Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 

Nie czytałeś listu Benedykta XVI?
Po filmie Sekielskich – musisz!

Data publikacji: 2019-05-14 08:01
Data aktualizacji: 2019-05-14 14:52:00
WIADOMOŚCI
FOT.: Adam Chelstowski/FORUM + Łukasz Zarzycki/FORUM

Kościół przeżywa trudne chwile. Problemy to efekt kryzysu dotyczącego moralności. Jakie są źródła owego kryzysu? Po premierze filmu pt. „Tylko nie mów nikomu” warto wrócić do przełomowej i głębokiej analizy, w której Benedykt XVI mówi o prawdziwych powodach zapaści i zdradzania swojego powołania przez niektórych duchownych.

 

Już nie tylko Irlandia czy Stany Zjednoczone są miejscami, gdzie Kościół hierarchiczny stracił część społecznego zaufania w wyniku skandalów nadużyć seksualnych. Premiera filmu w reż. Tomasza Sekielskiego powoduje, że sprawa zmierzenia się z wyzwaniami dotyczącymi oczyszczenia i wyjaśnienia pewnych kwestii jest aktualna także w Polsce.

 

Ciężko jednak zrozumieć, skąd biją zatrute źródła grzechów przeciwko VI przykazaniu, jakich dopuszczali się niektórych kapłani, bez lektury wnikliwej analizy autorstwa Benedykta XVI. Całość listu papieża w latach 2005-2013 dostępny jest na portalu PCh24.pl. Aby go przeczytać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Polecamy także inne materiały dotyczące sprawy filmu braci Sekielskich, źródeł kryzysu w Kościele oraz nadużyć, jakich dopuszczali się niektórzy spośród kapłanów: 

 

 

Pedofilia, film Sekielskiego i rewolucja 1968. Co mają wspólnego? [VIDEO]

 

 

O czym nie mówi film Tomasza Sekielskiego? Zobacz komentarze zatroskanych o Kościół i furię lewicy

Film pt. „Tylko nie mów nikomu” wywołał lawinę komentarzy. Osoby zatroskane o Kościół wskazują na sposoby walki z nadużyciami seksualnymi, jakich dopuszczali się niektórzy duchowni, zaś lewica daje upust swojej antyklerykalnej furii. Prezentujemy fragmenty wybranych opinii na temat głośnego obrazu w reżyserii Tomasza Sekielskiego.

 

 

Ojciec Knabit: O co chodziło twórcom filmu: pomóc ofiarom pedofilów czy „dołożyć czarnym”?

Czekamy na bolesne, ale owocne ukazanie problemu pedofilii w całej Polsce, dla dobra dzieci przede wszystkim – napisał ojciec Leon Knabit OSB w komentarzu do głośnego filmu o zboczeńcach przebranych w kapłańskie sutanny.

 

 

Grzegorz Kucharczyk o nadużyciach w Kościele: To jest sprawa ducha

Najpierw diagnoza sytuacji i środki zaradcze pochodzące od najbardziej autorytatywnego źródła, bo od Założyciela Kościoła. Mówi On: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia, lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!” (Łk 17, 1 – 2).

 

 

Katolik wobec skandalu molestowania seksualnego przez duchowieństwo

Nie ma nic bardziej plugawego niż używanie urzędu, posady czy wpływowego stanowiska do ciemiężenia czy wykorzystywania osoby słabszej. Dotyczy to w szczególności przypadków wykorzystywania seksualnego. Jeszcze gorsze są te czyny, które nie tylko naruszają prawa sprawiedliwości i miłosierdzia, ale także prawa natury. W szczególności jest to potworne wówczas, kiedy urząd czy wpływowe stanowisko ma naturę religijną.

 

   

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
liwko
Tak jak powiedziała Doda, to nie księża sa pedofilami, tylko ktoś dopuścił, że pedofile zostali księżmi...
Tadeusz
Reżimowa tzn. TVN ? Mozę TVP przejaskrawia dokonania rządu, może zbyt nachalnie atakuje opozycję, może nawet posługuje się półprawdami ale to co wyczynia TVN, szczególnie w ataku na kościół i na wiarę, przechodzi wszelkie granice. Chcesz być obiektywny to musisz oglądać wszystko, a potem trzeba użyć własnego rozumu.
Dariusz
@Matka z Krakowa Właśnie, że to jest bardzo proste. U mnie w domu wszyscy przyjęli jako zasadę, że reżimowe radio i telewizja to zło samo w sobie i nie ma problemu z tym czego słuchać i co oglądać. To jest zło i już, a ze złem się nie dyskutuje, ani próbuje się z nim jakoś żyć, tylko je odrzuca.
agricola
@Matka z Krakowa. Jak? Prosto. Nauczanie domowe, będziesz miała wpływ na to czy na matematyce uczą się matematyki czy propagandy. Koledzy nadal będą, zostaną tylko prawdziwi kumple. Wywal z chałupy Teleklapacza i Szczekaczki. W samochodzie puszczaj zamiast Szczekaczki ulubioną płytę CD. Ja nie wiem po co ludzie oglądają TV i słuchają różnych "rmffffm", kiedy niczego tam się nie dowiedzą. Nasączają se tylko łepetynę propagandą i bzdurą. Informacje, prawdziwe lub nie, nie szkodzą kiedy ty ich szukasz i analizujesz. Jak się toto leje bezrefleksyjnie na łeb cały dzień nawet przy gnieceniu klusków na obiad to nie dziwota, ze inteligentni na pozór ludzie mają potem we łbach kiszoną kapuchę z grochem zamiast rozumu.
mama
Informacje tętnią tak mocno, jakby własnie każdy kapłan molestował każde dziecko na tej planecie. Zastanów się: ilu znasz księży? Ilu z nich jest pedofilami, skrzywionymi psychicznie? Ile znasz dzieci? Ile z nich jest molestowanych? Juz znasz odpowiedzi? To oddychaj spokojnie i nie panikuj. Tak - są takie przypadki, tak jak są przypadki mobbingu w pracy, lekarzy partaczy, kierowców niedzielnych, nauczycieli co nie mają za grosz powołania do nauczania itd. Czy trzeba o tym mówić? Tak, trzeba, trzeba wyciągnąć wszystkich do odpowiedzialności i oczyścić kościół, aby mógł wzrastać a nie iść na dno. Wilków miedzy owcami nie chcemy. Ale nie wpadajmy w paranoję, czytam, że matka boi się puścić dziecko do spowiedzi, inna na religię, jeszcze inna na spotkanie wspólnotowe. Pedofile to nie tylko kapłani, więc idąc tym tokiem myślenia lepiej zamknąć córkę w domu, najlepiej z daleka od ojca i braci, tak samo syna z daleka od wszystkich. Nie dajmy się zwariować.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY