Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

NC Register: szczepionka Moderny jest „etyczna” tylko z pozoru

Data publikacji: 2020-11-20 18:00
Data aktualizacji: 2020-11-20 18:22:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Nowa szczepionka na koronawirusa firmy Moderna wzbudza coraz więcej kontrowersji. Mimo określenia jej m.in. przez amerykańskie Narodowe Katolickie Centrum Bioetyczne (NCBC) jako preparat stworzony w sposób etyczny, rzeczywistość pokazuje, że nie jest to do końca zgodne z prawdą. O sprawie pisze szerzej portal National Catholic Register.

 

Zarówno Instytut Charlotte Lozier (CLI) i amerykańskie Narodowe Katolickie Centrum Bioetyczne (NCBC) określiło szczepionkę firmy Moderna preparatem nie wzbudzającym etycznych wątpliwości. Dr. John Brehany, rzecznik NCBC powiedział Catholic National Agency w USA, że chociaż Moderna „ma pewien związek z wykorzystaniem linii komórkowych pochodzących od dzieci zabitych w wyniku aborcji na życzenie, nie jest za to odpowiedzialna, a jej szczepionka nie została wyprodukowana przy użyciu komórek HEK293”.

 

HEK293, do którego odwołuje się Dr. Brehany to płodowa linia komórkowa pochodząca z od dziecka abortowanego w latach 70. w Holandii. Warto zaznaczyć, że aborcja „na życzenie” była w tym czasie nielegalna. Ponadto sukces eksperymentu najprawdopodobniej wymagał wykorzystania ciał więcej niż jednego dziecka. Jednak „twierdzenie, że Moderna nie używała linii komórkowej HEK293 do produkcji szczepionki COVID-19, nie wydaje się być zgodne z innymi dostępnymi informacjami” – pisze NC Register.

 

Szczepionka Moderny nie jest tradycyjną szczepionką, która wstrzykuje nieaktywną lub martwą postać wirusa do organizmu w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej. Zamiast tego naukowcy wykorzystali sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 do wyizolowania kodu białkowego i „zapisania” instrukcji tworzenia go w cząsteczce mRNA.

 

Dokonał tego zespół naukowców z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i Moderny. W czasopiśmie Nature z sierpnia 2020 r. piszą, że komórki HEK293 zostały użyte do stworzenia wypustek białkowych i cząsteczek mRNA wykorzystanych do opracowania i przetestowania szczepionki. Komórki pochodzące z aborcji zostały użyte także do opracowania systemu wprowadzania szczepionki do organizmu. Raport na ten temat opublikowała sama Moderna.

 

„Zamiast przypisywać tę szczepionkę do kategorii sugerującej, że nie jest potrzebna dalsza ostrożność, myślę, że lepiej zwolnić i spojrzeć na wszystko w szerszej perspektywie” – sugeruje Stacy Trasancos, autorka artykułu z NC Register.

 

„Szczepionka COVID-19 nie jest szczepionką wyprodukowaną dziesiątki lat temu. Nie jesteśmy jak rodzice, którzy siedzą w gabinetach lekarskich i akceptują szczepionkę wątpliwą moralnie, ponieważ nie ma alternatywy, a jednocześnie wyrażają sprzeciw, który donikąd nie prowadzi. Mówimy raczej o szczepionce, która jest obecnie opracowywana, szczepionce, która może być potrzebna dla całej populacji w ciągu roku, nowego rodzaju szczepionki, która nigdy wcześniej nie weszła na rynek i z pewnością przejdzie dalsze testy i rozwój” – zaznacza.

 

„Oznacza to, że nie możemy biernie zaakceptować możliwości pracy z wątpliwościami natury moralnej. Musimy mówić głośno, jasno i odważnie o etyce i nalegać na wybór etyczny. Mogłoby to skierować całą sprawę w dobrym kierunku” – sugeruje Trasancos.

 

Autorka przywołuje także nauczanie Kościoła w tej kwestii, który mimo zgody na zaszczepienie dzieci takimi szczepionkami w przypadku braku alternatywy, wskazuje wyraźnie, że preparaty powstałe na bazie komórek dzieci celowo zabitych w tym celu jest „moralnie niedopuszczalne”.

 

„Pontyfikalna Akademia Życia stwierdziła również, że producenci szczepionek, które opierają się na liniach komórek płodowych, mają obowiązek potępić i publicznie odrzucić pierwotny akt niemoralny (dobrowolna aborcja) oraz poświęcić się razem badaniom i promowaniu alternatywnych sposobów, wolnych od zła moralnego. Próżno szukać takiego oświadczenia w komunikatach Moderny” – zaznacza Trasnacos.

 

Źródło: ncregister.com
PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
@@
Ytube: "WHO się WYGADAŁA! Szczepienia NIC NIE ZMIENIĄ | WIADOMOŚCI"
@Znachor
Widzę jak bardzo uwielbiacie skróty myślowe aby wzbudzić negatywne emocje. Szczepionki zawierające białka które wykryto u linii komórkowej pozyskanej z 2 płodów z lat 70 ale są syntezowane w inny sposób, a tu teskt "szczepionki z zabitych dzieci" to aż boli
@Kargul
BioNTech, firma niemiecka zrobiła szczepionkę wraz z polskimi naukowcami i polskimi placówkami naukowymi, ale niestety zamiast firmy europejskiej wspierającej Polską naukę rząd wybrał Amerykanów
Znachor
W prawie wszystkich miastach jest przynajmniej kilka aptek. Wprowadzić ustawowy obowiązek, że musi być choć jedna a w dużych miastach 1 na 5 apteka ,,etyczna", tj. bez szczepionek z zabitych dzieci, środków wczesnoporonnych itd. Ponad 90% Polaków to Katolicy, pozostałe apteki szybko wyciągną wnioski, gdy zajrzy im w oczy bankructwo!
Kargul
Niech Polacy sobie etyczną szczepionkę zrobią.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY