Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Nie będzie rozliczeń za błędy popełnione w walce z pandemią? Takie rozwiązania forsuje PiS

Data publikacji: 2020-08-14 20:00
Data aktualizacji: 2020-08-14 20:24:00
WIADOMOŚCI
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w piątek projekt ustawy w sprawie „odpowiedzialności za działania w czasie epidemii”. Proponowane zmiany zakładają, że „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy” pod warunkiem, że „działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione”.

 

Poseł Anna Milczanowska z PiS stwierdziła podczas prac komisji, że walka z COVID-19 wymaga „podejmowana działań niestandardowych i szybkich”. Przekonywała, że wiele osób mierzy się z problemem czy ściśle przestrzegać procedur, czy podjąć niestandardowe działania. Regulacja, jak przekonywała, ma m.in. wspomóc służbę zdrowia w walce z epidemią.

 

Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność, czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19 – przekonywała Milczanowska.

 

Przepis nie zwalania nikogo z odpowiedzialności, jeśli ma miejsce na przykład przestępstwo korupcji – przekonywał z kolei inny poseł PiS Kazimierz Smoliński. Zaznaczał, że każda z przesłanek będzie oceniana przez sąd.

 

Duże wątpliwości w sprawie projekty wyrazili sejmowi legislatorzy. – Biuro legislacyjne ma pewne wątpliwości co do sformułowania tego przepisu. Przepis został sformułowany w sposób bardzo ogólny i potencjalnie może działać w bardzo szerokim zakresie – przekazał w piątek podczas posiedzenia komisji przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

 

Wskazał, że tempo przyjmowania projektu ustawy powoduje, że nie ma opinii organów, do których o nią wystąpiono m.in. do Sądu Najwyższego czy Prokuratora Generalnego. – Postulowalibyśmy zasięgniecie opinii BAS-u (Biura Analiz Sejmowych) na temat skutków tego przepisu, bo w naszej opinii przepis może doprowadzić do konsekwencji, które nie były zamiarem wnioskodawców m.in. szerokiego stosowania tych norm, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na praworządność i na odpowiedzialność karną. (…) Przepis powinien być skonstruowany z maksymalną precyzją i szczegółowością – wskazał przedstawiciel biura legislacyjnego.

 

Ostatecznie, mimo sprzeciwu opozycji sejmowa komisja stosunkiem głosów 26 do 21 przyjęła projekt i skierowała go do dalszych prac.

 

Źródło: polskieradio24.pl, DoRzeczy.pl

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
gs
Bolszewia PiS chroni swoje tyłki przed wiezieniem. Widać jeszcze są uczciwe sądy, nieskorumpowane ani przez PiS ani przez ich kumpli z PO. Po tym już nic uczciwy sąd nie zrobi.
seg
Jakoś w tej sprawie nie powołują się na demokratyczne sondaże. Totalitaryzm pełna gębą.
Ula
Czyli lekarz, który nie udzieli pomocy choremu a skutkiem bezczynności jest śmierć pacjenta, nie ma odpowiedzialności.
zbigniew
to jest zwyciestwo elit powolanych tak jak marionetkowe rzady u Lenina Stalina a obecnie przez ich potomkow z WHO
moja opinia
Chroń nas Boże. Ten "projekt" to próba legalizacji bezprawia. Razem z zaostrzaniem rygorów związanych z coraz mniej wiarygodną pandemią i nadchodzącą recesją gospodarczą może się stać niebawem przyczyną społecznego buntu na dużą skalę.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY