Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Nie tylko Greta Thunberg. O czym rozmawiano w szwajcarskim Davos?

Data publikacji: 2020-01-24 17:15
Data aktualizacji: 2020-01-24 18:22:00
WIADOMOŚCI
fot. fot. REUTERS/Ruben Sprich/File Photo/FORUM

Kolejna edycja Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos dobiegła końca. Możni tego świata, mądre głowy i zwykli celebryci omawiali kwestie począwszy od podatku cyfrowego i ceł, przez demografię po problemy ekologiczne.

 

Wielu zainteresowanych odetchnęło z ulgą, gdy Stany Zjednoczone dogadały się z Francją. 22 stycznia francuski minister finansów Bruno Le Maire zapowiedział wstrzymanie przez Francję pobierania podatku internetowego. Chodzi o uchwalone w 2019 roku przepisy nakładające 3-procentowy podatek od dochodów uzyskanych przez firmy internetowe z przychodem przekraczającym 750 milionów euro rocznie (a minimum 25 milionów euro we Francji). Byłoby to znaczne uderzenie po kieszeni amerykańskich gigantów takich jaj Google, Facebook, Amazon czy Apple.

 

Sprawa znalazła się na ostrzu noża, gdyż Stany Zjednoczone zagroziły wprowadzeniem ceł na sztandarowe produkty francuskie, takie jak wino czy sery. Ponadto jeszcze 22 stycznia media podały, że podczas szczytu w Davos amerykański sekretarz stanu Steve Mnuchin zagroził wprowadzeniem ceł na europejskie firmy samochodowe. Niekorzystny rozwój wydarzeń mógł doprowadzić wręcz do wszczęcia wojny celnej, nieco podobnej do tej amerykańsko-chińskiej.

Na razie jednak spór został zawieszony.

 

Prawdopodobnie jednak nie uchroni to całkiem internetowych gigantów przed zwiększonymi podatkami i to na szerszą (geograficznie, bo niekoniecznie finansowo) skalę. Trwają bowiem prace nad rozwiązaniem podatkowym wprowadzonym przez OECD, o czym mówił w Davos szef tej instytucji. Popiera je 137 państw świata.

 

Jak podaje Marek Pielach na łamach Obserwatora Finansowego, w Davos rozmawiano również o problemach demograficznych. Ludzie masowo przechodzący na emeryturę potrzebują bezpiecznych aktywów. Jednak popyt na nie stanowi jeden z czynników spadku ich oprocentowania. W efekcie coraz więcej osób gotowych jest nabywać papiery wartościowe czy przechowywać pieniądze na kontach, nawet jeśli na tym tracą (wskutek inflacji). To cena, jaką płacą za bezpieczeństwo. Dla całej gospodarki stanowi to jednak poważny problem.

 

Media obiegły cytaty nastoletniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. Wzywała ona do zakończenia emisji CO2. Jej zdaniem „zerowa emisja” dwutlenku węgla to jedyna szansa na zrealizowanie celu porozumienia paryskiego. 

 

Aktywistka skrytykowała państwa, które wprawdzie nie wypowiedziały otwarcie porozumienia paryskiego (jak Donald Trump), lecz nie realizują jego postulatów. Słowa aktywistki spotkały się z reprymendą sekretarza skarbu Stanów Zjednoczych Steve Mnuchina, który wysłał nastolatkę na studia ekonomiczne. Do wypowiedzi aktywistki odniósł się prawdopodobnie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Skrytykował on nadmierny pesymizm w sprawie klimatu. Z kolei do słów amerykańskiego prezydenta krytycznie odniosła się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Swą inicjatywę walki ze zmianami klimatu zapowiedział także walijski książę Karol. Prowadzona we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym akcja posłuży do połączenia przywódców sektora publicznego i prywatnego w celu stworzenia „negatywnej węglowo przyszłości”.

 

W Davos wypowiedział się także Izraelski historyk Yuval Noah Harari. Stwierdził on, że o ile w Stanach Zjednoczonych obywatele podlegają inwigilacji przez firmy prywatne, o tyle w Chinach przez państwo. To między tymi dwoma systemami toczy się obecnie gra o władzę nad światem. 

 

Przed szczytem w Davos organizatorzy opublikowali raport „Global Risks Report”. W jego ramach 750 rządzących, ekspertów, biznesmenów i przywódców organizacji pozarządowych ułożyło ranking największych zagrożeń. Główne obawy dotyczyły spraw środowiska i ekologicznej katastrofy.

 

Szczyt w Davos trwał od 21 do 24 stycznia.

 

 

Źródła: forsal.pl / obserwatorfinansowy.pl / rp.pl / thehill.com / theverge.com / oko.press

mjend

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
panda
Czy szanowni zebrani z dostateczną estymą wysłuchali połajanek wielkiej Grety?
jak
Czy na Światowym Forum Ekonomicznym nie wspomniano o Broniarzu i jego organizowanych strajkach nauczycieli w okresie egzaminów???. Czy wiele rodziców nie pracuje 5 nawet więcej dni w tygodniu a nie tyle ile nauczyciele???
ol
Najprościej fotosynteza: 6CO2 + 6H2O + energia słoneczna-> C6H12O6 + 6O2. Dbajmy o zielone ogrody, lasy, parki, skwerki, walczmy o zieloną przyrodę a mniej o zabetonowane osiedla, nie niszczmy beztrosko a czasem jak wandale trawników, drzew. Dużo, dużo zieleni i czystej wody. Bez specjalnej propagandy, wystarczy solidna wiedza wyniesiona ze szkoły i dobre wychowanie wyniesione z domu pokazujące jak szanować człowieka i otaczające środowisko.Pamiętam z dzieciństwa jak rodzice upominali by szanować przyrodę, argumentując racjonalnie i zdroworozsądkowo taką potrzebę. Lata 50-te XX w., kto wtedy słyszał o ekologii? Bez specjalnego zadęcia, wystarczy być człowiekiem, który myśli i ma zdolność reflektowania, ma wolną wolę, dobrze ukształtowane sumienie to podstawa harmonii w świecie
?
Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktem ? węglowodan i tlen jako produkt uboczny, a źródłem światła ? słońce. Od słońca jesteśmy odgradzani chemicznymi chmurami, dwutlenek węgla chcą zredukować prawie całkowicie, o co w tym tak naprawdę, oprócz pieniędzy, chodzi?