Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 20 MAJA
Św. Bernardyna ze Sieny
Św. Bernardyna ze Sieny

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bazyli
 

„Nie ma żadnych opóźnień”. Prezes TK o zbadaniu niekonstytucyjności aborcji eugenicznej

Data publikacji: 2018-12-07 08:20
Data aktualizacji: 2018-12-07 08:48:00
WIADOMOŚCI
Julia Przylebska Fot: Krystian Maj/FORUM

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że „nie ma żadnych opóźnień” w sprawie zbadania niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Ta lakoniczna odpowiedź trafiła do grupy 79 posłów, którzy domagają się natychmiastowego wyznaczenia terminu rozprawy ws. aborcji eugenicznej.

 

„Pragnę zapewnić, że zarówno w tej sprawie (dot. zbadania niekonstytucyjności aborcji eugenicznej – przyp. red.), jak i w innych sprawach, które są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny nie ma żadnych opóźnień” – napisała w piśmie do posłów m.in. Prawa i Sprawiedliwości prezes TK Julia Przyłębska. Dodała również, że z „chwilą, gdy na niejawnej naradzie skład orzekający wyznaczy termin rozprawy ww. wniosku, zostanie on niezwłocznie opublikowany na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego”.

 

Pismo prezes Julii Przyłębskiej opublikowane przez Artura Stelmasiaka z tygodnika „Niedziela” było odpowiedzią na apel grupy 79 posłów (w zdecydowanej większości należących do Prawa i Sprawiedliwości – przyp. red.), domagających się jak najszybszego wyznaczenia terminu rozprawy Trybunału, który zbada sprawę niekonstytucyjności aborcji eugenicznej.

 

„Przeciągające się prace w Trybunale Konstytucyjnym odbieramy z olbrzymim niepokojem. (...) Dotyczy ona bowiem najbardziej podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia” – napisali posłowie PiS.

 

W liście adresowanym do prezes Julii Przyłębskiej za jej pośrednictwem posłowie zwracają się do „wszystkich Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, najważniejszego organu władzy sądowniczej, stojącego na straży porządku ustrojowego i Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, z apelem o niezwłoczne rozpoznanie złożonego wniosku”. Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności eugenicznej przesłanki aborcyjnej został podpisany 22 czerwca 2017 roku przez 107 posłów, czyli ponad dwa razy większą niż jest to wymagane prawem. Wniosek trafił do Trybunału w październiku 2017 roku.

 

„Po roku od złożenia wniosku wiadomo, że projekt orzeczenia w tej sprawie jest już gotowy. Brak wyznaczenia do tej pory terminu rozprawy, nie znajduje przekonującego, merytorycznego wytłumaczenia” – czytamy w liście. Posłowie jednoznacznie sugerują, że przeciąganie prac nad aborcją eugeniczną jest motywowane względami politycznymi, co uderza w wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego, ale także posłów – wnioskodawców.

 

 

Źródło: niedziela.pl

WMa

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
HeSo
Po co pisać, że w większości pod listem podpisali się posłowie pis? Mają większość w Sejmie więc mogą to zrobić ustawowo ale tego nie robią. Czysta HIPOKRYZJA.
Gość
Nie ma żadnych opóźnień, bo nic nie robią!
Wojtek
Ja myślę że pani prezes odpowiada całkowicie szczerze - "nie ma żadnych opóźnień" bo ta sprawa nie jest przewidywana do żadnego rozpatrzenia, więc o opóźnieniu nie może być mowy.
Hipopotam
Im włos z głowy nie spada, więc pośpiech dla nich jest nie na miejscu. Niedobrze mi się zrobiło po tych wiadomościach.