Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 

Nauczyciele dostaną wynagrodzenie za strajk? Samorządowcy radzą jak obejść przepisy

Data publikacji: 2019-04-18 09:00
Data aktualizacji: 2019-04-18 14:19:00
WIADOMOŚCI
FOT.Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Przedstawiciele niektórych samorządów, m.in. Łodzi, Wrocławia i Warszawy zapowiedzieli, że część spośród strajkujących nauczycieli otrzyma wynagrodzenie za czas strajku w oświacie. Ich zdaniem dyrektorzy szkół pieniądze „zaoszczędzone” w czasie protestu będą mogli wypłacić nauczycielom w przyszłości np. w dodatkach. Takie rozwiązanie budzi jednak szereg wątpliwości prawnych.

 

Jak przypomina serwis polskieradio24.pl „zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nauczyciele nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas strajku. Pracownik zachowuje natomiast prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do pensji”.

 

Okazuje się jednak, że niektórzy prezydenci polskich miast mają pomysł na „obejście” tych przepisów i wypłacenie nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku. – Pieniądze, które nie zostaną wypłacone nauczycielom, dyrektorzy będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić w dodatkach – zapowiedział w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – One trafią do portfeli nauczycieli – dodał.

 

W podobnym tonie sprawę skomentowała Hanna Zdanowskia, prezydent Łodzi. „Wszystkie pieniądze zarezerwowane w budżecie na pensje zostaną nauczycielom przekazane w formie dodatków, bez względu na strajk”, napisała na Twitterze.

 

Nieco inaczej do sprawy podchodzą władze Poznania. – Strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać pełnego wynagrodzenia. Decyzją prezydenta nie umniejszono jednak funduszu na wynagrodzenia w edukacji. Pozostanie taki, jaki był planowany. Były natomiast takie pomysły, by na przykład wprowadzić dodatkowe zajęcia, za co nauczyciele otrzymaliby wynagrodzenie. Ale wszystko jest w fazie uzgodnień z nauczycielami i dyrektorami szkół. Nie wiemy jeszcze, jaką formułę przyjmiemy – powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania.

 

W ocenie części prawników, jeśli dyrektorzy szkół skorzystają z propozycji obejścia prawa zaproponowanego przez niektóre samorządy, będzie grozić im odpowiedzialność karna. – Jeśli zostanie wykazane, że przyznana nagroda jest de facto wynagrodzeniem za okres strajku, to jest to klasyczne obejście przepisów. Dyrektor szkoły może zostać za to pociągnięty do odpowiedzialności – podkreślił w rozmowie z serwisem Money.pl mecenas Andrzej Śmigielski. – Podobnie w przypadku podwyżki dodatków motywacyjnych. Gdyby dostali je tylko nauczyciele, którzy strajkowali, to takie działanie może zostać uznane za niezgodne z prawem, jako stanowiące obejście prawa. Dodatki musieliby dostać wszyscy nauczyciele, a ci, którzy strajkowali, odpowiednio niższe – dodał.

 

Głos w tej sprawie zabrała również Regionalna Izba Obrachunkowa (organ, który kontroluje samorządowe finanse) w Krakowie. „Działania polegające na wypłacie wynagrodzenia za czas strajku pracownikom uczestniczącym w strajku lub też zmierzające do obejścia przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia na czas strajku, należałoby uznać za niezgodne z prawem”, napisano w komunikacie.

 

Źródło: Polskie Radio / Polskie Radio 24 / TVN24 / Twitter / Money.pl

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
wkurzona
juz dostali pieniadze premie zostally i dodatki wyplacone
Elle
@babcia A no tak to jest możliwe, że jako społeczeństwo nie mamy elementarnej wiedzy prawnej, społecznej, obywatelskiej...to jest przerażające, że nauczyciele nie mają świadomości praw ucznia!, nie rozumieją, że ich strajk łamie niepisane prawo moralne, honor- przez co jest odbierany negatywnie- i słusznie! Rodzice jak najbardziej mogą pozywac szkoły za łamanie praw uczniów!
pl
Oby młodzi nie musieli zbyt często zmieniać szkół w celu zdobycia wykształcenia a potem krajów gdzie i tak się to później nie liczy. Zatem najlepiej zakończyć jak najszybciej strajki i nie ufać określonym związkom. Dla chrześcijan nie powinien to być problem.
krakowski ks. e
"..miłość oblubieńcza .. oddaniu matki dla dziecka .. lekarza do chorego .. NAUCZYCIELA, który z całym poświeceniem oddaje się urobieniu swego ucznia, czy tez duszpasterz, który z podobnym poświecenie oddaje sie duszy powierzonej jego trosce." kard. Wojtyła - "Miłość i odpowiedzialność". Czy strajkujący NAUCZYCIELE - mają taka miłość? Są zaprzeczeniem! Czy czasem pan Broniarz nie staje sie przywódcą ruchu antymiłości?
Akwin
I to doskonale pokazuje jak w efekcie działa demokracja. Wybierani są ci, którzy najwięcej obiecają i rozdadzą z pieniędzy podatników a nie ci, którzy są najlepsi dla Polski co w efekcie przynosi sytuację, w której tworzą się kliki poparcia, czyli tzw. żelazny elektorat. Taka Zdanowska w Łodzi dzięki takim bezprawnym i moralnie obrzydliwym ruchom załatwia sobie poparcie na kolejne wybory, bo grupa nauczycieli będzie wiedziała, że w razie kolejnej akcji strajkowo-terrorystycznej mimo, że nie wypełniają swoich obowiązków wobec uczniów i podatników to i tak dostaną pieniądze. Co więcej - najbliżsi członkowie rodzin nauczycieli jako, że czerpią bezpośrednie korzyści z takiej sytuacji, również chętniej zagłosują na "sprawdzoną" dla nich Zdanowską niż porządnego człowieka. I tak właśnie to się "kręci" aż do bankructwa. Miał rację Hoppe twierdząc, że demokracja prowadzi socjalizmu i układów.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY