Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Nie można odmówić udzielenia Komunii w tradycyjnej formie. Jest stanowisko krakowskiej kurii

Data publikacji: 2020-05-26 13:34
Data aktualizacji: 2020-05-26 14:27:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Fotograf: Michal KoscArchiwum: Forum

„Szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco, do ust czy też na rękę” – czytamy w stanowisku krakowskiej kurii.

 

W czasie epidemii koronawirusa upowszechniana jest praktyka udzielania Komunii Świętej na rękę. Niestety w wielu parafiach zalecenia co do tej formy wydane przez Episkopat zostały potraktowane w kategoriach nakazu oraz jako wskazanie jedynej dozwolonej formy przyjmowania Ciała Pańskiego. Szerzej pisaliśmy o tej sprawie TUTAJ.

 

W okresie, gdy w parafiach organizowane są Pierwsze Komunie Święte, krakowska kuria przypomniała obowiązujące zasady i prawa należne wiernym. W stanowisku znalazło się bardzo ważne stwierdzenie, że „szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco, do ust czy też na rękę”.

 

Co istotne, w informacji zawarto także wskazówki dotyczące udzielania Komunii na rękę, w tym zachęta, by wierni w taki sposób przyjmujący Pana, „uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie”.

 

To ważny fragment informacji, gdyż upowszechnienie przyjmowania Ciała Pańskiego „na rękę” motywowane było względami epidemicznymi, jako bezpieczniejsze niż sposób tradycyjny – do ust.

 

 

Poniżej prezentujemy pełny komunikat krakowskiej kurii.

 

 

INFORMACJA W SPRAWIE PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

 

We Wskazaniach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 2020 r. przypomniano, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust”[1]. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać[2].

 

Zatem:

  • należy tak organizować udzielanie Komunii świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii świętej na rękę;
  • jeśli część wiernych przyjmuje Komunię świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę;
  • wiernych przyjmujących Komunię świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie.
  • wierni przyjmujący Komunię świętą na rękę zachowują postawę stojącą, na oczach szafarza spożywają konsekrowaną Hostię;
  • szafarze Komunii świętej powinni dezynfekować ręce.

 

Te zasady obowiązują także w przypadku udzielania Pierwszej Komunii świętej dzieciom. Obydwie formy są dozwolone, a kwestie sposobu udzielania Ciała Chrystusa są drugorzędne względem nadprzyrodzonego charakteru tego wydarzenia, jakim jest przyjęcie pokarmu dającego życie wieczne (por. J 6,27.48-58).

 

Względy psychologiczno-pedagogiczno-epidemiczne wskazują, że nie należy stawiać formy przyjęcia Komunii świętej na pierwszym planie, lecz wykazać dużą cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie zarówno wobec dzieci jak i ich rodziców, mając na uwadze istotę tego wydarzenia. Sakrament Eucharystii to lekarstwo, dzięki któremu jesteśmy uwalniani od codziennych przewinień i zachowywani od grzechów śmiertelnych[3]. Sposób udzielania Komunii świętej nie może decydować o dopuszczeniu do niej wiernych lub o zniechęceniu do przyjęcia Ciała Chrystusa.

 

Szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco[4], do ust czy też na rękę.

 

Warunkiem podstawowym jest także to, że „Pierwszą Komunię świętą dzieci musi zawsze poprzedzać sakramentalna spowiedź i rozgrzeszenie”[5]. Prosimy o zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa przy sprawowaniu sakramentu pokuty oraz informowanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych o podjętych krokach.

 

[1] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum. Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92.
[2] Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020.
[3] Por. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum…, dz. cyt., nr 80.
[4] Por. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum…, dz. cyt., nr 91.
[5] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum…, dz. cyt., nr 87.

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Marcin
@ry.janszarmach3: chcesz powiedzieć że św Teresa z premedytacją robiła coś co uważała za zło gorsze od aborcji?!
Gość
Zauważam, że młodzi klerycy, seminarzyści wszyscy przyjmują komunię świętą na stojąco i na rękę, tak ich widocznie uczą w tych posoborowych seminariach a więc czego się spodziewać potem po księżach, którzy nie chcą wiernym udzielać komunii do ust?
Darek
A jest filmik na YT, gdzie w prosty sposób udowodniono, że drobiny hostii zostaja na rękach. Wystarczy założyc czarna rękawiczke i połozyć hostięnie poświęconą oczywiscie , żeby samemu sie przekonać. Przyjmowanie na ręke to niestety profanacja. Kwestia postawy- przez wieki ludzie przyjmowali na kolanach i nikomu ujmy to nie przynosiło, nie dotyczy osób niepełnosprawnych. Teraz pytanie- czemu są kapłani ODMAWIAJACY KOMUNI NA KLĘCZĄCO?? A przecież z taka pobożnoscia śpiewamy "upadnij ludu na kolana....", co robimy podczas śpiewania " przed tak wielkim Sakramentem..."???!!!
Luk
Dodam jeszcze że owoce przyjmowania Eucharystii do ust i na kolanach przez wieki również są znane. To cały dzisiejszy szacunek i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Luk
Poprostu gdy mnie uczono do I komunii nie powiedziano przyjmuj do ust i na klęcząco bo taka tradycja lub bo tak mówi ksiądz. Wytłumaczono jakie są przyczyny takiego przyjmowania i wierzę w to do dziś. Dziś moje sumienie obawia się i stawia pytania. Czy powody przyjmowania na rękę są dla mnie przekonywujące? Dlaczego tamte prawdy dotyczące Ciała Pańskiego wypracowane przez dawnych biskupów i kościół są już nie ważne skoro nie były oszukiwaniem wiernych? Nie mówię już o świętych którzy na ten temat pisali. Nikt już dziś nie czyta świętych katolickich tylko słuchają youtuberów. Jakie są z tego korzyści duchowe? Na zachodzie wprowadzono to już dawno. Niech każdy poczyta o kościele na zachodzie i powie jakie z tego są duchowe korzyści dla kościoła? Owoc potrzebuje czasu, minęło wystarczająco dużo żeby powiedzieć coś o owocach. A ile ostatnio zdjęć i filmów ukazujących ludzi bezmyślnie traktujących Ciało Pańskie. To wszystko i inne pytania poruszają moje sumienie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY