Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 29 MAJA
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
Imieniny obchodzą:
Bogusława, Magdalena
 

Naukowcy przyznają, że się mylili. Mięso jednak nie takie złe!

Data publikacji: 2019-10-10 08:00
Data aktualizacji: 2019-10-10 09:29:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Ograniczanie w diecie czerwonego i przetworzonego mięsa praktycznie nie zmniejsza ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzyce – wynika z najnowszego badania o charakterze międzynarodowym, w którym brali udział również naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Przez lata naukowcy wzywali do ograniczania czerwonego i przetworzonego mięsa jako skutecznego sposobu zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór, choroby serca, cukrzyce itd. Okazuje się, że brakuje solidnych naukowych argumentów aby poprzeć tę teorię. W poniedziałek opublikowano wyniki badań naukowców z uniwersytetów Dalhousie, McMaster (Kanada) oraz amerykańskiego ośrodka Cochrane, który działa także w ramach Collegium Medicum UJ. Wynika z niego, że ograniczenie mięsa nie przynosi znaczących korzyści zdrowotnych.

 

Dwanaście badań o bardzo rygorystycznym charakterze przeprowadzono na grupie około 54 tys. osób. Naukowcy nie stwierdzili istotnego ani znaczącego związku między spożyciem mięsa, a ryzykiem chorób serca, cukrzycy czy nowotworu. Ponadto, na podstawie trzech przeglądów systematycznych badań kohortowych, w których obserwowano miliony uczestników, stwierdzono bardzo małe zmniejszenie ryzyka występowania powyższych chorób.

 

W związku z wynikami badania, grupa naukowców z siedmiu krajów opublikowała oświadczenie mówiące, że większość osób może kontynuować spożycie mięsa na dotychczasowym poziomie i nie musi go ograniczać. „Istnieje globalne zainteresowanie kwestiami dietetycznymi, ze spożyciem czerwonego mięsa w szczególności. Ludzie powinni podejmować decyzje dotyczące swojego odżywiania na podstawie solidnych badań” – powiedział prof. Gordon Guyatt z uniwersytetu McMaster.

 

„To nie jest kolejne badanie dotyczące czerwonego czy przetworzonego mięsa, ale seria wysokich jakościowo przeglądów systematycznych, z których wynikają znacznie bardziej transparentne, solidne i wiarygodne rekomendacje” – przekonuje prof. Bradley Johnston, współautor badania.

 

O dziwo, wyniki dostrzegła i potwierdziła „Wyborcza”. Zaznaczyli jednak, że „w badaniach autorzy nie brali pod uwagę etycznych ani środowiskowych powodów powstrzymywania się od spożywania mięsa. Bo choć to czynniki istotne, na zdrowie jednostek bezpośredniego wpływu jednak nie mają”.

 

Źródło: sciencedaily.com/nytimes.com/annals.org

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jot
Roman - bardzo nas to cieszy że nie jesz mięsa z powodów zdrowotnych - umrzesz zdrowszy. A poważnie - jeśli idzie tutaj jakaś walka z wege to z powodów ideologicznych a sam piszesz że nie jesz ze zdrowotnych. Czyli zajadałbyś się gdyby nie było potrzeby tego postu - czyż nie? I właśnie o to chodzi żeby można było sobie jeść i nie pytać żadnej Grety czy wolno.
Ala
Wreszcie sensowne wypowiedzi na temat jedzenia mięsa. Lobby wegańskie zaczyna rządzić także w Polsce, a tu takie fajne wyniki badań. Nie można eliminować mięsa z naszej diety, Homo sapiens jest wszystkożerny, mięso jest ważne w naszej diecie, i żadne białka roślinne go nie zastąpią. Niestety, teraz jest moda na "wegańskie" produkty przypominające te z mięsa.
gość
@Roman Nikt nikogo nie zmusza do jedzenia mięsa, ale też nikt nie powinien zabraniać tego. Poruszanie tematów dotyczących diety nie jest mieszaniem jej z wiarą. Dieta to jest element kultury, którą chce się zniszczyć wprowadzając chore ideologie. Niestety wegetarianie zrobili sobie religię ze swojej diety i chcą do niej zmusić resztę. Przeczytaj sobie na spokojnie swój wpis i zobacz jaki jest emocjonalny. Widocznie masz problem z niejedzeniem mięsa skoro tak atakujesz.
tamiko
@Roman - mało to wiarygodny katolik, który używa w dyskusji przekleństw. Portal nie toczy walki z wegetarianizmem tylko z szerzącym się terrorem wegetariańskim.
dzwonek
No popacz,popacz,naukowcy musieli potwierdzić odwieczny porządek.Gdyby Pan Bóg chciał byśmy przez całe życie opychali roślinki i korzonki,to stworzył by nas takimi jak inne roślinożerne istoty,które wyszły spod Jego ręki.Koniec,kropka i tyle,żaden wegetarianizm czy weganizm nie zaspokoi zapotrzebowań spożywczych ludzkiego organizmu.Tak ustanowił Stwórca i żadna ludzka siła tego nie zmieni.Ogłupić,ta siła,owszem,może to zrobić,ale nie zmieni Bożego postanowienia.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY