Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 LISTOPADA
Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża

Imieniny obchodzą:
Klemens, Klementyna, Felicyta, Adela
 

Naukowcy pokazali cierpiące oczy robota. To krok ku prawom człowieka dla maszyn?

Data publikacji: 2019-08-13 11:00
Data aktualizacji: 2019-08-13 11:04:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Francuscy badacze z Claude Bernand University postanowili pokazać ludziom „cierpienie” inteligentnego robota. W związku z tym postanowili pokazać im, jak wygląda „bycie w skórze” „cierpiącej” maszyny. Czy to krok w kierunku nadania maszynom praw człowieka?

 

Naukowcy znęcali się nad robotem, a ludziom dali okulary VR (wirtualna rzeczywistość). Do tych okularów przesyłali obraz z oczu robota, w których widoczne jakoby było cierpienie maszyny.

Tego typu eksperymenty stanowią krok zmierzający ku wyposażeniu robotów w prawa człowieka. Jak podaje Wojciech Sarnowski na łamach „Rzeczpospolitej”, coraz częściej badacze zastanawiają się nad ochroną robotów przed wykorzystaniem w pracy.

 

Jednak warto zauważyć, że eksperyment francuskich naukowców budzi wątpliwości dotyczące szczerości poglądów badaczy. Jeśli bowiem uznają oni zadawanie cierpienia maszynom za niedopuszczalne, to sami nie powinni tego czynić – nawet w celu pokazania, że jest to złe. Swym działaniem pokazują jednak, że kantowski imperatyw traktowania człowieka jako celu, a nie środka, nie obowiązuje robotów. Tym samym pokazują, że nawet jeśli robotom należy się jakaś ochrona, to znacznie mniejsza niż ta, jakiej podlegają ludzie.

 

Co jednak stanie się, gdy roboty staną się jeszcze inteligentniejsze? Nawet jeśli przyzna się im jakieś prawa, to nie powinny one wykraczać poza te nadane zwierzętom. Przechodząc na grunt teologii, musimy bowiem uznać, że różnica między człowiekiem a światem zwierząt (a także inteligentnych maszyn!) nie wynika bowiem przede wszystkim z ilorazu inteligencji, lecz z nieśmiertelnej duszy, w jaką wyposażeni są ludzie.

 

Człowiek, jak uczy Księga Rodzaju, został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Robot zaś w najlepszym razie jest stworzony na obraz i podobieństwo człowieka.

 

Źródła: „Rzeczpospolita” 13.08 / komentarz pch24.pl

mjend

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sp
@ewa, o braku duszy jest w artykule, który jest integralną częścią dyskusji. A nowinki techniczne chyba nikogo tu nie przerażają - wszak używamy internetu - lecz sprzeciwiamy się budowaniu fałszywej antropologii i zafałszowanego obrazu świata.
ewa
dlaczego na nowinki techniczne czy pytania jakie z nich wynikają reagujecie agresją i atakami jakbyście się czuli zagrożeni ?czym? i dlaczego na katolickim forum nikt nie użył oczywistego argumentu -brak duszy! natomiast to że robotyka czy nawet bio-robotyka zwłaszcza medyczna się rozwija to dobrze ,może kiedyś skorzystacie
Akwin
@doAkwin - człowiek z częściami maszyn nie jest maszyną - jest nadal człowiekiem. Pozostaje przecież kwestia duszy oraz umysłu umysł i mózg to dwie inne kwestie - brak rozróżnienia i zabieranie się do takich dyskusji to jak zabieranie się do dyskusji o fizyce kwantowej bez znajomości fizyki. Skopiowanie mózgu nie spowoduje, że będziemy mieli do czynienia z człowiekiem. Generalnie podstawy logiki i ontologii rozwiązują takie sztuczne dylematy, które są efektem jedynie albo braku wiedzy albo złej woli. Kwestia ludzkiej natury determinuje, że nigdy robot obleczony w tkanki czy mózg, czyli zwykłą materię nie stanie się człowiekiem. Nawet jeśli się jest materialistą to taki sąd jest nie do utrzymania, bo człowiek dysponuje rozumnością a to co innego niż algorytmiczne rozumowanie.
sp
Robot, to jest przedmiot, jak każdy inny, jak toster, jak kalkulator. Po prostu, jakaś ludzka idea zrealizowana w materii. Rzeczy - jako realizacje ludzkich idei - nie cierpią i nie odczuwają. Żeby stwierdzić inaczej, musielibyśmy przyznać taki atrybut całej materii, a co prowadzi wprost do takich wynaturzeń, jak np. religia ekologizmu, pochodna materializmowi. Proszę się nie dawać nabierać na symulacje. Można równie łatwo zorganizować pokaz z zupełnie odwrotną reakcją, gdy "torturowany" robot będzie się radośnie uśmiechał. Może nawet "poprosić" o więcej! Tak się natomiast nie zachowa nigdy choćby pies... Całe te bajki robotów, służą tylko jednemu: zdjęciu odpowiedzialności moralnej, prawnej i finansowej z producentów takich urządzeń i oprogramowania. Tam są umyślnie wprowadzane do algorytmów elementy nieprzewidywalnej losowości, co stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników.
za szpulasem
@lil: Jak samochód nie chce zapalić mówię do niego czule i głaskam po desce rozdzielczej. Tylko raz nie posłuchał. Sophia otrzymała jakiś tam dyplom uznania AGH czy paszport AGH czy coś takiego podczas pobytu w Krakowie na kiedyś rozsądnej uczelni. Tam dopiero są szurnięte doktorki i profesorki. Dla mnie ciekawostką są rozsądne odkrycia wykorzystywane w służbie Bogu i człowiekowi zaś największą głupotą są rzeczy robione przez walniętych ludzi.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY