Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
30   MARCA   2020 r.
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Imieniny obchodzą:
Amadeusz, Amelia, Kwiryn
 
Polonia Christiana nr 53       TEMAT NUMERU: Wierność Kościołowi
Rozmowa z Robertem Rauhutem

Nie można niczego kochać, nie chcąc tego poznać

Nie można niczego kochać, nie chcąc tego poznać

W Piśmie Świętym nie ma nic o ochronie klimatu, o zakazie używania klimatyzatorów czy paleniu węglem. Ludzie, którzy to promują, okaleczają Kościół. Ale okaleczamy go też my, skupiając się wyłącznie na błędach tych ludzi, bo Kościół to nie tylko oni – mówi Robert Rauhut, watykanista, dziennikarz niemieckiego EWTN, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem.

 


Co to znaczy kochać Kościół, zwłaszcza dziś w XXI wieku?

– Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, musimy najpierw ustalić, co rozumiemy pod pojęciem „Kościół”, a co pod pojęciem „kochać”, czy szerzej pod pojęciem „miłość”. Zacznijmy zatem od miłości – święty Augustyn mówił, że powiedzenie komuś: Kocham znaczy Chcę, żebyś był. A Kościół? To wspólnota wiernych, Mistyczne Ciało Chrystusa. Chcemy więc, ażeby trwało, żeby Kościół był – aż do końca czasów.

 

Czy jednak dziś owa miłość do Kościoła oznacza to samo co dawniej?

– Nigdzie nie jest napisane, że gdy przyjdą czasy ostateczne, Kościół będzie nadal trwał w znanej nam obecnie formie, jednak pragniemy, by Kościół Chrystusowy był. W tym sensie człowiek współczesny nadal kocha Kościół tak samo, jak żyjący niegdyś, mamy wszak to samo zadanie. Ale nie chciałbym popełnić dość popularnego błędu wchodzenia w buty ludzi żyjących w czasach innych niż ja.

Żyjemy bowiem w zupełnie innych czasach niż chociażby chrześcijanie doby Imperium Rzymskiego. Z czym oni się wówczas borykali? Z politeizmem, a więc z wiarą w wielu bogów, z wiarą w kogoś innego niż Jezus Chrystus. Ówczesny Kościół w jakiś sposób musiał sobie z tym radzić. Nowym faktem, z którym zmagamy się obecnie, jest islam, którego wówczas nikt nie znał ani nawet nie przewidywał. A islam to już nie jest religia politeistyczna, ale – tak jak nasza – monoteistyczna. I sposób obcowania z nią musi być z gruntu rzeczy inny. Zupełnym novum zdaje się także agnostycyzm i ateizm, które cechują coraz szersze kręgi osób. Kościołowi jednak każdy czas jest zadany, w każdym czasie jako Kościół mamy swoje zadania, i choć nie jest oczywiste, że nasza miłość do Kościoła przybiera te same formy co niegdyś, to z pewnością musi nadal trwać i umiejętnie odpowiadać na wyzwania współczesności.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie