Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 14 GRUDNIA
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Imieniny obchodzą:
Jan, Alfred, Izydor, Liwia
 

„Nie ma żadnych opóźnień”. Prezes TK o zbadaniu niekonstytucyjności aborcji eugenicznej

Data publikacji: 2018-12-07 08:20
Data aktualizacji: 2018-12-07 08:48:00
WIADOMOŚCI
Julia Przylebska Fot: Krystian Maj/FORUM

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że „nie ma żadnych opóźnień” w sprawie zbadania niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Ta lakoniczna odpowiedź trafiła do grupy 79 posłów, którzy domagają się natychmiastowego wyznaczenia terminu rozprawy ws. aborcji eugenicznej.

 

„Pragnę zapewnić, że zarówno w tej sprawie (dot. zbadania niekonstytucyjności aborcji eugenicznej – przyp. red.), jak i w innych sprawach, które są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny nie ma żadnych opóźnień” – napisała w piśmie do posłów m.in. Prawa i Sprawiedliwości prezes TK Julia Przyłębska. Dodała również, że z „chwilą, gdy na niejawnej naradzie skład orzekający wyznaczy termin rozprawy ww. wniosku, zostanie on niezwłocznie opublikowany na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego”.

 

Pismo prezes Julii Przyłębskiej opublikowane przez Artura Stelmasiaka z tygodnika „Niedziela” było odpowiedzią na apel grupy 79 posłów (w zdecydowanej większości należących do Prawa i Sprawiedliwości – przyp. red.), domagających się jak najszybszego wyznaczenia terminu rozprawy Trybunału, który zbada sprawę niekonstytucyjności aborcji eugenicznej.

 

„Przeciągające się prace w Trybunale Konstytucyjnym odbieramy z olbrzymim niepokojem. (...) Dotyczy ona bowiem najbardziej podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia” – napisali posłowie PiS.

 

W liście adresowanym do prezes Julii Przyłębskiej za jej pośrednictwem posłowie zwracają się do „wszystkich Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, najważniejszego organu władzy sądowniczej, stojącego na straży porządku ustrojowego i Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, z apelem o niezwłoczne rozpoznanie złożonego wniosku”. Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności eugenicznej przesłanki aborcyjnej został podpisany 22 czerwca 2017 roku przez 107 posłów, czyli ponad dwa razy większą niż jest to wymagane prawem. Wniosek trafił do Trybunału w październiku 2017 roku.

 

„Po roku od złożenia wniosku wiadomo, że projekt orzeczenia w tej sprawie jest już gotowy. Brak wyznaczenia do tej pory terminu rozprawy, nie znajduje przekonującego, merytorycznego wytłumaczenia” – czytamy w liście. Posłowie jednoznacznie sugerują, że przeciąganie prac nad aborcją eugeniczną jest motywowane względami politycznymi, co uderza w wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego, ale także posłów – wnioskodawców.

 

 

Źródło: niedziela.pl

WMa

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
HeSo
Po co pisać, że w większości pod listem podpisali się posłowie pis? Mają większość w Sejmie więc mogą to zrobić ustawowo ale tego nie robią. Czysta HIPOKRYZJA.
Gość
Nie ma żadnych opóźnień, bo nic nie robią!
Wojtek
Ja myślę że pani prezes odpowiada całkowicie szczerze - "nie ma żadnych opóźnień" bo ta sprawa nie jest przewidywana do żadnego rozpatrzenia, więc o opóźnieniu nie może być mowy.
Hipopotam
Im włos z głowy nie spada, więc pośpiech dla nich jest nie na miejscu. Niedobrze mi się zrobiło po tych wiadomościach.