Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 20 CZERWCA
Bł. Benigny z Trzebnicy
Bł. Benigny z Trzebnicy
Boże Ciało
Imieniny obchodzą:
Bogna, Florentyna, Rafael, Benigna
 

Nie tylko Fatima. Portugalczycy oddani Maryi od wieków

Data publikacji: 2019-01-07 06:01
Data aktualizacji: 2019-01-08 07:47:00
RELIGIA

Kiedy Nasza Pani zwróciła się ze swoim przesłaniem do trzech pastuszków w 1917 r., już od kilku wieków nosiła tytuł Królowej Portugalii – wskazuje Courtney Crogan na łamach Catholic News Agency.

 

Historia niezwykłej pobożności maryjnej Portugalczyków nie ogranicza się jedynie do Fatimy. Courtney Cogan w swoim artykule wskazuje na wiele wydarzeń z historii iberyjskiego kraju, które dowodzą szczególnego umiłowania Maryi przez mieszkańców Portugalii.

 

Uroczyste ogłoszenie Maryi jako „Królowej Portugalii” miało miejsce w 1646 r. przez króla  João IV. Od tego czasu żaden przyszły władca nie zdecydował się na noszenie korony – ten przywilej zarezerwowany był jedynie dla Cudownej Pani.

 

Miasteczko Nazaré, które dzisiaj jest znanym nadmorskim kurortem swoją nazwę zawdzięcza figurze Dziewicy Maryi, która według podań miała zostać przywieziona z Nazaretu przez mnicha w VIII w. Jako popularne miejsce pielgrzymkowe, Nazaré funkcjonowało od 1182 r. kiedy powstała mała kapliczka jako wotum wdzięczności za uratowanie życia jednego z portugalskich rycerzy. W 1377 r. wybudowano tam wielki kościół i ośrodek pielgrzymkowy.

 

W 1385 r. król João I w podzięce za zwycięstwo odniesione nad Hiszpanami wybudował Klasztor Batalha, do którego sprowadził Dominikanów mających nieustannie odmawiać różaniec w intencji opieki nad Portugalią. W pobliskim Alcobaca znajduje się cysterski klasztor postawiony ponad osiem wieków temu. Król w 1153 r. ofiarował klasztor św. Bernardowi z Clervaux, wybitnemu teologowi i mariologowi, który zamieszkał tam na krótko przed swoją śmiercią. Papież Benedykt XVI określił św. Bernarda mianem „doktora Mariologii” gdyż „doskonale rozumiał jej rolę w życiu Kościoła, zarówno w odniesieniu do życia monastycznego jak i świeckiego”.

 

Na krótko przed fatimskimi objawieniami, Portugalscy katolicy zmagali się z prześladowaniami podczas okresu Pierwszej Republiki. Rządzący rewolucjoniści pragnęli usunąć ze społeczeństwa przywiązanie do katolickiej wiary ze szczególnym umiłowaniem kultu maryjnego. Sytuacja Portugalii była tak dramatyczna, że głos w sprawie zabrał w swojej encyklice św. Pius X: „Jesteśmy świadkami zawziętych prób dążących do sekularyzacji absolutnie każdej instytucji, tak by wyplenić każdy ślad religii z codziennego życia. Składają się na nie; wyłączenie świąt katolickich z politycznego kalendarza, zniesienie religijnych przysiąg czy też pospieszne wprowadzenie praw rozwodowych oraz wyrzucenie nauczania religii ze szkół.”

 

Następca świętego papieża, Benedykt XV napisał list do wszystkich biskupów świata, by 5 maja 1917 r. odmówili różaniec w celu wyproszenia u Maryi Dziewicy łaski przywrócenia pokoju w świecie pogrążonym w I wojnie światowej. W tym samym liście wskazał by dodać do Litanii Loretańskiej hasło: „Królowej Pokoju”. Maryja ukazała się w Fatimie kilka dni później, gdzie wezwała do odmawiania różańca: „codziennie módlcie się na różańcu w intencji zakończenia wojny i nastania pokoju”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ann
I my módlmy się do Matki - Królowej Polski o ratunek dla naszego kraju. Trwa krucjata różańcowa w intencji, aby Polska pozostała wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii - szczegóły na stronie - krucjata różańcowa. W różańcu i modlitwie ogromna siła. Zachęcam jeśli ktoś może niech dołączy do nas.