Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

„Nergal” uniewinniony. Zdaniem sądu satanista nie pohańbił polskiego godła

Data publikacji: 2018-04-16 10:10
Data aktualizacji: 2018-04-16 16:10:00
WIADOMOŚCI
Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Adama „Nergala” Darskiego. Lider satanistycznego zespołu Behemoth stanął przed sądem z powodu zarzucanego mu czynu publicznego znieważenia godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Od 30 września do 10 października 2016 roku Behemoth prowadził trasę koncertową zatytułowaną „Rzeczpospolita Niewierna”. Jednym z elementów promujących wydarzenie była grafika, na której z polskiego godła usunięto koronę, którą zastąpiono diabelskimi rogami. Ponadto znajdowały się na niej dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż.

 

Ilustracja, na zlecenia Darskiego, została stworzona przez Rafała W., zaś za jej „promocję” odpowiadał Maciej G.

 

„Nergal” i Maciej G. zostali oskarżeni o „publiczne znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej”. Z kolei Rafał W. o „udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa”. Zgodnie z artykułem 137. Kodeksu karnego każdy, „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

Na początku stycznia bieżącego roku Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa gdańskiej Prokuratury Okręgowej, poinformowała, że „w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii”. – Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie – tłumaczyła Wawryniuk.

 

Prokuratura żądała dla satanisty kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. zł grzywny, a obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie. Pomimo posiadania opinii biegłych  z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których jednoznacznie wynikało, że twórcy i promotorzy grafiki celowo zniekształcili polskie godło poprzez nadanie mu treści zupełnie różnej od historyczno-państwowej, gdański sąd wydał wyrok uniewinniający. Nie jest on jednak prawomocny.

 

 

Źródło: gosc.pl / PCh24.pl

TK

 

 

Polecamy również tekst pt. Bluźnierca? „Cała społeczność ukamienuje go”

 

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
greyman
Dlaczego Adam Darski NIGDY nie zostanie uznany winnym w sądach trójmiejskich? Ponieważ Darski, będący członkiem i współzałożycielem O.T.O. w Polsce, jest sądzony przez ludzi, którzy są umoczeni w O.T.O. i to bardzo mocno. Nikt z nich nie wyda wyroku na Darskiego, bo boją się tego, że mogłyby wypłynąć materiały, które szybko zaprowadziły by ich tam, gdzie ich miejsce, czyli za kraty. Te powiązania są bardzo silne. Niejaki Krzysztof A. "guru" O.T.O. w Trójmieście ma bardzo dużą wiedzę na ten temat. Mam nadzieję, że wreszcie ktoś się zajmie tymi ludźmi.
trooper
A jak sąd to uzasadnił? Wie ktoś?
ja
Coś mu wpełzło pod skroń.
iskierka
Nie ma jak emocje wywoływane i kierowane przez SKANDALISTÓW. Warto jednak zapytać czy NIE LEPIEJ zauważyć i podjąć TEMAT o wiele ważniejszy dla życia duchowego ludzi: Temat zagrożeń życia duchowego - jawnego, PROMOWANEGO OKULTYZMU / satanizmu bagatelizowanego przez modernistycznych duszpasterzy nowego kościoła, którzy do znudzenia opowiadają o >miłości< w świecie w którym wszystko jest na sprzedaż i gdzie króluje komercja. Przecież te występy na scenie i w sądzie TO tylko taka zabawa, wygłupy artystyczne ateistów aby być ZAUWAŻONYM. Przydomek >satanista< jako dodatek do pseudonimu artystycznego jak widać bardzo pomaga panu Darskiemu co rozumieją księża z nim zaprzyjaźnieni i z uśmiechem przyjmujący jego popisy. Jeśli już przypomina nam PCH o >satanistycznych występach< , zespołach , ludziach w czasie, gdy w Kościele jest to temat ZAKAZANY (- bo wielu ma nadzieje na puste piekło) to dobrze jest przypomnieć kim jest szatan ,a czym satanizm i okultyzm.
Edward
Uniewinniony....?Przecież ten biedaczyna już dawno sam się skazał na zagładę.Módlmy się za niego wbrew temu co czujemy,bo i za niego umarł Chrystus okrutną śmiercią krzyżową.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY