę - tutaj też potrzebna jest zmiana systemu, a może też wymiana kadry. Nauczyciel ma oceniać za efekty, a nie na zasadzie " bo mi się wydaje, że uczeń wziął się do pracy, a tamten to leń"- nauczyciel to nie Bóg i często ich oceny są krzywdzące
,w Niemczech nie ma prawa strajku dla nauczycieli,idzimy w razem z Europą
Second
Technika i zawodowki umierają. Nie ma nauczycieli zawodu za 1800 na rękę. I tak przez 6 lat. Powiedzcie mgr. inż. budownictwa aby przyszedł do pracy, gdzie będzie miał 30 uczniów, 60 rodziców nad sobą. Jeden mądrzejszy od drugiego. Brakuje kilka tysięcy specjalistów. Ale wy patrzycie tylko na wg, plastykę w podstawówce.
lidka
Efekty pracy nauczycieli są bardzo mierne to i zarobki powinny byc odpowiednio mierne.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY