Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Nie tylko Fatima. Portugalczycy oddani Maryi od wieków

Data publikacji: 2019-01-07 06:01
Data aktualizacji: 2019-01-08 07:47:00
RELIGIA

Kiedy Nasza Pani zwróciła się ze swoim przesłaniem do trzech pastuszków w 1917 r., już od kilku wieków nosiła tytuł Królowej Portugalii – wskazuje Courtney Crogan na łamach Catholic News Agency.

 

Historia niezwykłej pobożności maryjnej Portugalczyków nie ogranicza się jedynie do Fatimy. Courtney Cogan w swoim artykule wskazuje na wiele wydarzeń z historii iberyjskiego kraju, które dowodzą szczególnego umiłowania Maryi przez mieszkańców Portugalii.

 

Uroczyste ogłoszenie Maryi jako „Królowej Portugalii” miało miejsce w 1646 r. przez króla  João IV. Od tego czasu żaden przyszły władca nie zdecydował się na noszenie korony – ten przywilej zarezerwowany był jedynie dla Cudownej Pani.

 

Miasteczko Nazaré, które dzisiaj jest znanym nadmorskim kurortem swoją nazwę zawdzięcza figurze Dziewicy Maryi, która według podań miała zostać przywieziona z Nazaretu przez mnicha w VIII w. Jako popularne miejsce pielgrzymkowe, Nazaré funkcjonowało od 1182 r. kiedy powstała mała kapliczka jako wotum wdzięczności za uratowanie życia jednego z portugalskich rycerzy. W 1377 r. wybudowano tam wielki kościół i ośrodek pielgrzymkowy.

 

W 1385 r. król João I w podzięce za zwycięstwo odniesione nad Hiszpanami wybudował Klasztor Batalha, do którego sprowadził Dominikanów mających nieustannie odmawiać różaniec w intencji opieki nad Portugalią. W pobliskim Alcobaca znajduje się cysterski klasztor postawiony ponad osiem wieków temu. Król w 1153 r. ofiarował klasztor św. Bernardowi z Clervaux, wybitnemu teologowi i mariologowi, który zamieszkał tam na krótko przed swoją śmiercią. Papież Benedykt XVI określił św. Bernarda mianem „doktora Mariologii” gdyż „doskonale rozumiał jej rolę w życiu Kościoła, zarówno w odniesieniu do życia monastycznego jak i świeckiego”.

 

Na krótko przed fatimskimi objawieniami, Portugalscy katolicy zmagali się z prześladowaniami podczas okresu Pierwszej Republiki. Rządzący rewolucjoniści pragnęli usunąć ze społeczeństwa przywiązanie do katolickiej wiary ze szczególnym umiłowaniem kultu maryjnego. Sytuacja Portugalii była tak dramatyczna, że głos w sprawie zabrał w swojej encyklice św. Pius X: „Jesteśmy świadkami zawziętych prób dążących do sekularyzacji absolutnie każdej instytucji, tak by wyplenić każdy ślad religii z codziennego życia. Składają się na nie; wyłączenie świąt katolickich z politycznego kalendarza, zniesienie religijnych przysiąg czy też pospieszne wprowadzenie praw rozwodowych oraz wyrzucenie nauczania religii ze szkół.”

 

Następca świętego papieża, Benedykt XV napisał list do wszystkich biskupów świata, by 5 maja 1917 r. odmówili różaniec w celu wyproszenia u Maryi Dziewicy łaski przywrócenia pokoju w świecie pogrążonym w I wojnie światowej. W tym samym liście wskazał by dodać do Litanii Loretańskiej hasło: „Królowej Pokoju”. Maryja ukazała się w Fatimie kilka dni później, gdzie wezwała do odmawiania różańca: „codziennie módlcie się na różańcu w intencji zakończenia wojny i nastania pokoju”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ann
I my módlmy się do Matki - Królowej Polski o ratunek dla naszego kraju. Trwa krucjata różańcowa w intencji, aby Polska pozostała wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii - szczegóły na stronie - krucjata różańcowa. W różańcu i modlitwie ogromna siła. Zachęcam jeśli ktoś może niech dołączy do nas.