Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
25   LUTY   2020 r.
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Imieniny obchodzą:
Donat, Wiktor
 
Polonia Christiana nr 51       POLEMIKI
Marcin Jendrzejczak

Nie warto potępiać w czambuł

Nie warto potępiać w czambuł

Pan Maciej Maleszyk odnosząc się do mojego tekstu Izolacja czy sposób na przetrwanie? z 49 numeru „Polonia Christiana”, w swojej polemice skrytykował tak zwaną opcję benedyktyńską jako odpowiedź części amerykańskiej prawicy na kryzys tamtejszego państwa i kultury. Czyżby rzeczywiście Ben Op postulująca obronę chrześcijańskiej kultury i budowę inspirowanych religijnie wspólnot nadawała się li tylko do potępienia?

 

 

Zacznę od tego, że wcale nie zamierzałem gloryfikować opcji benedyktyńskiej (Ben Op). Przedstawiłem ją raczej jako zagraniczną ciekawostkę. Skrajnie negatywne stanowisko Pana Maleszyka stawia mnie w cokolwiek niezręcznej sytuacji apologety tego rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że odszedłem od wyrażonych w numerze 49 uwag krytycznych.

Pan Maciej Maleszyk charakteryzuje postulowaną między innymi przez Roda Drehera Ben Op jako odpowiedź sfrustrowanej porażkami cywilizacyjnymi części amerykańskiej prawicy, pragnącej odsunąć się od zlaicyzowanego świata, by zanurzyć się w idyllicznej krainie lokalnych, chrześcijańskich społeczności.

Nie jest to do końca błędne, jakkolwiek usunąłbym z tej wypowiedzi słowo „idylliczne”. Wydaje się, iż mój Polemista stara się wytworzyć w czytelniku przeświadczenie, jakoby Ben Op wiązała się z jakimś sentymentalizmem i pacyfizmem, a więc postawami sprzecznymi z postulowaną przezeń „walką”. Zamiar ten widać jeszcze lepiej w kolejnej próbie scharakteryzowania opcji benedyktyńskiej. Zdaniem Pana Maleszyka składają się nań: zdrowa żywność, rodziny wielodzietne, zaciszne życie toczące się zgodnie z rytmem kościelnych dzwonów.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie