Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 

Nie będzie już nowych świadczeń socjalnych? „GDP”: teraz PiS chce obniżać podatki

Data publikacji: 2019-02-11 09:05
Data aktualizacji: 2019-02-11 09:59:00
WIADOMOŚCI
Mateusz Morawiecki. Mueller/MSC/Wikimedia

„W PiS panuje przekonanie, że socjalnych bonusów już wystarczy. Teraz trzeba wyciągnąć rękę do pracujących” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Rozwiązania bliższe wolnemu rynkowi niż socjalizmowi mają stać się nowymi obietnicami wyborczymi. Pomysły trafiają do szefa rządu od stycznia.

 

Z doniesień dziennika wynika, że w tym roku budżetowym rząd może pozwolić sobie na koszty rzędu 8-10 mld zł. Informator „GDP” podaje, że minister finansów Teresa Czerwińska przygotowała dwie propozycje. Pierwsza dotyczy podniesienia kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób pracujący Polacy zachowają około 10 mld zł. Drugi pomysł to nowa ulga PIT. Skierowana byłaby wyłącznie do osób pracujących. Koszt jest trudny do oszacowania, ale mowa o kilku miliardach złotych.

 

Politycy PiS są obecnie niechętni do wprowadzaniach nowych świadczeń. Wiedzą, że programy socjalne skierowano już do rodzin z dziećmi (500 plus) i emerytów (wzrost świadczeń minimalnych, niższy wiek emerytalny) – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”. Niższy CIT i mały ZUS to z kolei zmiany, jakie mogą chwalić przedstawiciele małego biznesu. Tymczasem ludzie pracujący nadal czekają na swoje „plusy”.

 

Dziennik przy okazji przypomina słowa szefa rządowego Centrum Analiz Strategicznych Waldemara Parucha, który niedawno mówił gazecie, że „dalsza polityka redystrybucji byłaby już nieefektywna, cele zostały osiągnięte”. Dlatego też teraz rządzący chcą podjąć działania wspierające budowę klasy średniej oraz aktywizujące zawodowo, co jest szczególnie istotne w sytuacji jednoczesnego braku pracowników i szybkiego rozwoju gospodarczego.

 

Podniesienie kosztów uzyskania przychodu byłoby szczególnie korzystne dla osób zarabiających najmniej. „Według naszych szacunków pracujący na etacie, otrzymujący wynagrodzenie minimalne dzięki pięciokrotnemu zwiększeniu kosztów uzyskania przychodów w ciągu roku dostałby na rękę o ok. 1000 zł więcej. Dziś płaca minimalna to 2250 zł brutto, czyli 1634 zł na rękę. Gdyby propozycje MF przeszły, wówczas pensja netto wzrosłaby do 1714 zł” – czytamy na gazetaprawna.pl. Serwis odnotowuje, że wysokie opodatkowanie płacy minimalnej wpycha wiele osób do szarej strefy, rodzi patologiczny proceder „płacenia pod stołem” lub zwiększa popularność „elastycznych” form zatrudnienia.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

MWł

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
agricola
I znowu ta gęba...litości!
Przemo
Dzięki takim decyzjom Polska naprawdę się rozwija. Wg mnie dużo osób na tym skorzysta więc myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku.
Aga
bardzo dobrze panie Morawiecki, oby tak dalej z polskim rządem
Brajan
Popieram w stu procentach - coraz lepiej się żyje w naszym kraju. Wsparcie pracujących powinno być głównym zadaniem rządu. Jeśli ludzie będą czuli się docenieni za ciężką pracę to będą ją lepiej i uczciwiej wykonywali.
Heniek
Ja uważam, że to dobra decyzja. Ludzie zasługują na niższe podatki. Poprzednie rządy tylko je podwyższały, a najbogatsi mieli ulgi. Pora skończyć z tym systemem i wyciągnąć rękę do ludzi.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY